AnasayfaHaber

Terkoğlu, Esenyurt’taki rant paylaşım iddialarını yazdı, Soylu’nun müşaviri tehdit etti

Terkoğlu, Esenyurt’taki rant paylaşım iddialarını yazdı, Soylu’nun müşaviri tehdit etti

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Esenyurt’taki rant paylaşımını yazdı. Nec

Sezen Aksu’dan İkizdere direnişine destek
Tahir Elçi dava duruşması başladı
COVID-19 geçirdiği süreçte çalışamayan ve ücretini alamayan işçi Fedai Kuşçu intihar etti

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Esenyurt’taki rant paylaşımını yazdı. Necmi Kadıoğlu’nun “Akbil davasından” aklanıp Esenyurt Belediye Başkanı olduğu süreci aktaran Terkoğlu, Kadıoğlu döneminde Esenyurt’ta zenginleşen, Süleyman Soylu ile bağları olan Özyurt AŞ ve Özyurt Holding’in yükselişini yazdı. İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Burak Gültekin ise sosyal medyadan Terkoğlu’nu tehdit etti

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü yazısında Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Esenyurt’taki rant paylaşımını kaleme aldı.

Akbil Necmi’nin Esenyurt sevdası

Terkoğlu, eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklar Daire Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun AKP’nin 2002’de iktidara gelmesinin ardından 2004 yerel seçimlerinde Esenyurt Belediye Başkanlığı’nı aldığını yazdı. 1999 öncesinde Akbil gelirlerini kayıt dışı bırakarak “bir yerlere” aktarmakla suçlanan Kadıoğlu, AKP’nin iktidara gelmesiyle aklanmış ve henüz bir ilçe bile olmayan Esenyurt’u istemişti. Erdoğan’ın oluruyla Esenyurt Belediye Başkanı olan Kadıoğlu, 13 yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

Terkoğlu, Kadıoğlu’nun Esenyurt sevdasının altında Esenyurt’taki toprak rantı olduğunu yazıyor.

Kadıoğlu’nun Özyurtları

Terkoğlu, yazısının devamında Peker’in iddialarında adı geçen Özyurt adlı şirketin Esenyurt’taki yaygınlığı ve Süleyman Soylu ile yakınlığını ifade ediyor. Özyurt adlı iki şirketin olduğunu belirten Terkoğlu, ikisinin de Kadıoğlu döneminde servet yarattığını vurguluyor. Terkoğlu’nun yazısında geçen pasaj şöyle:

Peker, en çok o kelimeyi kullandı: Özyurt. Esenyurt sokaklarında gezince buranın artık “Özyurt” olarak anıldığını görüyorsunuz. Yüksek kulelerin üstünde hep bu isim yazıyor. Aslında iki Özyurt birbirine karıştırılıyor: Özyurt AŞ ve Özyurtlar Holding. Özyurt AŞ’nin başında Orhan Özyurt, Özyurtlar Holding’in başında ise Tamer Özyurt var. Aynı soyadı taşıyan, biri Trabzonlu diğeri Antepli iki aile, iki şirket farklı. Ancak onları birleştiren Esenyurt ve Kadıoğlu’nun arkalarındaki desteği. Bir de iki şirketin de son dönemde İçişleri Bakanı ile anılıyor olması. Gizli saklı da değil. Öyle ki bugün Özyurt AŞ’nin resmi sayfasına girdiğinizde, şirket haberlerinin birinci sırasında sizi şu haber karşılıyor: “Bakan Soylu ziyareti”. Esenyurt’ta Özyurt’un Soylu’ya yakınlığı herkesin konuştuğu sır. Zira Orhan Özyurt, Soylu’ya bir telefon uzaklıkta olduğu gibi, zaman zaman iki ismin görüştüğü biliniyor.

Terkoğlu, Esenyurt’un şu anki belediye başkanı CHP’li Kemal Deniz Bozkurt ile de görüşüyor. Görüşmede Bozkurt, Özyurt AŞ’nin Esenyurt’ta aldığı kamu ihalelerinin değerinin 600-700 milyon lira olduğunu ifade ediyor. Terkoğlu, rantın boyutunu “Esenyurt’taki metrobüs hattından ilçe meydanına, merkezdeki Recep Tayyip Erdoğan Parkı’ndan İstanbulspor’un maçlarını yaptığı Necmi Kadıoğlu Stadı’na her yer Özyurt” şeklinde ifade ediyor.

Soylu’nun müşavirinden tehdit

İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Burak Gültekin ise Esenyurt’taki rant paylaşımını ve Soylu’ya kadar uzanan ilişki ağını yazan Terkoğlu’nu tehdit etti. İddiaları ispat etmeye davet eden Gültekin, Terkoğlu’na 24 saat süre verdi.

Gültekin’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımdaki ifadeleri şöyle:

Cumhuriyet Gazetesi’nin ‘acar araştırmacı’ yazarı Barış; Köşe yazını yazabilmek için kalkmış Esenyurt’lara kadar gitmiş, orada araştırmalar yapmış, bir AVM önünde boydan güzel bir foto çektirmişsin. Araştırmanda, Esenyurt’ta 2 tane Özyurt firması olduğunu, bu 2 firmanın da Sayın Bakanımızla bağlantılı olduğunu ima etmişsin. Yazında iddia ettiğin gibi Sayın Bakanımızın bu 2 firma ile bağlantısı iftiranı belgeleriyle ortaya koyman için 24 SAAT süren var.

SANA 2 JOKER
-İrtibatlın E.O. ile konuşabilirsin (Cumhuriyet yönetimine söyleyip söylememeyi sen bilirsin)

-Bağlı olduğun malum ülkenin elemanları ile konuşabilirsin

24 SAAT İÇİNDE
İFTİRANI BELGELE
Bu yalanını da açtığımız manevi tazminat davasına ekleyeceğiz

Süre başladı

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0