AnasayfaHaber

Sarıgazi’de 1 Mayıs kutlaması: “Yasaklanan meydanları mücadeleyle, haklarımızı ve geleceğimizi örgütlenerek alacağız!”

Sarıgazi’de 1 Mayıs kutlaması: “Yasaklanan meydanları mücadeleyle, haklarımızı ve geleceğimizi örgütlenerek alacağız!”

İstanbul Sarıgazi'de 1 Mayıs meydanlarının salgın bahanesiyle yasaklanması protesto edildi Sarıgaz

Eski milletvekillerinden Montrö Bildirisi: “Hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz”
Tozkoparan’da belediyenin elektriksiz bıraktığı yurttaş düşerek beyin kanaması geçirdi
Kadınlar İstanbul’un 4 ayrı noktasında eylemdeydi: “Beyler vermez, biz alırız zor ile”

İstanbul Sarıgazi’de 1 Mayıs meydanlarının salgın bahanesiyle yasaklanması protesto edildi

Sarıgazi’de demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler 1 Mayıs kutlaması yaptı. İktidarın salgın önlemleri adı altında meydanları yasaklaması protesto edildi.

Eylemde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Birlik, Mücadele ve Dayanışma günümüz olan 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da işçi sınıfı ve ezilen milyonlar birlik, mücadele ve dayanışma gününü meydanlarda, sokaklarda kutlamaya hazırlanıyor. İşçi sınıfı ve emekçi yığınlar bir kez daha emeği, hakları ve özgürlüğü için coşkuyla meydanlarda kavga bayrağını yükseltecek.

1 Mayıs kutlu olsun

Fabrikalarda, işliklerde, atölyelerde, tarlalarda yaşamı yeniden üretenlerin, ağır çalışma ve sömürü altında alın teri dökenlerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun!

Sömürünün ve ataerkil düzenin kuşatmasında yaşam savaşı veren, direnen işçi ve emekçi kadınların 1 Mayıs’ı kutlu olsun!

Geleceksizleştirilen, ucuz iş gücü olarak atölyelere sürülen genç işçi ve işsiz yığınların 1 Mayıs’ı kutlu olsun!

Yerin yedi kat altında, inşaat iskelelerinde, tersanelerde ölümle koyun koyuna çalışanların, taşıdığı yükün ağırlığında ezilenlerin, inancı, dili, kimliği, cinsel yönelimi yasaklananların 1 Mayıs’ı kutlu olsun!

KOD-29 saldırısına, ücretsiz izin dayatmasına, sendikal faaliyetlerden dolayı işten atılıp direnen SML Etiket, Sinbo, Migros, Bayrampaşa işçilerinin ve daha nicelerinin 1 Mayıs’ı kutlu olsun.

İşçi sınıfının bedel ödeyen mücadelesiyle yaratılan 1 Mayıs baskı ve sömürüye karşı mücadelemizin sokaklara, meydanlara taştığı günüdür!

Yasakları tanımıyoruz

Şimdi pandemi gerekçesiyle 1 Mayıs yasaklanamaz istiyor. Kongrelerde, cenazelerde tıklım tıklım yan yana gelip salgını tüm ülkeye yayanlar mücadele günümüzü yasaklamak istiyor. Sözde tam kapanma ilan ettik dediler. 26 milyon işçinin 22 milyonu çalışacak. Üretim devam ederken, gerçek kapanma olmadan biz bu yasakları tanımıyoruz.

Sermayedarlar bizlerin milyonlarca işçinin hakları için alanlarda olmasından korkuyorlar. Açlıkla ölüm arasına sıkıştırılan kölece yaşamı kabul etmeyen, şiddete gericiliğe karşı alanları dolduran işçilerin, kadınların, gençlerin öfkesinden korkuyorlar.

Keyfi yasaklara karşı alanlarda olacağız!

Kod-29 hukuksuzluğuna, ücretsiz izne, kıdem tazminatımızın gaspına, işçi cinayetlerine karşı alanlarda olacağız! Kadına yönelik şiddete, kadın emeğinin ucuz işgücü olarak sömürüsüne çocuk istismarına, tacize karşı alanlarda olacağız.

Sağlıklı yaşam hakkımız için, aşıda patent uygulamasına karşı alanlarda olacağız!

Tüm İşçileri, emekçileri, kadınları, gençleri de 1 Mayıs’ın mücadele ruhuyla alanlara, örgütlü gücümüzü büyütmeye çağırıyoruz!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0