AnasayfaHaber

SES: “Ortak kullanımdaki üniversiteler, ASM ve TSM’lerdeki sağlıkçılar ek ödemeden muaf tutulamaz”

SES: “Ortak kullanımdaki üniversiteler, ASM ve TSM’lerdeki sağlıkçılar ek ödemeden muaf tutulamaz”

Dün (8 Mayıs) yayımlanan Resmi Gazete’de sağlık emekçilerine Nisan ayından itibaren 4 aylık sü

Ankara’da Suruç bildirisi dağıtan iki üniversiteli, polis şikâyetiyle gözaltında: “Kadın polis yok” diye ifadeleri alınmıyor
Ziraat Bankası “ticari sırlarını” açıklamamakta kararlı: “Demirören’e verilen kredinin akıbeti nedir?”
SGK’ye göre 2020 yılında 176 bin 662 işçi Kod-29 ile işten çıkarıldı

Dün (8 Mayıs) yayımlanan Resmi Gazete’de sağlık emekçilerine Nisan ayından itibaren 4 aylık süreyle ek ödemelerin tavandan yapılması yönünde karar alındığı açıklandı. Ek ödemelerin pandemi bitinceye kadar düzenli olarak ödenmesi gerektiğini ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, “Sus payı değil, emeğimizin hakkını istiyoruz” başlığıyla yazılı bir açıklama yayımladı

SES: “Ortak kullanımdaki üniversiteler, ASM ve TSM’lerdeki sağlıkçılar ek ödemeden muaf tutulamaz”

Dün (8 Mayıs) yayımlanan Resmi Gazete’de sağlık emekçilerine Nisan ayından itibaren 4 aylık süreyle ek ödemelerin tavandan yapılması yönünde karar alındığı açıklandı. Ek ödemelerin pandemi bitinceye kadar düzenli olarak ödenmesi gerektiğini ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, “Sus payı değil, emeğimizin hakkını istiyoruz” başlığıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

“Ek ödemelerin tavandan ödenmesi” ifadesinin kulağa hoş geldiğini ancak bu sözlerin bir aldatmacadan ibaret olduğunu ifade eden SES, yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Pandemiden kaynaklı hasta başvurusunun azalmasıyla hastanenin geliri düşmekte ve düşen bu gelir üzerinden tavandan ödeme deyip adaletsiz bir dağılımla yürütülmektedir. Ayrıca sağlık emekçilerini bir bütün görmeyen bu anlayış belli bir kesime verdiği birkaç kuruşu belli meslek gruplarına da vermemektedir. Ortak kullanımdaki üniversiteler, ASM ve TSM’lerdeki sağlıkçılar da bu ek ödemeden muaf olmaktadır. Bu kabul edilemez. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın yerine getirilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelgede daha önce yapıldığı gibi ayırım yapılmadan ödemenin tüm sağlık emekçilerini kapsaması sağlanmalıdır.

Pandemi dönemi boyunca eksik personelle mücadele eden sağlık emekçilerinden yüzlercesi hayatını kaybetmiş, yüz binlercesi de hastalanmıştır. Sağlık emekçilerine yönelik artan şiddet, haklarını talep ederken uğradıkları baskı da cabası. Performans ve ek ödeme şeklindeki maaş ödemeleri sağlık iş kolunda temel ücretlendirme biçimi haline gelmiştir. Bu durumda da sağlık emekçilerinin temel ücretleri gittikçe erimeye başlamıştır. Sağlık emekçileri maddi ihtiyaçlarını karşılamak için emekli olmaktan dahi imtina etmektedirler. Bu nedenle palyatif çözümlerle sağlık emekçilerinin ekonomik sorunları çözülemez.

SES performans, ek ödeme vb. şekillerde yapılan ücretlendirmelerin bir an önce bir tarafa bırakılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret uygulamasının başlatılması gerektiğine dikkat çekti:

  1. Herkes için belirlenecek yoksulluk sınırı üzerindeki temel ücret üzerine, meslek, eğitim durumu, hizmet yılı ile sosyal ve özlük haklar eklenmelidir.
  2. Performans sistemi kaldırılıncaya kadar ek ödemeler hastane gelirinden değil merkezi bütçeden tüm sağlık emekçilerine ödenmelidir. Çünkü sağlık bir ekip işidir. Güvenlikten, temizlik işçisine kadar bu ücret bütün sağlık ekibine ödenmelidir.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0