AnasayfaHaber

Yurdun dört bir yanında Suruç Katliamı anmaları

Yurdun dört bir yanında Suruç Katliamı anmaları

Suruç Katliamı'nın 6. yıldönmünde Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılan eylemlerin yanı sıra yurdun dört bir yanında anma progr

Gençlik örgütleri İsrail Büyükelçiliği önünden seslendi: “Direnen Filistin halkı kazanacak”
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç alkollüyken araca çarpıp kaçtı iddiası: Görüntüler aylar sonra servis edildi
Boğaziçi tutukluları için Kadıköy’deki eylemde işkenceyle gözaltına alınanlar Vatan Emniyet’e götürüldü

Suruç Katliamı’nın 6. yıldönmünde Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan eylemlerin yanı sıra yurdun dört bir yanında anma programı ve eylemleri düzenlendi. Dersim’de, Fındıklı’da, Bodrum’da, Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde, Çanakkale’de, Antalya’da ve Eskişehir’de anma programları ve eylemler yapıldı

Suruç Katliamı, 6. yıldönümünde yurdun dört bir yanın da anıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan eylemlerin yanı sıra Dersim’de, Fındıklı’da, Bodrum’da, Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde, Çanakkale’de ve Eskişehir’de anma programları yapıldı.

KADIKÖY: SURUÇ KATLİAMI’NDA YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN YÜRÜYEN GENÇLİK ÖRGÜTLERİNE POLİS SALDIRDI

ANKARA’DA SURUÇ ANMASI: POLİS SALDIRISI, GÖZALTI, GÜVENPARK’A ABLUKA

İZMİR’DE SURUÇ KATLİAMI ANMASINDA POLİS SALDIRISIYLA GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILDI

dersim suruc

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. Eylemde yerine kayyum atanan Peri Belediye Başkanı Orhan Çelebi ve HDP Milletvekili Alican Önlü konuşma yaptı.

bodrum suruc

Bodrum Demokrasi Güçleri, Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Bodrum Demokrasi Güçleri adına açıklamayı EMEP Bodrum İlçe Başkanı Uğurcan Çakar okudu. Çakar, “Yanı başımızda cihatçı çeteler cirit atarken, ülke sınırlarımızı delik deşik edip canımıza kastederken, onlara öfkeli çocuklar dediler. Bizler, bu coğrafyanın aydınlığı için mücadele ederken, halklarımızın kardeşliği ve barış için çaba gösterirken bu alçak çeteleri üzerimize saldılar” dedi. Açıklama sonrası, 33 düş yolcusunu anmak adına denize çiçekler bırakıldı.

findikli suruc

Fındıklı Demokrasi Güçleri, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri Fındıklı Meydanı’nda yaptığı açıklamayla andı. Yapılan anmada ESP Fındıklı Temsilcisi Tugay Köse konuştu. Köse, “Barbar IŞİD çeteleri tarafından Kobanê’ye yapılan işgal saldırısı sonucu bölge halkları ve özgürlük güçleri tarafından gerçekleştirilen cansiparane direnişle saldırı püskürtülmüş Kobanê düşmemiştir. Yaşanan savaş sonucu harabeye dönen kenti yeniden inşa etmek ve savaş mağduru çocuklarla dayanışmak ve onlara destek olmak için bir çok kentten yüzlerce genç Amara Kültür Merkezinde toplanmıştır. Çantalarında oyuncaklar ve yüreklerinde taşıdıkları umutlarla ezilen halklara nefes olmak ve halklar arası kardeşlik köprüsünü kurmak için bir aradaydılar” dedi.

amara suruc

Suruç’taki anma ise katliamın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’nde yapıldı. Anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Ayşe Sürücü, Nusrettin Maçin ve Ömer Öcalan, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, SGDF MYK Üyesi Tanya Kara, BEKSAV’dan Sema Uçar, Urfa Baro Başkanı Mehmet Velat İzol, Yerine kayyum atanan Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik ile çok sayıda kişi katıldı.

Polis, Suruç’ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının kültür merkezi bahçesine alınmasına izin vermedi. Yapılan açıkamada SGDF MYK üyesi Tanya Kara, fotoğraflara el konulmasına tepki göstererek “Fotoğraflarımıza el koyanları iyi tanıyoruz. Bitireceğiz dediniz, bitiremediniz. Buradayız. 33’ler Rojava Devrimi’nde yaşıyor. Yoldaşlarımızın fotoğraflarını taşımaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Eskişehir’de Ulus Anıtı önünde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu ve Gençlik Komiteleri’nin ortak basın açıklaması

Çanakkale’de ise Düş Yolcuları Gençlik Evi’nde, Suruç’ta yaşamını yitirenler için anma programı yapıldı.

Emekciler.net , Etha

YORUMLAR

WORDPRESS: 0