Anasayfaİlan

Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak?

Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak?

Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak? Hükümet ile memur sendikaları arasında geçen hafta karara bağlanan toplu söz

Öğretmen il içi atama sonuçları açıklandı mı? MEB İl içi öğretmen 2021 tayin işlemi başvuru sonuç ekranı
Mülakatsız memur alımı başvuruları için bugün son! KPSS 2021/1 tercih kılavuzu ekranı!
ŞOK personel alımı başvuruları devam ediyor! ŞOK eleman alımı başvuru şartları neler?

Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak?

Hükümet ile memur sendikaları arasında geçen hafta karara bağlanan toplu sözleşme görüşmelerinde zamla birlikte meslek kollarında 350 başlıkta kazanım sağlandı. En önemli başlıklardan ikisi de 3.600 ek gösterge ile 500 bin sözleşmeli çalışına yönelik gelecek yıl hayata geçirilmesi öngörülen hükümler oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, maaş artışları dışında 11 hizmet kolu için 7 milyar liralık yıllık kazançla masadan kalktıklarını ifade etti. Bugün yaklaşık 4.300 TL aylık alan bir öğretmen, polisin geliri 950 TL artarak 5.250 TL olacak. Ek gösterge cetvelinin yenilenmesiyle zor koşullarda çalışan personelin de daha yüksek ücret almasının önü açılacak.

MAAŞLARA % 20-25 CİVARINDA ZAM YAPILACAK

Ek gösterge hayata geçtiğinde kapsamdaki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyeleri yüzde 20-25 oranında artacak. Mevcut sistemde dört yıllık üniversite mezunu öğretmen, polis, din görevlileri 3000 ek göstergeye, hemşireler ve diğer 4 yıllık üniversite mezunu din görevlileri de 2200 ek göstergeye tabi bulunuyor.

Yaklaşık 30 yıl hizmeti bulunan 3000 ek göstergeye tabi olanların emekli aylığı 4 bin 270 lira, 2200 ek göstergeye tabi olanların ise 4 bin 150 lira. Bugün 30 yıllık hizmet üzerinden 3000 ek göstergeyle yaklaşık 155 bin lira alan bir memur yeni uygulamayla 190 bin lira emekli ikramiyesi alacak.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDE EN AZ 30 BİN TL ZAM

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, maaş artışları dışında 11 hizmet kolu için 7 milyar liralık yıllık kazançla masadan kalktıklarını ifade etti. Yalçın, görüşmelerin son gününde toplantı saatindeki gecikmenin ek gösterge ve sözleşmeli çalışanlara yönelik müzakerelerden kaynaklandığını belirterek, “Toplu sözleşme görüşmelerinde bugüne kadar ‘ek göstergenin yeri bura değil’ denilerek ertelendi. İlk defa hükme bağlandı ve gelecek yıl tamamlanacak” diye konuştu.

Yalçın, ek gösterge düzenlemesinin dört meslek grubuyla sınırlı kalıp kalmayacağı konusunda ise “Kapsam daralmasını uygun bulmayız. Başından beri meslek gruplarının genişletilmesi yönündeydi talebimiz. Son aşamada geniş bir konsept baz alındı. Kimsenin ‘içinde ben yokum diyeceği’ bir durum söz konusu olmadı. Yaşama geçtiğinde emekli ikramiyelerinde 30 bin liranın üzerinde yükselme olacak. Memur maaşlarında da artış yaşanacak” değerlendirmesini yaptı.

İDARİ KADROLAR DA DAHİL OLACAK

Ek göstergede statü mü eğitimin mi dikkate alınacağı, hangi meslek gruplarını kapsayacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikaların yer yer aldığı çalışma grubunca yasal çerçeveye dönüştürülecek. Daha önceki çalışmalarda öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri olmak üzere 4 grup gündeme gelmişti.

Yeni çalışma ile müfettişler, uzmanlar, şube müdürleri, daire başkanları, genel müdür yardımcıları başta olmak üzere idari kadrolara yönelik de düzenleme yapılacak.

EK GÖSTERGEDE EĞİTİM BELİRLEYİCİ OLACAK 

Statüye göre belirlenirse eğitim durumu dikkate alınmadan lise mezunu polis, hemşire, din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanacak. Eğitime bakılırsa ek göstergeden sadece 4 yıllık üniversite, yüksek lisans mezunları yararlanabilecek. Sendikalar ek göstergelerin eşit oranda sınıf, kadro, unvan ayırımı yapılmadan 3.600’e yükseltilmesini talep ediyor.

Mevcut sistemde bazı kurumlarda şube müdürü, müdür unvanlı kadrolardaki personelin ek göstergesi düşük olduğu için alt kadrolarla aynı maaşı alıyorlar. Yeni düzenleme ile hem liyakate göre yükselmenin önü açılacak hem de ücret dengesizliği son bulacak.

Bugünkü sistemde müdür ve şube müdürü kadrosunda birinci derece kadro, aylık derecesi ile görev yapan yükseköğrenim mezunu devlet memurları en çok 2200 ek göstergeden yararlanabiliyor. Sendikalar ek göstergelerin eşit oranda sınıf, kadro, unvan ayırımı yapılmadan (daha üst ek göstergeden yararlananlar hariç olmak üzere) 3600’e yükseltilmesini talep ediyor.

İlan Uyarısı
Bu ilan (Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak?) İlan sitesi üzerinden alıntılanmıştır, Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak? ve daha fazla ilana ulaşmak için ilan Web sitesini ziyaret edin. Sitemizdeki Ek gösterge ile maaşlara %25 zam! 3600 ek gösterge kimleri kapsayacak? ilanı ve benzer bütün ilanlara başvurmak için işkur un websitesini ziyaret edin emekciler.net Sitemizdeki bütün ilanlar bilgilendirme amaçlıdır. Sitemiz üzerinden ilanlara başvuramazsınız. Başvuru için ilan Web sitesini ziyaret edin.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0