AnasayfaHaber

Sömürge faşizminin “güçlü” tepkisi: ABD’ye laf edemiyoruz, HDP’ye yüklenelim bari…

Sömürge faşizminin “güçlü” tepkisi: ABD’ye laf edemiyoruz, HDP’ye yüklenelim bari…

Biden’ın üç aydır beklettiği Erdoğan’ı 23 Nisan’da arayıp ertesi gün Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını bildirmesinin ve dediğin

Telekom’dan HDP’nin mesajına “faşizm” engeli
Fatoş Osmanağaoğlu: “Kanal İstanbul Projesi, ‘Benden sonrası yansın’ demektir”
Şiddet gören kadınlara avukat desteği AKP’liler tarafından reddedildi

Biden’ın üç aydır beklettiği Erdoğan’ı 23 Nisan’da arayıp ertesi gün Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını bildirmesinin ve dediğini yapmasının ardından Erdoğan sessizliğe gömüldü. AKP sözcüleri ise iç kamuoyuna dönük kınama açıklamalarının ardından HDP’ye yüklenmeye başladı

ABD Başkanı Joe Biden’ın üç aydır beklettiği Tayyip Erdoğan’ı 23 Nisan’da arayıp ertesi gün Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağını bildirmesinin ve dediğini yapmasının ardından Erdoğan sessizliğe gömüldü.

Biden’ın Erdoğan’la görüşmesinin ardından aynı gece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ardından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la telefon görüşmeleri gerilimi düşürme çabası olarak yorumlandı. Ancak Biden dediğini yaptı.

İktidar kanadı, Biden’ın açıklamasının ardından ABD-Türkiye ilişkilerinde somut bir karşılığı olmayan, daha çok iç kamuoyuna dönük tepki açıklamaları yaptı. Ancak dil ölçülüydü. Fahrettin Altun gibi iktidar sözcüleri kendi yurttaşlarından esirgedikleri nezaketi Biden’a yöneltti.

ABD’ye serzeniş: “Son derece talihsiz, üzücü bir gün yaşıyoruz”

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve geldikten sonra paylaştığı ilk 24 Nisan mesajında soykırım ifadesine yer vermesine ilk tepki Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

“ABD Başkanı’nın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını kabul etmiyoruz” açıklamasının ardından Mevlüt Çavuşoğlu paylaştığı sosyal medya mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz.” Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz.

Biden’ın açıklamasına “kabul edilemez” tepkisi gösterilmesiyle birlikte yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin Birinci Dünya Savaşı neler yaşandığıyla ilgili tarihçilerle tartışılması yönündeki çağrısı yinelendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamasında radikal Ermeni lobilerinin baskısıyla yapılmış talihsiz bir açıklama olarak niteledi:

“Tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını tekrar eden ABD Başkanının açıklamasını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. ABD Başkanına kendi tarihine ve bugününe bakmasını tavsiye ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da soykırım ifadesinin kullanılmasını, “Washington’un onurlu tarihimize gölge düşürmeyi seçmesinden dolayı ikili ilişkilerimiz açısından son derece talihsiz, üzücü bir gün yaşıyoruz” sözleriyle reddettiklerini bildirdi.

AKP parti sözcüsü Ömer Çelik de ABD Başkanı’nın paylaştığı mesajın geçmişte yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun ve asılsız iddiaları esas aldığını belirtti ve şiddetle kınıyoruz dedi.

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ise “Ermeni soykırımı yoktur ve asla olmamıştır” ifadelerini kullandı. Türkiye’ye bu iftirayı atanlara üzerinde oturdukları toprakların gerçek sahipleri olan Kızılderilileri tek tek yok ettiklerini ve büyük bir soykırımdan geçerek bugünkü Amerika’yı nasıl kurduklarını hatırlatırız” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Biden’ın “baskı altında” kaldığı ifadesi dikkat çekti ve bugünkü açıklamayla sadece Washington-Ankara ilişkilerine değil Türkiye – Ermenistan ilişkilerine da zarar verdiği bildirildi.

Açıklamada, “ABD Başkanı’nı bazı siyasi çevreleri tatmin etmek dışında başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu vahim hatasını düzeltmeye; tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan bu çevrelerin gündemine hizmet etmek yerine, başta Türk ve Ermeni halkları arasında olmak üzere, bölgede barış içinde bir arada yaşama pratiğinin tesis edilmesine yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz” çağrısında bulunuldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “soykırım” ifadesiyle ilgili hukuki çerçeve açısından 1915 olaylarıyla ilgili tartışmalı durumu ortaya koyduğunu anımsatarak, Türkiye’nin 2005 yılında yaptığı ve Ermenistan’ın kabul etmediği Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisi de yinelendi.

“Tarihi konularda hüküm vermeye ne hukuken ne ahlaken yetkisi bulunan ABD Başkanı’nın yaptığı açıklamanın hiçbir değeri bulunmamaktadır” denilerek, medeniyetler beşiği coğrafya merkezindeki Türkiye’nin tarihiyle yüzleşme konusunda ABD dahil kimseden ders almayacağı ifade edildi.

HDP’yi gelince kaplan kesildiler

Erdoğan’ın sessizliği sürerken iktidar sözcüleri ABD’ye “âdet yerini bulsun” şeklindeki tepkilerini verdikten sonra HDP’ye yüklenmeye başladı. HDP Merkez Yürütme Kurulu, “Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin” başlıklı bir açıklama yayımlamış, HDP Milletvekili Garo Paylan da çözümün adresinin dışarısı değil TBMM olduğunu söylemişti.

Ancak AKP’liler HDP’nin ne dediğini bir kenara bırakıp en iyi bildikleri şeyi yaparak, demagojiyi hamasetle harmanlayarak HDP’ye yüklenmeye başladılar.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Asala eylemlerinde öldürülen Türk diplomatların mezarlarını ziyaretinin ardından, “Ne zaman Türkiye’nin hasımları düşmanları Türkiye aleyhine açıklamalar yapıyorsa bir tavır içine giriyorsa HDP’nin de onlarla birlikte hareket ettiğini maalesef görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, HDP’nin bir kez daha Türkiye’yi ve milleti hedef aldığını savundu. Oktay, “Teröriste terörist diyemeyen, elbette bir asır önce komşusunu sırtından hançerleyen Ermeni çetelerinin mezalimini görmezden gelecek, her zaman yaptığı gibi tarihi çarpıtacaktır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hem HDP’yi hem de benzer açıklamalarda bulunan İnsan Hakları Derneği’ni hedef aldı. Soylu, “Millet ve tarih karşıtlığında birlikteler” mesajını paylaştı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, HDP’nin, tarihi, politik amaçlar doğrultusunda zedelemeye çalıştığını savundu. “Ermeni çetelerinin gerçek yüzünü Müslüman Kürt halkı çok iyi bilmektedir. Emperyalizmin yalanlarının arkasına sığınarak ASALA’nın ve ondan türeyen PKK/PYD’nin kanlı yüzünü gizleme çabanız boşunadır” açıklamasını yaptı.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bizim uzun ve şanlı tarihimiz gurur kaynağımızdır. Sizin kısa ve kara tarihiniz ise utanç vesikalarıyla doludur. Sizin tarihiniz, bölücü terör örgütünün tarihidir” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “PKK adlı katliam şebekesinin insanlarımıza dönük katliamlarıyla yüzleşin. Söylediğiniz şey bir tarih tezi değil, bir siyasi analiz değil, bir siyasi iddia bile değil. Söylediğiniz şey sadece ASALA ve PKK arasındaki ilişkinin sözcülüğünden ibarettir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Sırtınızı dayadığınız PKK ve Asala terörü utancıyla yüzleşin” dedi.

Emekciler.net , TRT, Amerika’nın Sesi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0