AnasayfaHaber

Suruç anmasına katılan 12 kişi tutuklama talebiyle Kartal Adliyesi’ndeydi: Hakim karşısına çıkan gençler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Suruç anmasına katılan 12 kişi tutuklama talebiyle Kartal Adliyesi’ndeydi: Hakim karşısına çıkan gençler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Kadıköy'deki Suruç anmasında gözaltına alınan ve henüz serbest bırakılmayan 12 kişi için Kartal'daki Anadolu Adliyesi önünde g

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 75. gününde
Boğaziçi öğrencileri Kadıköy’e çağırıyor: “Ya hep beraber ya hiçbirimiz”
İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararı Resmi Gazete’de

Kadıköy’deki Suruç anmasında gözaltına alınan ve henüz serbest bırakılmayan 12 kişi için Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünde gençlik örgütleri yaptı. Açıklamada Suruç için de geri kalan bütün adalet bekleyen kesimler için de adaletin ancak birleşik direniş ve mücadele ile getirilebileceği vurgulandı. Gençlik örgütleri açıklamanın ardından 12 kişinin serbest bırakılana kadar adliye önünde bekleyeceklerini belirtti. 12 kişi, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümünde Kadıköy’de yapılan eylemde gözaltına alınan ve serbest bırakılmayan 12 kişinin sevk edildiği Kartal’daki Anadolu Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

“Suruç için adalet herkes için adalet” pankartının açıldığı eylemde konuşan Ekinsu Gündoğan, Suruç Katliamı’nın devletin sorumluluğunun olduğu ilk katliam olmadığını belirtirken HDP’li Deniz Poyraz’ı, Hrant Dink’i, Gezi’de öldürülenleri ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nda öldürülenleri ve bu katliamlardaki devletin sorumluluğunu hatırlattı.

Gündoğan, “Emri verenin kim olduğu bellidir; katliamı devlet ile IŞİD birlikte gerçekleştirdi. Gezi’de direnenlerden Kobanê’de direnenlere köprü olmak istedi 33 düş yolcusu. Devletin saldırmasının nedeni de tam olarak buydu; bu toprakların işçi sınıfı ve ezilenlerinin Kürt halkıyla buluşmasını istemediler, devrime dokunmasını istemediler” diye ekledi.

Gündoğan, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

7 Haziran 1 Kasım arasındaki defterleri açıkça bildiğini ilan edenler tanık dahi sayılmadı. Hatta bu katliamda suçlanan yitirdiklerimiz oldu. Yüzde 50 kusurlu ilan edildi Kobanê yoluna düşenler. Bizim adalet çağrımız bu topraklaradır. İşçilere, emekçilere, kadınlara ve LGBTİ+’lara, Kürt ve Alevi halklarımıza bizim çağrımız. Çağrımız bu toprakların gençliğine. Adaleti bizi katledenlerin saraylarından, mahkemelerinden beklemiyoruz. Mücadeleden, sokaktan, barikattan, hesaplaşmalardan bekliyoruz. Biz adaleti ezilenlerden bekliyoruz. 6 yıldır ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ şiarını büyütmeye devam ediyoruz, herkes için adaleti de birleşik direnişimizi, mücadeleyi büyüterek biz getireceğiz.

Suruç anmasına katılanlara tutuklama talebi

Gençlik örgütleri açıklamanın ardından 12 kişinin serbest bırakılana kadar adliye önünde bekleyeceklerini belirtti. 12 kişi, savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilenler şunlar: Vedat Çınar Altan, Eren Kaya, Mısra Sapan, Volkan Atmaca, Azad Aksoy, Atakan Polat, Sedef Özer, Rıdvan Salih Gezegen, Harun Kaya, Batuhan Çotur, Hasan Doğan ve Can Papila.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar

Savcılık tarafından mahkemeye sevk edilen 12 kişi hakim karşısına çıktı. Tutuklama talebiyle sevk edilen gençler adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

Emekciler.net , ETHA

YORUMLAR

WORDPRESS: 0