AnasayfaHaber

Taliban’dan Türkiye’ye 8 maddelik “işgali sürdürme” uyarısı: “Tüm sorumluluk, bu tür akıl almaz kararlar verenlerin omuzlarındadır”

Taliban’dan Türkiye’ye 8 maddelik “işgali sürdürme” uyarısı: “Tüm sorumluluk, bu tür akıl almaz kararlar verenlerin omuzlarındadır”

ABD ve diğer NATO güçleri çekilirken iç savaşa sürüklenen Afganistan'daki NATO işgalini sürdürme görevini Türkiye'ye bırakmak

“Randevuya gidip aşı olmadığı için geri dönen yurttaşlar, sistemde ‘randevuya gelmedi’ şeklinde mi görünüyor?”
Metin Lokumcu davasına çağrı: 21 Nisan’da Trabzon’da…
AKP’nin “yalan üretme merkezi” videosu çalıntı çıktı

ABD ve diğer NATO güçleri çekilirken iç savaşa sürüklenen Afganistan’daki NATO işgalini sürdürme görevini Türkiye’ye bırakmak istiyor. ABD ile ilişkileri düzeltmek isteyen AKP iktidarı da bu konuda hevesli. Ancak ülkenin büyük bölümünü kontrolü altında tutan ve ABD çekildikçe kontrol ettiği alanları daha da genişleten Taliban, Türkiye’yi Afganistan’da kalma kararından vazgeçmesi için uyarıyor

Doha Anlaşması temelinde Afganistan’daki tüm yabancı güçlerin çekilmesi hususunu Birleşmiş Milletlerin ve uluslararası toplumun onayladığını, hatta Türkiye Dışişleri Bakanı’nın da anlaşma imzalandığında bunu memnuniyetle karşılayanlar arasında yer aldığını hatırlatan Taliban, Türkiye’nin askerlerini Afganistan’dan çekmeme ve Kabil Havalimanını kontrol etme kararından vazgeçmesini istedi.

Yeni ABD yönetimi ile ilişkileri düzeltme çabasında olan Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Joe Biden’la 14 Haziran’da yaptığı görüşmede Afganistan konusunu da konuşulmuş, ABD ve diğer NATO üyeleri iç savaşa sürüklenen ülkeden çekilirken zorlu görevi Türkiye’nin üstlenmesi istenmişti. AKP iktidarının Afganistan’daki bu askeri role dair hevesli tutumu karşısında Taliban sözcüleri ise bütün yabancı güçlere aynı şekilde karşı koyacaklarını ifade etti.

Şimdi de Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in sosyal medya hesabından paylaştığı, Afganistan İslam Emirliği imzasıyla yayımlanan 8 maddelik şu açıklama geldi:

1- Afganistan İslam Emirliği ve Afgan halkı, Türkiye’nin Müslüman halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağlarını sürdürmektedir. İşgalin uzaması, ülkemiz içinde Türk yetkililere karşı kin ve düşmanlık duyguları uyandıracak ve ikili ilişkilere zarar verecektir.

2- Türk liderliğinin kararı yerinde değildir, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlalidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türk ve Afgan milletleri arasında sorunlara yol açacağı için bu menfur kararı en güçlü şekilde kınıyor. Ve Türk yetkilileri, her iki ülke için de zararlı olacağı için kararlarını geri almaya çağırıyoruz.

3- Yabancı kuvvetlerin hangi bahane ile olursa olsun memleketimizde kalmasını işgal sayarız ve işgalcilere Hicri 1422 (2001) senesinde 1500 seçkin âlimin verdiği fetvaya göre mukabele edilir.

4- Müslüman Türk halkını ve onun ferasetli politikacılarını bu karara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz çünkü bu karar ne Türkiye’ye ne de Afganistan’a fayda sağlıyor, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorun ve meseleler yaratıyor.

5- Politikamız, tüm ülkelerle karşılıklılığa dayalı iyi ve olumlu ilişkiler kurmaya devam etmektir. Ne başkalarının işlerine karışırız ne de başkalarının kendi işlerimize karışmasına izin veririz.

6- Türk yetkililere, bu tür yanlış kararlar vermek yerine, kabul edilmiş ilkeler ışığında olumlu ve iyi ilişkiler sürdürmenin, birbirimize işbirliği eli uzatmanın ve ortak zorluklar ve çıkarlar için ortak anlayış ve tutumlar benimsemenin daha iyi olduğunu hatırlatırız.

7- Bir süredir Türk devletiyle temas halindeydik ve onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Verdikleri mevcut karar, kendi sözleşmelerinin ihlalidir.

8- Türk yetkililerin kararlarını gözden geçirmeyip ülkemizin işgaline devam etmeleri halinde İslam Emirliği ve Afgan milleti (dini, vicdani ve vatani görevi gereği) 20 yıllık işgal süresince yaptığı gibi onlara da tavır alacaktır. Bu durumda tüm sonuçların sorumluluğu, başkalarının işlerine karışan ve bu tür akıl almaz kararlar verenlerin omuzlarına düşer.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0