AnasayfaHaber

Suruç Aileleri’nden Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde “adalet” çağrısı

Suruç Aileleri’nden Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde “adalet” çağrısı

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç’ta katledilen ‘33 Düş Yolcusu’ için startını verdiği kampanya kapsamında Berkin Elvan'ın vur

Trakya Platformu’ndan Trakya ve Marmara Belediyeler Birliği’ne çağrı: “Sessizliğinizi bozun, bu yıkım faaliyetlerine karşı halk ile birlikte hareket edin”
Salih Gergerlioğlu: “Babamı hastaneden kaçırdılar”
Polis, Bakırköy Meydanı’nda 1 Mayıs çağrısı yapan işçilere işkence ile saldırdı: Onlarca gözaltı

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç’ta katledilen ‘33 Düş Yolcusu’ için startını verdiği kampanya kapsamında Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde Elvan ve 33 kişi için adalet çağrısında bulundu

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin katledilişinin yıldönümü nedeniyle başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde basın açıklaması düzenleyerek kampanyanın startını verdi. Açıklamada, “Berkin Elvan için adalet herkes için adalet” pankartı açılırken, “Emri verenlerinde vuranlarında peşindeyiz”, “Suruç için adalet herkes için adalet” dövizleri taşındı. Eyleme, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, gençlik örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı. Eylemde sık sık, “Amed, Suruç, Ankara, Berkin’i unutma unutturma”, “Suruç için adalet Berkin için adalet” sloganları atıldı.

“Katil ellini kolunu sallaya sallaya geziyor”

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına söz alan Emrah Topaloğlu, Berkin Elvan’ın çığlığını duyurmak için burada bulunduklarını söyledi. Elvan’ın ekmek almak üzere çıktığını ve vurulduğunu anımsatan Topaloğlu, katilin hala elini kolunu sallaya sallaya gezdiğini kaydetti. Topaloğlu, “Aynı şekilde Suruç katliamını yapanlarda serbest bırakılıyor. Adalet sadece Suruç için lazım değil. Adalet bu topraklarda yaşanan bütün katliamlar için lazım. Gelin adalet mücadelemizi birlikte yürütelim. Bu adaletsizlik devlerin gözetiminde yaşanmıştır. Devletin çözemediği her sorun bizim için adalet mücadelesinin parçasıdır. Suruç ailelerinin adalet çığlığını diğer adalet çığlıklarıyla birleştirmek için yarın yola çıkıyoruz. 10 Temmuz’da 10 Ekim Katliamının yaşandığı yerde olacağız. Adalet için mücadele eden herkesi oraya çağırıyoruz. Berkin Elvan’ın katili yargılansın Suruç Katliamının failleri bulunsun yargılansın” dedi.

Herkes için adalet

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da, oğlunun 8 yıl önce bulundukları noktada vurulduğunu söyledi. Oğlunu vuranın bir kişi olmadığını ancak bir kişiye 7 yıl sonra ceza verildiğine işaret eden Elvan, “Oğlum, 16 kiloya düştü. Katiline de 16 yıl ceza verip ertelediler. 16 yıl ödül olarak verildi. Ancak, onun hakkında ölüm emri verenler dahil herkes yargılanana kadar adalet mücadeleme devam edeceğim. Herkes için adalet gelene kadar mücadelemi sürdüreceğim” diye konuştu.

“Asıl failler yargılanana kadar”

Ardından söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ferhat Encü, katillerin ceza almadığını dikkati çekerek, “Biz biliyoruz ki bu cezasızlık politikası AKP iktidarının politikası haline gelmiştir. Vuran polis oldum aklanmaktadır. Bilsinler ki asla adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklar çocuk mezarlarına döndürülmüştür. Söz konusu muhalifler, Kürtlerle olunca katiller aklanıyor. Bir kez daha diyoruz Suruç için, Berkin için uğur kaymaz, Roboskî için adalet diyoruz. Bu katliamlara, Suruç katliamını yapan asıl failler, buna yol verenler yargılanana kadar adalet mücadelemiz devam edecektir” ifadelerinde bulundu.

Yürüyüş çağrısı

Gençlik Örgütleri adına konuşan Mısra Sapan ise, 6 yıl önce gerçekleşen Suruç Katliamı’nın en kanlı katliamlardan biri olduğunu ifade etti. Bu toprakların tarihinin katliamlarla dolu olduğunu dile getiren Sapan, “Devletin adaleti katiller yerine bize işliyor. Berkin’in neden bu sokakta olduğunu sorgulayıp, Berkin’i terörist ilan ettiği gibi Suruç’a giden arkadaşlarımızın da suçlu olduğunu söylüyor. Ancak biz onlardan adalet istemiyoruz. Biz bu adaleti sokaklarda mücadelemizle kazanacağız” diyerek herkesi yarın Kadıköy’de Ankara’ya yapılacak yürüyüşe ve 20 Temmuz’ da yapılacak olan Suruç anmasına katılma çağrısında bulundu.

Eylem, “Suruç’a adalet devrim ile gelecek”, “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları ardından son buldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

WORDPRESS: 0