AnasayfaHaber

Şiddet gördüğü Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Fikriye Özbek’in duruşması 13 Nisan’a ertelendi

Hakan Özbek'i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Fikriye Özbek'in davasının üçüncü duruşması

Antalya Kadın Platformu’ndan 1 Temmuz eyleminde saldırıya uğrayan kadınlar için açıklama: “Tek bir kadının kirpiği yere düşmeyinceye kadar…”
Çorlu Deresi simsiyah akıyor
İstanbul’da eylem takvimi güncellendi: Türkiye’nin her yerinden “İstanbul Sözleşmesi bizim” sesi yükseliyor

Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Fikriye Özbek’in davasının üçüncü duruşması görüldü. Fikriye Özbek’in tutukluluğunun devamına karar verilen dava, 13 Nisan gününe ertelendi

Şiddet gördüğü Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Fikriye Özbek’in duruşması 13 Nisan’a ertelendi

11 yıldır sistematik şiddet ve işkence gördüğü Hakan Özbek’in zorla eline tutuşturduğu silahın patlaması sonucu Hakan Özbek’i öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Fikriye Özbek’in davası bugün (26 Mart) görüldü.  Adana Adliyesi’nde 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı Akdeniz Feminist Avukatlar Ağı takip etti.

Karar duruşması 13 Nisan saat 13.00’e ertelendi.

Duruşma sonrası Adana Adliyesi Taş Bina önünde basın açıklaması yapan Adana Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının kadınların hayat için önemli olduğuna dikkat çekti.

Antalya Feminist Kolektif de yazılı bir açıklama yayımlayarak şunları söyledi:

Eşinden yıllarca şiddet gören Fikriye Özbek’in ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı davada savcılık mütalaa verdi. Savcılık mütalaasında Fikriye’nin eşini kasten öldürmekten cezalandırılmasını ve haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını talep etti. Fikriye’nin avukatları savunma için süre istedi. Savcılık tıpkı iddianamede olduğu gibi yine Fikriye’ye maktul Hakan Özbek’in yıllarca uyguladığı sistematik şiddeti görmezden geldi. Üstelik Fikriye’nin patlayan silahı yıllardır kendisine şiddet uygulayan maktulün zoruyla eline aldığı tanık anlatımlarıyla açık olmasına olayın kaza olduğunun belli olmasına rağmen bu durumda görmezden gelindi. Karar duruşması 13 Nisan saat 13.00’e ertelendi.

Kadınların yaşadıkları şiddettin eril yargı pratikleriyle önemsizleştirilmesine tahammülümüz kalmadı! Fikriye gibi yıllarca şiddet gören psikolojik ve fiziksel olarak örselenmiş, hayata dair ümidi kırılmış kadınların bu durumlarının önemini meşru müdafaa hükümlerinin uygulanması gereken durumları mahkemelere bıkmadan usanmadan anlatacağız. İstanbul Sözleşmesi’nin hükümlerinin etkin olarak uygulandığı bir ülkede Fikriye şiddet gördüğü ilk yıllarda devletin korumasına alınır, boşanabilir kendine ve çocuklarına başka bir hayat kurabilirdi. Erkek adalet değil gerçek adalet sağlanana kadar davanın takipçisiyiz!

Ne olmuştu?

Adana’da, 2 Eylül 2020 gecesi saat 03.30 sıralarında Fikriye Özbek ve kendisine yıllardır sistematik şiddet uygulayan Hakan Özbek arasında çıkan tartışmada tüfeğin ateş alması ile Hakan Özbek hayatını kaybetti. Olay gecesi Hakan Özbek’in tüfeği Fikriye Özbek’in eline vererek kendisine doğrulttuğu ve namlusuna vurduğu, silahın bu sırada ateş aldığı belirtildi. Şiddete maruz bırakılan ve tehdit edilen Fikriye Özbek, davanın mağduru iken sanığı durumuna getirildi.

Hakan Özbek’in annesine ve kardeşlerine zarar vermekle tehdit ettiği Fikriye Özbek, evlilikleri boyunca ALO 183 Şiddet Hattı dışında maktulden şikayetçi olamamış, yaşadığı şiddeti belgeleyememişti. 183’ü yaptığı aramayı fark eden Hakan Özbek, kendisini tehdit ettiği için de şikayetçi olamamış, eve gelen polisler hiçbir işlem yapmadan gitmişti.

Emekciler.net


bodrum escort

YORUMLAR

WORDPRESS: 0