AnasayfaHaber

SES: “İnsanları açlığa mahkum edecek desteksiz kapanma olamaz, yaşamı değil çarkları durdurun”

SES: “İnsanları açlığa mahkum edecek desteksiz kapanma olamaz, yaşamı değil çarkları durdurun”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) desteksiz tam kapanmaya ilişkin bir açıklam

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: “Bir anayasasızlık süreci yaşıyoruz, örgütlü bir kötülükle karşı karşıyayız”
Kadınların isyanı polis barikatını yıktı geçti: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”
Emperyalist provokasyona karşı Küba halkı sokakta: “Sokaklar devrimcilerindir”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) desteksiz tam kapanmaya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklama “İnsanları açlığa mahkum edecek desteksiz kapanma olamaz, yaşamı değil çarkları durdurun” başlığını taşıyor

SES: “İnsanları açlığa mahkum edecek desteksiz kapanma olamaz, yaşamı değil çarkları durdurun”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) desteksiz tam kapanmaya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklama “İnsanları açlığa mahkum edecek desteksiz kapanma olamaz, yaşamı değil çarkları durdurun” başlığını taşıyor.

Açıklamada “Pandemi yönetiminde sağlık iş kolunda örgütlü emek ve meslek örgütlerini dinlemeyerek bu güne kadar binlerce önlenebilir ölümünden sorumlu olan iktidar; turizm gelirleri için ve ekonomik kaygılar ile epidemiyoloji biliminden, insanlıktan uzak bir kararla tam kapanma kararı aldığını ifade etti” denildi.

SES, dün duyurulan sokağa çıkma kısıtlamasının da tam bir kapanma olmadığını belirterek şu gerekçeleri sıraladı:

  1. Üretim devam edecek
  2. İşletmeler çalışacak
  3. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlar ve işçiler dönüşümlü çalışacak. Dönüşüm zamanı evde olanlar uzaktan çalışacak
  4. Sağlık emekçileri ise rutin çalışmaya devam edecek. İzin kullanamayacak, istifa edemeyecek.

Tam kapanmanın nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini de şöyle ifade etti:

Oysa tam kapanma denen olgu tarım ve ziraai faaliyetler ile gıda tedariki, belediye temizlik ve kanalizasyon işlemleri, elektrik, doğal gaz, internet sağlayıcılığı, sağlık ve güvenlik dışında her alanda hizmet ve üretimin durması anlamına gelir. Bunları yaparken de geliri düşecek ya da geliri olmayacak kişilere destek verilmesi gerekir. Yurttaşlarını düşünen bütün sosyal devletler bunları yapmak zorundadır.

“Engelli, gebe, kronik hastalığı olan sağlık emekçilerinin durumu ne olacak”

“Sağlık alanı açısından ise 24 saat esaslı çalışma devam etmektedir. Okulların, kreşlerin kapandığı böylesi bir dönemde sağlık emekçilerinin çocuklarına kim bakacaktır? Üretim yapan işletmelerde çalışanların çocuklarına kim bakacaktır?”, “Engelli, gebe, kronik hastalığı olan sağlık emekçilerinin durumu ne olacaktır?”, “Sağlık kurumlarının tamamında pandemi ile mücadele edilmektedir. Tüm birimler öncelikli servis durumuna dönüşmüştür. Sağlık emekçilerinin yaşadığı bu riske karşılık ekonomik ve özlük haklarına dair düzenleme yapılacak mıdır?” diyen SES aşağıdaki talepleri sıraladı:

  1. 10 yaş altında çocuğu olan sağlık emekçisi ebeveynlerden biri mutlaka idari izinli sayılmalıdır. Ya da sağlık kurumlarında güvenli ve sağlıklı 7/24 hizmet verecek kreşler olmalıdır.
  2. Sağlık emekçileri yoksulluk sınırı üzerinde iyileştirmeye kavuşuncaya kadar; sağlık kurumlarının tamamı riskli servis kapsamında değerlendirilerek ek ödemeleri arttırılmalıdır.
  3. Geliri azalan ya da gelirini kaybeden yurttaşlara bir aylık ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik destek verilmelidir.
  4. Dar gelirli yurttaşların elektrik, su, internet, doğal gaz, gıda ve temiz su gibi ihtiyaçları ücretsiz karşılanmalı ya da faturaları ödenmelidir. Yurttaşların kamuya ait tüm borçları faizsiz bir şekilde ertelenmelidir.
  5. Bir kez daha ifade ediyoruz. Alanın örgütlü yapılarının sesine kulak verin. Epidemiyoloji biliminin ışığında tedbirler geliştirin. İnsanları ya açlıktan ya da pandemiden ölmek arasında seçim yapmaya mahkum etmeyin. Sağlık emekçilerini daha fazla tüketmeyin.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0