AnasayfaHaber

Sağlık emekçilerinden Soylu, Özışık ve OHAL Komisyonu üyeleri hakkında suç duyurusu: “OHAL Komisyonu lağvedilmelidir”

Sağlık emekçilerinden Soylu, Özışık ve OHAL Komisyonu üyeleri hakkında suç duyurusu: “OHAL Komisyonu lağvedilmelidir”

Süleyman Özışık'ın katıldığı İnternet Haber'deki yayında kamudan ihraç edilmiş binlerce kişinin dosyasını Sülyeman Soylu'ya ve

Montrö Bildirisi imzacısı emekli amiraller adli kontrol ile serbest bırakıldı
Denizli’de 4 mülteci kadına “Kamu düzenini bozmak”tan gözaltı: Gerekçe İstanbul Sözleşmesi eylemine katılmaları
Direniş iradesi dört yanda sokağa çıktı: İl il 1 Mayıs eylemleri…

Süleyman Özışık’ın katıldığı İnternet Haber’deki yayında kamudan ihraç edilmiş binlerce kişinin dosyasını Sülyeman Soylu’ya ve OHAL Komisyonu’na götürdüğünü ve bu kişilerin işlerine geri döndüğünü dair ifadelerinin ortaya çıkamsının ardından Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, yaptığı basın toplantısında ihraç edilmiş kamu emekçilerinin görevlerine iadelerini talep ederken Özışık’ın ifşaatları doğrultusunda Soylu, Özışık ve OHAL Komisyonu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti

Süleyman Özışık’ın İnternet Haber’in 18 Haziran 2020 tarihli yayınında Süleyman Soylu’ya ve OHAL Komisyonu’na kamudan ihraç edilmiş binlerce kişinin dosyasını götürdüğü yönündeki ifadelerinin ortaya çıkması, OHAL Komisyonu’nun çalışma sistemi ve meşruiyeti üzerine tartışmaları başlatmıştı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası da Ankara’da genel merkezinde yaptığı basın toplatısında OHAL Komisyonu’nun nasıl çalıştığının bu ifşaatlarla açığa çıktığına vurgu yaparken Süleyman Soylu, Süleyman Özışık ve OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Açıklamayı SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey okudu. Atabey şunları söyledi:

OHAL Komisyonunun başvuruları hangi sırayla ve hangi usul ve esaslarla incelediği ihraç edilen kamu emekçilerinin, bizlerin ve tüm kamuoyunun bilgisine sunulmazken Süleyman Özışık’ın 18 Haziran 2020’deki İnternet Haber sitesinde yayınlanan bir programdaki sözleri Komisyonun ve binlerce kamu emekçisinin adalet beklediği diğer “mercilerin” nasıl çalıştığına ışık tutmuştur.

Kendine Gazeteci diyen Süleyman Özışık’ın yaptığı açıklama ile iktidarın yaşanan kirliliği, çürümüşlüğü, mafya- siyaset-medya-yargı düzeni kendini bir kez daha ele verdi. Özışık’ın “Ben gerek Süleyman Soylu’ya, gerek OHAL işlemleri komisyonuna, gerek diğer mercilere masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm. Dedim ki ‘Bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun’. Araştırmalar yapıldı, hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı ve hepsi görevlerine iade edildi.” açıklamaları üzerine kimi soruları sormak bizler için bir zorunluluktur:

OHAL komisyonu ile üyeleri ihraç edilenleri savunma haklarını kullanmalarına olanak sağlayacak şekilde dinlemezken; yasal, meşru temsilcileri olan Sendika yöneticileriyle görüşmezken, hesap verme sorumluluğu duymazken Süleyman Özışık gibi karanlık tipler nasıl ve hangi sıfatla görüşebilmektedir? Bu tür kirli işlerle bağlantıların ucu neden hep İçişleri Bakanına çıkmaktadır? İçişleri Bakanı nasıl bir mekanizma ile bu dosyalara bakıp iade kararı vermiştir, verilmesine aracılık etmiştir? OHAL komisyonu Süleyman Özışık’ın getirdiği binlerce dosyada iade kararını neye göre vermiştir, talimatı kimden almıştır? Bu şekilde iade edilenlerin sayısı kaçtır? Özışık’ın ifadesinde geçen diğer “merciler” hangi mercilerdir. Sadece Özışık binlerce kişi için aracılık ettiğini söylerken kimler hangi maddi ve siyasi çıkarlar uğruna bu işlere aracılık etmiştir.

Bu soruların acilen cevaplanması gerektiğini belirten Atabey, iddiaların soruşturulmasını ve bu suça ortak olan herkes için gereğinin yapılmasını talep etti.

“Suç duyurusunda bulunuyoruz”

Suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan sağlık emekçileri şunları söyledi:

Sendikamız tüm üyelerimiz ve kamu emekçileri adına Süleyman Özışık’ın ifşası çerçevesinde suç duyurusunda bulunmaktadır. Ayrıca ihraç olan üyelerimiz başta olmak üzere şube/temsilciliklerimizden örnek suç duyurusu dilekçelerini temin ederek yaygın olarak tüm mağdurların bireysel suç duyurusunda bulunmasını önermekteyiz.

İşlenen suça dâhil olan tüm kişiler istifa etmeli ya da görevden alınarak derhal yargılanmalıdır. OHAL hukuksuzluğundan siyasi ve maddi çıkar elde edenler elbette bu düzenin böyle sürmesini isteyecektir. Ama bizler bu ülkenin kamu emekçileri, sağlık emekçileri yaşamlarımızın yok sayılmasına, pazarlanmasına izin vermeyeceğiz. Sürecin takipçisi olacak, er ya da geç tüm sorumluların yargıda hesap vermelerini sağlamak için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz.

“OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal lağvedilmelidir!”

Açıklamada OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun lağvedilmesi gerektiği şu şekilde ifade edildi:

OHAL Buradan bir kez daha OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal lağvedilmesine ilişkin talebimizi yineliyoruz. Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. İhraçların devamını sağlayan 375 sayılı KHK’nın geçici 35. Maddesi iptal edilmelidir.

Açıklamanın tamamı için tıklayınız.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0