AnasayfaHaber

Üniversiteli kadınlardan On Birinci Kalkınma Planı’na tepki: “Hem kadın üniversiteleri açıp hem de cinsiyet eşitliğini sağlayacağız diyemezler”

Üniversiteli kadınlardan On Birinci Kalkınma Planı’na tepki: “Hem kadın üniversiteleri açıp hem de cinsiyet eşitliğini sağlayacağız diyemezler”

Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu'nda bir sunum yapan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel,

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 64. gününde
Akçay Sulak Alanı ranta açılırken: Tanıtım videosunda CHP’li Gürsel Tekin yer alıyor, etkinlikte sanatçılar boy gösterecek
Özelleştirme kıskancına alınıp kaderine terk edilmiş tesis: İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Merkezi

Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’nda bir sunum yapan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, On Birinci Kalkınma Planı’ndan bahsetti. On Birinci Kalkınma Planı’nın yeniden gündeme gelmesiyle bu planda duyurulan kadın üniversitelerini hatırlatan üniversiteli kadınlar, “Var olan üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğini kaldırıp, erkek egemen tahakkümle bilgi üretim süreçlerinin devamına yönelik müfredat hazırlayıp, üniversiteleri güvenli alanlar olmaktan uzaklaştırıp; cinsiyet eşitliğini kadın üniversiteleriyle sağlayacağız diyemezler” diyerek tepki gösterdi

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun dün (6 Temmuz) AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında gerçekleşen toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, On Birinci Kalkınma Planı’nda kadın istihdamını, kadın okullaşmasını artırmayı ve kadın yönelik şiddeti engellemeye yönelik adımlar attıklarından söz etti.

Ancak Şenel, 2019’da sunulan planın içeriğinde yer alan kadın üniversiteleri kurma planına değinmekten kaçındı. Planın 560. maddesinde yer alan “kadın üniversiteleri” projesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı olduğu için kadın ve üniversite hareketinden büyük tepki toplamıştı.

kadin universiteleri on birinci kalkinma plani

Şenel çok şey söyledi ama kadın üniversitelerine değinmedi

Şenel, On Birinci Kalkınma Planı ve yıllık Cumhurbaşkanlığı programlarıyla 2023 yılı sonu itibarıyla kadınların ilköğretim ve ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 100’e, yükseköğretimde ise yüzde 60’a ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Şenel’in sunumuna göre, Türkiye’de cinsiyete göre nüfus dağılımında yüzde 49,9’luk bir orana sahip olan kadınlar, eğitim seviyelerine bakıldığında ortaöğretim okullaşma oranında 84,9’a, yükseköğretim okullaşma oranında ise yüzde 46’ya ulaşıyor.

2020 yılı verilerine göre kadınların istihdam içindeki payının yüzde 26,3, işgücüne katılma oranının ise yüzde 30,9 olduğunu aktaran Şenel, bu oranların geride kalmasını COVID-19 pandemisine bağladı.

Türkiye’de kadın profesör oranının yüzde 32,5 olduğunu, bu rakamın AB’de yüzde 20,8 seviyelerinde bulunduğunu dile getiren Şenel, sürdürülebilir kalkınmada cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve tüm kadınlar ile kız çocuklarını güçlendirmeyi amaçladıklarını, bu çerçevede kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik hedefler ortaya koyduklarını savundu.

Üniversiteli kadınlardan tepki

İbrahim Şenel, tepki çeken “kadın üniversiteleri” projesine değinmese de, On Birinci Kalkınma Planı’nın yeniden gündeme gelmesine Üniversiteli Kadın Kolektifi (ÜKK) tepki gösterdi.

Emekciler.net ’a konuşan ÜKK üyesi Zelal Baydemir, “Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik her alanda olduğu gibi akademik alanda da çeşitli saldırılar gerçekleşiyor. Bunlardan en günceli kadın üniversiteleri. AKP’nin ayrımcılığı önlemek üzerine sunduğu projenin kendisi doğrudan kamusal bir alan olan üniversitelerde kadınların sınırlandırılması demek” dedi. Üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğinin de kaldırıldığını hatırlatan Baydemir şöyle konuştu:

Var olan üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği yönetmeliğini kaldırıp, erkek egemen tahakkümle bilgi üretim süreçlerinin devamına yönelik müfredat hazırlayıp, üniversiteleri güvenli alanlar olmaktan uzaklaştırıp; cinsiyet eşitliğini kadın üniversiteleriyle sağlayacağız diyemezler. Esasında bu projenin üniversiteli kadınların, LGBTİ+’ların üzerinde hegemonya kurabilmek amacı taşıdığını söyleyebiliriz. Kadın üniversiteleriyle; kontrol mekanizmaları kurmak, toplumsal alanlardan kadınları uzaklaştırmak, sınırlandırmak gibi sonuçları olacağından bizler bu projeyi kabul etmiyoruz.

“Kadın üniversiteleri değil eşit, özgür, feminist üniversite”

AKP her geçen gün toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirecek politikalar üretiyor. Kadın üniversiteleri de ‘Siyasal İslamcı’ saldırılarını üniversitelerde kalıcılaştırmak için atılmış bir adım. Cinsiyetçi, heteronormatif kalıplarla örülmüş kadın ve LGBTİ+ düşmanlığı üzerinden var olan bir üniversite sistemi olmasıyla beraber toplumunda politik dönüşümünü İslamcı bir çizgide gerçekleştirmesi amacı içeriyor. Bu durumda bilimsel eğitimin yerini tamamen erkek egemen tahakkümle görülecek bir eğitimin var olması devamında da toplumsal çürümenin hızlanması anlamına geliyor. Kadın Üniversiteleri başlı başına kadın düşmanı kurumlarken iktidarını kadın düşmanlığı ile besleyen AKP’nin bu adımının da kadınları toplumdan izole etmeye, kadını ‘ikincilleştirmeye’ ve kendi kadın kadrolarını oluşturmaya yönelik bir hamlesi olduğunun farkındayız. Bu yüzden kadın üniversiteleri değil eşit, özgür, feminist üniversite talebimizi yükseltiyoruz.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0