AnasayfaHaber

#YaKanalYaİstanbul Koordinasyonu: “İstanbul ve doğa ile inatlaşılmaz”

#YaKanalYaİstanbul Koordinasyonu: “İstanbul ve doğa ile inatlaşılmaz”

İktidarın Kanal İstanbul Projesi'ni yeniden gündeme getirmesine karşı Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Kadıköy'de basın açık

Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması tacizi duyurdu: “Hürriyet Lokantası’nı boykot etmeye çağırıyoruz”
CHP Milletvekili Özgür Karabat: “AKP, pandemide de yurttaşın cebine göz dikti”
İkizdere’de direniş 7. gününde: Jandarma ve halk karşı karşıya

İktidarın Kanal İstanbul Projesi’ni yeniden gündeme getirmesine karşı Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Kadıköy’de basın açıklaması yaptı

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul Projesi’ne karşı Bostancı’dan Kadıköy’e bisikletlerle geldi. koordinasyoın üyeleri Kadıköy Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Doğa savunucuları eylem öncesi Bostancı’da toplanarak Kadıköy İskelesi’ne kadar bisikletlere eyleme çağrı yaptı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına konuşan Ali Sunar, eylemde yaptığı açıklamada, “Halk bu talan projesini istemiyor, binlerce kişi itiraz dilekçesi verdi. Onlarca kurum ve birey dava açtı. Keşif kararını alan mahkeme bir türlü bilirkişi atamıyor fakat ihale hazırlıklarına hız verdiklerini açıklıyorlar. Bir kez daha ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek yeni hukuksuzluklara imza atmaya çalıştıklarının farkındayız” dedi.

Eylemde konuşanlardan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nazmi Algan, “Sular kirlenecek, Marmara Denizi’nde canlı kalmayacak” diyerek projeye tepki gösterdi. Algan, “En başından beri Ya Kanal Ya İstanbul Platformu’nun içindeyiz. Ve bu rant projesine sonuna kadar karşıyız” dedi.

Projeye karşı çıkmak için çok fazla sebep olduğunu vurgulayan Algan, şöyle konuştu:

Öncelikle kendi halk sağlı açısından birkaç noktanın altını çizmek istiyorum. Milyonlarca metreküp hafriyat olacak. Binlerce kamyon yollara düşecek. Bunun yarattığı çevre kirliliği, bunun yarattığı toz duman. Havaalanını inşa ederken orada 43 işçi öldü, iş kazalarında, trafik kazalarında. Bunun yaratacağı iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili problemler, burada yaratılacak olan gürültü kirliliği… Bütün bunları göz önünde bulundurmak lazım.

Doğa savunucuları eylemlerini sonlandırırken, rant projelerine izin vermeyeceklerini belirtti.

İmar planları onaylandı

Doğa savunucularının Kaıdköy’de olduğu sırada Çekmeköy Belediye Başkanı ile açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin imar planlarının onaylanarak askıya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Kurum, “Kanal İstanbul projesine ilişkin daha önce 1/100 bin, 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını askıya çıkarmıştık. Vatandaşlarımızdan gelen talepler, belediyelerimizden, kamu kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda yapılan itirazlar doğrultusunda bu itirazları değerlendirdik. 1/100 binlik planımızı geçen hafta itibariyle askıya çıkardık. 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını da itirazları değerlendirmek, vatandaşlarımızın sorunlarını problemlerini çözerek İstanbul’umuza değerine değer katacak. Kanal İstanbul Projesi için artık imar planlarını onaylamış ve askıya çıkarmış bulunuyoruz. Bu çerçevede inşallah adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle güzel İstanbul’umuza, Kanal İstanbul projesini de kazandırıyor olacağız” dedi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0