AnasayfaHaber

Soylu’nun tehditlerine Cumhuriyet’ten yanıt: “İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir”

Soylu’nun tehditlerine Cumhuriyet’ten yanıt: “İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Sedat Peker’in YouTube üzerinden yayımladığı videolarla ortaya çıkan tartışmalar için attı

Büyükelçiliklerden ortak açıklama: “Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin aldığı çekilme kararını iptal etmesi umudumuzu içtenlikle ifade etmek isteriz”
Ferit ve Emine Şenyaşar gözaltına alındı
Fatoş Osmanağaoğlu: “Kanal İstanbul Projesi, ‘Benden sonrası yansın’ demektir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Sedat Peker’in YouTube üzerinden yayımladığı videolarla ortaya çıkan tartışmalar için attığı “Derin İlişkiler” manşeti üzerine Cumhuriyet’i hedef alan sosyal medya paylaşımının ardından Cumhuriyet gazetesinden açıklama geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, dün (11 Mayıs) sosyal medyada Cumhuriyet gazetesini hedef alan paylaşımına yanıt geldi. Cumhuriyet’ten yapılan açıklamada, “Mafyanın birbiriyle çatıştığı, birbirini suçladığı bir konuya, Cumhuriyet’i kimse alet edemez” denildi.

Daha önce de Birgün, Sözcü ve Karar gazetelerini hedef alan Soylu, faşist mafya lideri Sedat Peker’in yayımladığı videolarla ortaya çıkan tartışmaları “Derin İlişkiler” manşetiyle sunan Cumhuriyet gazetesi hakkında Twitter hesabından paylaşım yaparak, “Bir mafya pisliğinin hezeyanlarıyla terörle mücadele tarihimizin en Şanlı Komutanına çamur atan, ortakları HDPKK için intikam alan, Cumhuriyet gazetesi; Sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir Türkiye eski Türkiye değil. Hesabını hukuk önünde vereceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet bugün yaptığı bir açıklama ile “Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz” dedi.

Cumhuriyet’in açıklamasının tamamı şöyle:

Cumhuriyet gazetesi, 97 yıllık saygın bir yayın kuruluşudur. Temel ilkemiz, habercilikte yansız ve objektif olmaktır. Haberi okuyucuya tam ve dürüst olarak vermektir. Ancak yazarlarımız olayları yorumlamakta özgürdür.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, dün paylaştığı sosyal medya mesajında Cumhuriyet gazetesini suçlamaktadır.

Mafyanın birbiriyle çatıştığı, birbirini suçladığı bir konuya, Cumhuriyet’i kimse alet edemez. Buna, kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyet gazetesinin dün verdiği haberde, olayı objektif ve yansız olarak okuyucuya yansıttığı açık ve net olarak görülmektedir.

Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz. Daima Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarının yanında yer almış olan Cumhuriyet gazetesini kimse terörizmle suçlayamaz, teröristlerle birlikte gösteremez, terör örgütleriyle ilişkilendiremez. Mafya tartışmalarının ve kirli ilişkilerin içine Cumhuriyet gazetesini hiç kimse çekemez.

Görevleri anayasamızın koyduğu ilkelerle belirlenen İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir. Cumhuriyet gazetesi, yoluna korkusuz olarak devam edecektir.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0