AnasayfaHaber

“Tam kapanma” bahanesiyle Ramazan’da içki yasağı: “Özel yaşama, yeme içme kültürüne açıkça darbe…”

“Tam kapanma” bahanesiyle Ramazan’da içki yasağı: “Özel yaşama, yeme içme kültürüne açıkça darbe…”

Sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan alkol satışı yasağı, 19 günlük "tam kapanma" karar

Sadrettin Güler: “Emek ve meslek örgütleri beklentilere cevap vermedi”
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 63. gününde
Ferit ve Emine Şenyaşar gözaltına alındı

Sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan alkol satışı yasağı, 19 günlük “tam kapanma” kararı sonrası yeniden tartışma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı genelgelerinde yazmayan yasak mülki amirliklerin inisiyatifi doğrultusunda uygulanıyor

“Tam kapanma” bahanesiyle Ramazan’da içki yasağı: “Özel yaşama, yeme içme kültürüne açıkça darbe…”

Tayyip Erdoğan dün (26 Nisan) akşam ekonomik ve sosyal destek olmaksızın “tam kapanma” ilan etti. İçişleri Bakanlığı da gece yarısı valiliklere pek çok istisna içeren bir “tam kapanma” genelgesi gönderdi.

Sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan alkol satışı yasağı, “tam kapanma” kararı sonrası yeniden tartışma konusu oldu.

Önceki sokağa çıkma yasağı uygulamalarında olduğu gibi bu 19 günlük tam kapanma süresince de alkol satışı yasağı uygulanacak.

Genelgede yazmıyor ama…

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgede alkol satışına dair bir yasak olmadığını belirterek, “Üzülerek söylüyorum 17 mayısa kadar ülke genelinde pandemi ve Ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır. Bu yapılan özel yaşama, yeme içme kültürüne karşı açıkça darbedir” dedi.

Öte yandan daha önceki bir ya da iki günlük yasaklarda kapalı olan tekel bayilerin, 19 günlük kesintisiz sokağa çıkma yasağı süresince açık olup olmayacağına dair herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Emekciler.net ’un ulaştığı tekel esnafı, farklı karakollarda farklı uygulamaların olduğunu, sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde kimi karakolların tekel bayilerin kapatılmasını istediğini, kimilerinin ise tekel bayilerin açılmasına müdahale etmediği ancak içki satışı yasağı uyguladığını aktardı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0