AnasayfaHaber

Tarım Kredi Kooperatifleri çifçiye yeniden hazce hazırlanıyor: “Borçları yapılandırılmayan çiftçiye haciz ve icra işlemi uygulamak vicdansızlıktır”

Tarım Kredi Kooperatifleri çifçiye yeniden hazce hazırlanıyor: “Borçları yapılandırılmayan çiftçiye haciz ve icra işlemi uygulamak vicdansızlıktır”

Tarım Kredi Kooperatifleri borçlarını ödeyemeyen çiftçilere yönelik haciz ve icra işlemlerini

CHP’li Mehmet Bekaroğlu: “Çağlayan Vadisi’ne dokunma”
Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu fiilen kapatılıyor mu?
Kadınlar Gazi Mahallesi’nde eylemde: “Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmiyoruz”

Tarım Kredi Kooperatifleri borçlarını ödeyemeyen çiftçilere yönelik haciz ve icra işlemlerini 31 Mart 2021 tarihine kadar ertelemişti. Bu süreç içerisinde yeni bir hasat yapmayan çiftçilerde değişen bir şey yok. Yeni hasat dönemi içinse borçlar artmaya devam ediyor

Tarım Kredi Kooperatifleri çifçiye yeniden hazce hazırlanıyor: “Borçları yapılandırılmayan çiftçiye haciz ve icra işlemi uygulamak vicdansızlıktır”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, meclis genel kurulunda bir kez daha iktidara seslenerek Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçiler için uygulanmaya başlayacak olan haciz ve icra işlemlerinin ertelenmesini istedi.

“Dün de ödeyemiyorlardı, yarın da ödeyemeyecekler”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin haciz ve icra işlemlerini 31 Mart 2021 tarihine kadar uzattığını ve o sürenin de dolduğunu ifade eden Başevirgen, “Tarım Kredi Kooperatifleri 31 Mart’a kadar haciz ve icra takiplerini durdurmuştu. Süre doldu. Ancak çiftçiler için değişen bir durum yok. Bu borçları dün de ödeyemiyorlardı, yarın da ödeyemeyecekler” dedi.

Çiftçilerin aylardır bir yapılandırma müjdesi beklerken ödenemez hale gelen borçların altında ezildiğini söyleyen Bekir Başevirgen, “Yeni bir hasat yapmamış ve yapmayacak olan çiftçi borcunu yine ödeyemeyecek. Traktörlerini, tarımsal gereçlerini ve hayvanlarını haczetmek için icra memurları yine kapılarına dayanacak. Borçları yapılandırılmayan ve çaresizliği ile baş başa bırakılan çiftçiye haciz ve icra işlemi uygulamak vicdansızlıktır” dedi.

“Haciz ve icra işlemlerini erteleyin”

Meclis genel kurulunda 20 bin çiftçinin 5 milyar liralık borcunu yapılandıramayan iktidara seslenen Manisa Milletvekili Başevirgen, “ İktidar artık yandaşı görmeyi bir kenara bıraksın ve çiftçisinin yaşadığı eziyeti görsün. Bankalara olan 134 milyar lira borcun yanı sıra piyasaya, gübre ve ilaç bayilerine, elektrik su firmalarına bu borçların ödenebilmesi mümkün değil. Perişan haldeki çiftçiye bir an önce destek verilmeli ve borçları yapılandırılmalıdır. İktidarı göreve çağırıyoruz” dedi.

“Tarım Kredi Kooperatifleri AKP’nin arpalığı oldu”

Mayıs 2020’de AKP’li çok sayıda eski yönetici ve milletvekili adaylarının Tarım Kredi Kooperatifleri’ne atandığı ortaya çıkmıştı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu; Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nde görev yapan eski AKP milletvekillerinin aldıkları yüksek maaşları, verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşımış, birliğin adeta bir arpalık haline geldiğini belirtmişti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Tarım Kredi Kooperatifleri Merkezleri Birliği’nde hangi yöneticilerin ne kadar tutarda maaş aldığını “ticari sır” olduğu gerekçesiyle açıklamamıştı.

Haberlere erişim engeli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin soru önergesine verdiği “ticari sır” yanıtını haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinde ilgili habere erişim engeli getirilmişti.

Screenshot 2021 04 01 Eris%CC%A7im Sag%CC%86layicilari Birlig%CC%86i

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0