AnasayfaHaber

Şirket, BEDAŞ işçilerinin işbaşı yapmadığı işletmelere noter gönderdi: “Greve katılanların yevmiyeleri kesilecek, şirket zararı ödetilecek”

Şirket, BEDAŞ işçilerinin işbaşı yapmadığı işletmelere noter gönderdi: “Greve katılanların yevmiyeleri kesilecek, şirket zararı ödetilecek”

Cengiz Holding’e ait Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’te şirket yönetimi (BEDAŞ) ile Tes-İş send

CHP’li kadın milletvekillerinden Meclis’te açıklama: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını geri çekin
İktidar “darbe hevesi” diye hedef gösterdi, Başsavcılık 103 emekli amiral hakkında soruşturma başlattı
İBB tepki çeken inşaatı sürdürüyor: Acil yapım kararıyla park içine itfaiye binası

Cengiz Holding’e ait Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’te şirket yönetimi (BEDAŞ) ile Tes-İş sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine Yüksek Hakem Kurulu’na götürülen toplu sözleşme süreci ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 ücret zammı ile sonuçlanınca iki bine yakın işçi iş bıraktı. İş bırakma eyleminin ardından BEDA Enerji Şirketi işçilerin iş başı yapmadığı işletmelere noter göndererek, işçilerin grevini kayıt altına aldı. BEDA Enerji ismiyle gönderilen bir başka yazıda “Greve katılanların yevmiyeleri kesilecek, şirket zararı ödetilecek” denildi

Şirket, BEDAŞ işçilerinin işbaşı yapmadığı işletmelere noter gönderdi: “Greve katılanların yevmiyeleri kesilecek, şirket zararı ödetilecek”

Cengiz Holding’e ait Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’te şirket yönetimi (BEDAŞ) ile Tes-İş sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine Yüksek Hakem Kurulu’na götürülen toplu sözleşme süreci ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 ücret zammı ile sonuçlanınca iki bine yakın işçi iş bıraktı. Yüzde 30 zamdan aşağısını kabul etmediklerini söyleyen işçiler taleplerinin karşılanacağı yönünde yazılı teminat almadan acil durumlar dışında iş başı yapmayacaklarını belirttiler.

Şirket, işçilerin işbaşı yapmadığı işletmelere noter gönderdi

İş bırakma eyleminin ardından BEDA Enerji Şirketi işçilerin iş başı yapmadığı işletmelere noter göndererek, işçilerin grevini kayıt altına aldı. Şirketin işçilere gönderdiği yazıda “… çalışanlarımızın 30 Nisan tarihinde işletmelere gidip, giriş yaptıktan sonra verilen işleri yapmak için göreve çıkmadıkları, yöneticilerince yapılan uyarılara rağmen bu davranışlarını sürdürdükleri görülmüş ve bu husus noter tespiti, tutanak ve görüntü kaydıyla tespit edilmiş olup …” denildi.

noter beda

“Greve katılanların yevmiyeleri kesilecek, şirket zararı ödetilecek”

30 Nisan’da iş bırakma eylemine başlayan işçilere BEDA Enerji ismiyle gönderilen bir başka yazıda ise iş kolunun grev yasağı kapsamında olduğu gerekçe gösterilerek şöyle denildi:

İş yerinde çalışma barışı ve düzenini ağır bir şekilde etkileyen bu eylemlere katıldığı belirlenen çalışanların, yasa dışı eyleme katıldığı belirlenen günlere ilişkin yevmiyelerinin ödenmeyeceği, bu eylemler nedeniyle oluşan şirket zararının çalışanlardan ve çalışanları bu eyleme yönlendiren ilgili sendikadan tahsili için gerekli yollara başvurulacağı, ayrıca bu tür eylemlere katılarak iş yavaşlatma eylemi yaptığı tespit edilen çalışan hakkında gerekli hukuki süreçlerin işletileceği hususu önemle duyurulur.

Tes-İş sendikasının BEDA Enerji’den gelen yazılar sonrasında işçilere bir mesaj yolladığı ve işçilerin bu mesaja tepkili olduğu öğrenildi:

Emeğinin karşılığını alamayan değerli kardeşlerim. Birlik, beraberlik içerisinde başlattığımız haklı mücadelemizden sonuç alıncaya kadar devam edeceğiz. Temsilcilerimizle yaptığımız görüşmelerde; bundan önce ne söyledikse herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Pazartesi, salı, çarşamba iş sağlığı güvenliği kurallarına uyarak çalışmalar devam edecektir. Bugüne kadar işveren yetkililerinden sendikamıza bir görüşme talebi gelmemiştir. Bundan sonraki süreçle ilgili temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz. Verdiğiniz mücadele ve destek için hepinizi kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yön. Kur. adına Başkan Rıdvan UYAR

İlgili haber:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0