AnasayfaHaber

Sendika.Org 20 yaşında

20 yıllık geçmişimizden, bu siteyi var eden kolektif ruhtan, gönüllülerimizden ve okurlarımızdan aldığımız güçle yola devam ed

İkizdereliler sordu: “Bakanlığı Cengiz İnşaat’a mı bağladınız”
30 Mart, Kızıldere: Bir direniş ve dayanışma destanı
SGK’ye göre 2020 yılında 176 bin 662 işçi Kod-29 ile işten çıkarıldı

20 yıllık geçmişimizden, bu siteyi var eden kolektif ruhtan, gönüllülerimizden ve okurlarımızdan aldığımız güçle yola devam ediyoruz

10 Nisan 2001’de yayın hayatına başlayan Emekciler.net , 20 yaşında.

Yola ilk çıktığımızda dünyaya emeğin penceresinden bakanlar için bir tartışma platformu olmayı amaçladığımızı söylemiştik.

Sınıf mücadelesinin bütün hayatı kuşatan gerçekliği, sosyalizmin ve işçi sınıfı hareketinin devam eden krizlerine rağmen dünyadaki ve Türkiye’deki sınıf karakterli toplumsal mücadelelerin zenginleşen içerik ve pratikleri, dar “sendikal” bir çizgiye sıkışmamıza zaten imkân vermiyordu.

Geleneksel medyanın tükenişi ve basın özgürlüğü üzerindeki tırmanan baskılar da bizi ilk yola çıkarken tasarladığımızın ötesinde bir habercilik göreviyle karşı karşıya bıraktı.

Emekciler.net , 20 yıl boyunca emeğin, toplumsal muhalefetin, sesi geleneksel medyada duyulmayanların sesi olmaya çalıştı.

Sadece içeriğiyle değil, kullandığı araçlarla, emekçileri ve okurlarıyla kurduğu ilişki ile de alternatif bir medya olmaya çalıştı.

Latin Amerika’daki sol dalgayı, Arap Baharı’nı, Gezi’yi, referandum ve seçim süreçlerini takip edebilmek için kardeş siteler, online TV’ler kurdu. latinbilgi.net ile, sendika.tv ile, 5deniz.net ile, Çapul TV ile, Hayır TV ile, Tamam TV ile yaptığı gibi her özel dönemde o güne özgü bir yayıncılıkla ve yeni araçlarla kendini yeniden var etmeyi bir görev biliyor.

Basın özgürlüğünün önündeki engelleri aşmak için her defasında yeni araçlar ve yöntemler geliştirerek sansüre karşı mücadelede etkin bir mevzi olmaya çalıştı.

20 yıllık kesintisiz yayın hayatımızda dalga dalga süren emek mücadelelerinin, 1 Mayıs’ların, Gezi Direnişi/Haziran İsyanı’nın, hendek direnişleri sürecinin, Kobanê’nin, Suriye savaşının, üniversite hareketinin, kadın hareketinin, kent ve doğa hareketlerinin ve sokağın hareketlendiği her anın nabzını tutabilmiş olmanın, sansürün devreye girdiği her dönemde sansür kırmanın bir yolunu bulabilmiş olmanın, rekor erişim engelini hem teknik hem hukuki olarak alt edebilmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Üretimimizin ve direncimizin asıl kaynağının gönüllülerimiz, okurlarımız ve toplumsal mücadeleler olduğunu biliyoruz.

Biz 20 yıllık geçmişimizden, bu siteyi var eden kolektif ruhtan, gönüllülerimizden ve okurlarımızdan aldığımız güçle elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz veriyoruz.

Okurlarımızı da yayınımızı sürdürebilmemiz ve daha iyisini yapabilmemiz için tek gelir kaynağımız olan Patreon hesabımız üzerinden Emekciler.net ’a destek vermeye çağırıyoruz.

Emekciler.net ’a nasıl katkı sunacağınızı Patreon sayfasındaki kılavuz video aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Patreon sayfası için bu linki ya da aşağıdaki kutuyu tıklayınız!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0