AnasayfaHaber

TESK Başkanı Palandöken: İçki satış yasağına ilişkin genelge yok

TESK Başkanı Palandöken: İçki satış yasağına ilişkin genelge yok

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemid

TTB: “Aç-kapa politikaları ile salgınla mücadele olmaz; çarklar dönerken bulaş zinciri kırılamaz”
SML Etiket işçileri Mall of İstanbul önünde: “İşten atılmamızdan Decathlon, H&M, Mango ve Zara sorumlu”
Gazeteci Yeldana Kaharman öldürüldükten sonra mı asıldı?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemide en fazla mağdur olan kesimlerin başında esnafın geldiğini söyleyerek, “Alkol satışı yasağına ilişkin yayınlanan bir genelge yok. Kesinlikle böyle bir haksız rekabete ben müsaade etmem. Gelişmiş hukuk devleti, demokratik ülkelerde alkol yasağı mümkün olmaz” dedi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi sürecinde büyük mağduriyet yaşayan esnafın durumunu değerlendirdi. Pandemide milyonlarca esnafın ekonomik olarak tükendiğini aktaran Palandöken, içki satış yasağıyla ilgili bir genelge olmadığını belirterek “Sosyal medyada bunlar yazılıyor. Gelişmiş hukuk devleti, demokratik ülkelerde alkol yasağı mümkün olmaz. Resmi kurumun temsilcisiyim bana gelen bir yazı yok, suç unsuru teşkil eden bir şey değil ruhsatlı ve devletin önemli bir gelir kaynağı. Niye alkol satışı yapılmayacak? O zaman evde yapılan alkole mani olacaksın. İnternette, rakı, viski, votka tarifi yapılıyor, insanları illegal yola sürükleyip, evde saklı gizli içki yapımına neden olarak, aile düzeninin bozulmasına neden olursunuz” dedi.

Esnaf haksız rekabetle karşı karşıya

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamarında şunları söyledi:

  • TESK’e bağlı 2,5 milyona yakın esnaf, sanatkar var, bunların sayısı aileleri ile birlikte 15 milyonu buluyor. Çoğunluğu aile işletmesi ve işsizlik rakamlarının görünmeyen kesimini oluşturuyor. Esnafta artık bıçak kemiğe dayanmadı, bıçak kemiği kesti artık iliği de parçalamak üzere. Esnafa bir dokunsan bin ah işitiyorsun. 415 mesleği ilgilendiren kesimin başındayım. Düğün sezonu, düğün salonları, okullar, kantinler açılamıyor, servis araçları çalışmıyor, mobilya sektörü çöküşün içinde, belki gıda satanlar var onlar da büyük sermayenin tekelinde, haksız rekabetle karşı karşıya.
  • Madem o kadar paraları var ve çalışacak bu kadar işsiz var fabrika kursunlar o halde. Gelişmiş ülkelerde bunlar kuralına göre yapılıyor ama bizde her binanın altında zincir market var, bizim yaptığımız işi sermayenin yapması esnafın gelişmesini önlüyor. Bunları düzenleyen yasaların mutlaka çıkması, haksız rekabetinin kalkması lazım.
  • Getir-götür diye yeni bir sektör kurulmuş, bunlar nerede ürünleri muhafaza ediliyor? Hijyen kuralları var mı, ehil insanlar mı? İnsanlar evlerinde obezite ediliyor. Bu ürünler nasıl, nereden geliyor, kayıtlı ekonomi içindeler mi? Mutlaka kurallara bağlanmalı, ticaret serbest diye herkes bu işi yapmamalı.
  • ‘Aldım uçağı, ben uçuracağım’ diyemezsiniz bunun için kurallar ve eğitim olmalı. Mutlak düzgün bir yasanın çıkarılarak her kesimin mutlu hale getirilmesi lazım. Bugün olduğu gibi üç tane insanın eline tekeli bırakırsanız, “İki liralık zeytin ver” diyecek adamı bulamadığınız rekabet unsuru tamamen ortadan kalkacak.

Tekel bayilerine çağrı: Bu belgeyi imzalamayın

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, tekel bayilerine seslenerek polis tarafından Erdoğan’ın açıklamalarına dayandırılan alkol yasağı kararını teblig eden evrağın imzalanmaması çağrısında bulundu. “Basın açıklamasına istinaden yani ferman niteliğinde ele alınan yasaklar karşısında ülkemizde açıkça anayasal suç işlenmektedir” diyen Aybaş, mülki amirliklerin durumdan vazife çıkardıklarını belirtti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0