AnasayfaHaber

TEHİS: “Motokuryeler ölmesin, insanca iş ve yaşam istiyoruz!”

TEHİS: “Motokuryeler ölmesin, insanca iş ve yaşam istiyoruz!”

TEHİS, moto kurye emekçilerinin "hızlı sür" isimli cinayetlere kurban edilmesine yönelik basın

Kadınların salgında bir yılı: Yaygınlaştırılan esnek çalışma biçimleri kadınların eve kapatılmasının gerekçesi yapılıyor
Eğitim Sen: “Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden atılan Dr. Meltem Kayıran’ın yanındayız”
Kadıköy’de kadınlar eylemde: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

TEHİS, moto kurye emekçilerinin “hızlı sür” isimli cinayetlere kurban edilmesine yönelik basın açıklaması yaptı. “Güvenceli iş ve yaşam istiyoruz”

TEHİS: “Motokuryeler ölmesin, insanca iş ve yaşam istiyoruz!”

Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS), moto kurye emekçilerinin “hızlı sür” isimli cinayetlere kurban edilmesine yönelik İHD Hatay Şubesinde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya, İHD Hatay şube başkanı Servet Üstün Akbaba ,DİSK Bölge Temsilcisi Yusuf Berkyürek katılırken TEHİS adına gerçekleştirilen basın açıklamasını da Ali Kart okudu.

Ali Kart, Motokuryelerin ve tüm işçilerin açlığa, ölüme ve hastalığa mahkum edilmediği, güvenceli yaşam ve güvenceli iş taleplerini dile getirerek, Pandemiden önceki sene 19 olan motokurye ölüm sayısının, pandemiyle birlikte hızla arttığını ve bu nedenle motokuryelik mesleğinin acilen yüksek tehlikeli meslekler grubuna alınması gerektiğine dair vurgu yaptı.

Kart sözlerine şöyle devam etti.

190 motokurye “hızlı sür” denilerek iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu sayı istatistiksel olarak her İki günde bir motokuryenin yaşamını yitirdiği anlamına geliyor. Ve bununla birlikte binlerce motokurye ise ağır veya hafif yaralanıyor hatta tekerlekli sandalyeye mahkum kalıyorlar. Bu yaralanmalar sonucunda moto kuryeler haftalarca, aylarca çalışamadıkları için geçinemiyor. Pandemiden önceki sene 19 olan motokurye ölüm sayısı, pandemiyle birlikte hızla arttığını görüyoruz. Bu sebeple motokuryelik acilen yüksek tehlikeli meslekler grubuna alınmalıdır.

Türkiye’de resmi verilere göre 100 bine yakın motokurye çalışıyor gibi gözükse de kayıt dışı çalışanlar ile birlikte bu sayı yaklaşık 900 bindir. 900 bin işçinin çalıştığı bu sektörde yaşanılan ölümleri, iş kazalarını durduracağız.

“Motorlu kuryeler, savaşta yaşamını yitiren insanlar gibi ölüyorlar”

Pandemi boyunca yaşamını yitiren ve yaralanan motorlu kuryeler; Bir savaşta yaşamını yitiren insanlar gibi ölüyorlar. Gözünü kar hırsı bürüyen patronlar, patronlara bu cinayetler için hiçbir yaptırım uygulamayan, moto kuryelerin yasalar yoluyla güvenliğini sağlamayan iktidar ve bir nebze de duyarsız davranan müşteriler yüzünden arkadaşlarımız ölüyor ya da yaralanıyor. ve her gün işçiler üretimin hızına yetişebilmek ve ürünleri yetiştirebilmek için canları pahasına çalıştırılıyor.

Bunun en büyük sebebi patronların, hazırda bekleyen yüzbinlerce işsizler ve şu an çalışabilen işçiler üzerinden bir denge kurmalarından kaynaklanıyor. Patronlar; yüzbinlerce işçi işsiz durumda, siz en azından çalışabiliyorsunuz gibi bir mobing uyguluyor.

Bu da işçilerin tüm riskleri almasına neden oluyor. Bu nedenle daha insani çalışma koşulları için taleplerimiz şunlardır:

  • Gerçekçi olmayan teslimat sürelerini işçilere dayatan patronlara ve işletmelere yaptırım uygulansın, işletmeler denetlensin!
  • Motokuryelerin çalışma koşulları ve hayatları yasalar yoluyla garanti altına alınsın, meclis bu konuda toplansın!
  • Kayıt dışı işçi çalıştırmak suçtur! Bütün motokuryeler içingüvenceli ve sigortalı çalışma koşulları hayata geçirilsin. Kayıt dışı çalıştırılma ortadan kaldırılsın!
  • Çiçek Sepeti, yemek Sepeti, getir vb. Uygulamalar aracılığıyla motokuryeler için uygulanan puanlama sistemi derhal kaldırılsın!
  • Her motokuryenin sendikal haklara ulaşımı sağlansın!
  • Motokuryelerin ve tüm işçilerin açlığa, ölüme ve hastalığa mahkum edilmediği, güvenceli yaşam ve iş istiyoruz.

Kart açıklamasına, tüm işçilere yan yana mücade çağrısı yaparak son verdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0