AnasayfaHaber

TAYRAŞ şirketi iş cinayetinde yaşamını yitiren mühendisi suçladı

TAYRAŞ şirketi iş cinayetinde yaşamını yitiren mühendisi suçladı

Tayraş Baz Yağ Rafinerisi A.Ş, iş cinayetinde yaşamını yitiren çalışanı makina mühendisi Emre

İtalya Başbakanı Draghi: “Adını koyalım, bu ‘diktatör’ diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var”
Bakan Yanık’a Edirne Çocuk Hakları Derneği’nden istifa çağrısı
1 Mayıs 1977’de katledilenler Kazancı Yokuşu’nda anılıyor

Tayraş Baz Yağ Rafinerisi A.Ş, iş cinayetinde yaşamını yitiren çalışanı makina mühendisi Emre Şimşek’i suçladı, Politeknik’e haberin kaldırılması istemiyle ihtarname yolladı

TAYRAŞ şirketi iş cinayetinde yaşamını yitiren mühendisi suçladı

Bilecik Osmaneli’de Tayraş Baz Yağ Rafinerisi’nde 27 Haziran’da buhar kazanının kapağının patlaması sonucu makina mühendisi Emre Şimşek ağır yaralanmıştı. Kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Tayraş Baz Yağ Rafinerisi A.Ş, iş cinayetini haber yapan Politeknik’e ihtarname yollayarak haberin yayından kaldırılması gerektiğini, aksi takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını belirtti.

“Patlayan kazanı kontrol etmeye kendi inisiyatifi ile gitti”

Tayraş Baz Yağ Rafinerisi A.Ş, yaşamını yitiren Emre Şimşek’in basınçlı kabın kurulum çalışmalarını kendi inisiyatifi ile kontrol etmek istediğini belirterek iş cinayetinde sorumlulukları olmadığını iddia etti.

tayras 1 1024x404 1

İş cinayetinde Şimşek’i suçlayan şirket, konuyla ilgili Politeknik’in yaptığı haber içeriğinin maksatlı olduğunu belirtti. Tayraş “haber içeriği vefat eden mühendisimizin aziz hatırasına, ailesine, yakınlarına, çalışma ve sosyal arkadaşlarına, biz mesai arkadaşlarına ve şirketimize uygun değildir” ifadelerini kullandı.

tayras 2 1024x203 1

“Şirketlerin ilk işi kendilerini aklamak”

Konuyla ilgili konuşan Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş şöyle açıklama yaptı:

Çalışma ortamının güvenliğini sağlama sorumluluğu 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre işverendedir. Tayraş Firması, montajın farklı bir şirket tarafından yapıldığını, yaşamını kaybeden meslektaşımız Emre Şimşek’in de kendi kararıyla basınçlı kabın montaj alanına girdiğini belirterek iş cinayetinin sorumluluğunu üzerinden atmaya çalışıyor. Üzerine bir de konunun haber yapılmasından rahatsız olup kaldırmamızı talep ediyorlar. Meslektaşımızı suçlayıp, haberin kaldırılma talebini de ‘aziz çalışanımızın hatıraları için’ şeklinde gerekçelendirecek kadar ileri gidiyorlar.

Hem kaybettiğimiz meslektaşımız, meslektaşlarımız için hem de çalışma yaşamında sağlıklı, güvenli iş ortamı yaratmak için bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Kaynak: Politeknik

YORUMLAR

WORDPRESS: 0