AnasayfaHaber

Şişli Etfal Dayanışması’ndan TBMM’de muhalefet partilerine ziyaret: “Şişli Etfal yenilensin yerinde kalsın”

Şişli Etfal Dayanışması’ndan TBMM’de muhalefet partilerine ziyaret: “Şişli Etfal yenilensin yerinde kalsın”

Etfal Hastanesine sahip çıkmak için sürdürdükleri mücadeleyi Ankara’ya taşıyan 30 bin imzalı dilekçeyi Sağık Bakanlığı’na tesl

Belediye projeleri ile Avrupa’ya gidenler dönmüyor: AKP insan kaçakçılığına mı başladı?
Hattat Holding’den termik santrale karşı çıkan belediye başkanına 1 milyon TL’lik dava
Mülkiyeliler Birliği: SBF’de eleştirel gelenek tasfiye ediliyor

Etfal Hastanesine sahip çıkmak için sürdürdükleri mücadeleyi Ankara’ya taşıyan 30 bin imzalı dilekçeyi Sağık Bakanlığı’na teslim eden Şişli Etfal Dayanışması’na siyasi partilerden de destek geldi

Etfal Heyetinin görüştüğü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, HDP Grup Başkan Vekilleri Meral Danış Beştaş, İyi Parti Grup Başkan Vekili İsmail Tatlıoğlu ve DEVA Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Etfal’i yaşatmk için destek sözü verdiler.

Şişli başta olmak üzere Beşiktaş, Beyoğlu ve Kağıthane bölgesindeki yüzbinlerce yurttaşın 122 yıldır en büyük sağlık güvencesi olan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin taşınarak tasfiye edilmesi girişimlerine karşı mücadeleyi sürdüren Şişli Etfal Dayanışması, 6 Temmuz Salı günü Ankara’ya çıkarma yaptı.

Sağlık Bakanlığı’na yönelik hazırlanan 30 bin imzalı dilekçeyi sabah saatlerinde bakanlığa teslim eden ve bakanlık önünde bir basın açıklaması yapan Etfal Dayanışması’na siyasi partilerden, meslek odalarından ve demokratik kitle örgütlerinden güçlü destek geldi. Açıklama sonrası meclise geçen Etfal Dayanışması heyeti, burada siyasi parti başkan ve yöneticileri tarafından ağırlandılar.

“Şişli Etfal yenilensin yerinde kalsın”

 

Sokaklarda toplanan ıslak imzalar dahil 30 bine yakın imzanın Bakanlığa teslim edilmesini takiben Bakanlık önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Fransa’daki sarı yelekli direnişçileri andıran “Şişli Etfal Kapatılmasın” yazılı sarı yeleklerin giyildiği, “Etfal Yenilensin Yerinde Kalsın” yazılı pankartların açıldığı açıklamaya, CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz Kaya, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Doç. Dr. Deniz Erdoğdu, Sol Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Selma Atabey, Devrimci Sağlık İş Sendikası Bölge Temsilcisi Özgür Bozkurt, Halkevleri İç Anadolu Bölge Temsilcisi Serdar Kibar katılarak destek verdiler.

“Şişli Etfal yenilensin yerinde kalsın” başlıklı basın açıklamasının iki heyet üyesi tarafından okunmasının ardından, destek için gelen temsilciler de söz alarak birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar, kamusal sağlık hakkı konusunda farklı boyutlara dikkat çektikleri konuşmalarda Şişli Efal Dayanışması’nın sürdürdüğü mücadelenin önemine vurgu yaptılar, dayanışma içinde olduklarını, olmaya devam edeceklerini belirttiler.

Mücadele sürecek

Basın açıklamasını takiben, Şişli Etfal Dayanışması üyeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret ettiler. Heyet üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Dr. Ali Şeker, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, HDP Grup Başkan Vekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, İyi Parti Grup Başkan Vekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu tarafından makamlarında ağırlandılar.

Şişli Etfal Hastanesinin taşınmasının ardından yerinde yeniden inşa edilmeyeceğine yönelik kaygıların paylaşıldığı, halkın beklentilerinin dile getirildiği, konuya dair ayrıntılı bilgilerin olduğu bir bilgi dosyasının paylaşıldığı ziyaretlerde, Etfal’i yaşatmak için birlikte neler yapılabileceği üzerinde duruldu. Parti yöneticilerinin “Şişli Etfal Kapatılmasın” yazılı önlüklerle fotoğraflarının çekildiği buluşmalar, keyifli sohbetlere vesile oldu.
“Şişli Etfal Hastanesinin, depreme dayanaksız olduğu ifade edilen binalarının yeniden inşa edilerek, yine tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak, Şişli’de yaşamaya devam edeceğine dair halka güvence verilinceye kadar mücadeleyi sürdüreceklerini” vurgulayan Şişli Etfal Dayanışması heyeti, ziyaretlerin ardından İstanbul’a dönüş yaptı.

IMG 20210707 WA0032

IMG 20210707 WA0030

IMG 20210707 WA0028

IMG 20210707 WA0029

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0