AnasayfaHaber

Yüksek vergiler ölümleri tırmandırıyor: Çorlu’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Yüksek vergiler ölümleri tırmandırıyor: Çorlu’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Sahte içki sebebiyle Çorlu'da son iki haftada 12 kişi yaşamını yitirdi. Hastanelere başvuran 2

Habip Şen, 17 yaşındaydı: Çalıştığı TOKİ inşaatının merdiven boşluğuna düşerek can verdi
Toplumsal Özgürlük Partisi’nden “İnsanca gelir, güvenceli yaşam istiyoruz” çağrısı
CHP’li Özel: Alkol satış yasağı geri alınmalı, aksi teokratik yönetimin itirafıdır

Sahte içki sebebiyle Çorlu’da son iki haftada 12 kişi yaşamını yitirdi. Hastanelere başvuran 29 kişiden 6’sının ise tedavisi sürüyor

Yüksek vergiler ölümleri tırmandırıyor: Çorlu’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi

Sahte içki sebebiyle Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde son iki haftada 12 kişi yaşamını yitirdi. İki hafta önce ilçedeki hastanelere başvuran 29 kişiden 6’sının ise tedavisi sürüyor.

Zehirlenme nedeniyle hastaneye başvuranların sahte içkiden zehirlendiklerinin belirlenmesi üzerine polis soruşturma başlatmış, bir tona yakın sahte içki ele geçirilmişti.

İşyeri sahiplerinin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklanmıştı.

Yüksek vergiler sahte içki üretimini artırdı

Ürün fiyatına göre vergi oranı %300’leri bulan alkollü içki fiyatlarının yükselmesi nedeniyle sahte içki üretimi son üç yılda arttı. Bu durum sahte içki nedeniyle çok sayıda ölüme de neden oldu.

Hükümeti uyaran hekimler, alkol tüketim probleminin ekonomik anlamda eşitsizliği perçinleyen yüksek dolaylı vergi artışları ile alkolün fiyatını artırarak çözülemeyeceğini, gerçek çözümün altta yatan sosyoekonomik nedenlerin belirlenmesi ve bu belirlenen sorunların çözümü ile mümkün olacağını belirtiyor.

2020 yılının ekim ayında 11 günde 63 kişi sahte içkiden ölmüş, Türk Tabipleri Birliği (TTB) de bu durum karşısında yaptığı açıklamada “Yasaklar, yüksek vergi artışları ve engellemeler diğer risk etmenleri göz önünde bulundurularak alınmadığında merdiven altı üretimi tetiklemekte, metil alkol zehirlenmeleri kaçınılmaz olmaktadır” demişti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0