AnasayfaHaber

Rusya’dan Erdoğan’a uyarı: “Kanal İstanbul projesiyle Montrö yükümlülükleri ortadan kalkmaz”

Rusya’dan Erdoğan’a uyarı: “Kanal İstanbul projesiyle Montrö yükümlülükleri ortadan kalkmaz”

Emekli amirallerin bildirisi karşısında Montrö Sözleşmesi'ne bağlı olduklarını ifade etse de dolaylı yoldan tatminsizliğini di

Kadınların isyanı polis barikatını yıktı geçti: “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”
Rosa Kadın Derneği: Saldırılar sistematik devlet şiddetidir
Eskişehir Halkevi üyelerine “Yaşamak istiyoruz” dedikleri için dava: “İnsanca yaşam talebini haykırmak yurttaşlık görevimizdir”

Emekli amirallerin bildirisi karşısında Montrö Sözleşmesi’ne bağlı olduklarını ifade etse de dolaylı yoldan tatminsizliğini dile getiren Erdoğan “Kanal İstanbul, Boğazlar’daki egemenlik haklarımızı güçlendirecek bir projedir” demişti. Rusya ise bunun üzerine Kanal İstanbul projesinin Montrö yükümlülüklerini ortadan kaldırmayacağı hatırlatmasında bulundu

Tayyip Erdoğan 104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması karşısında uyarılar içeren bildirisine ilişkin yaptığı konuşmada, Sözleşme’den yeterince memnun olmadığını açığa vuran şu cümleyi kurmuştu: “Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor ve daha iyisi için imkân bulana kadar sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz.”

Erdoğan yine Kanal İstanbul’un da konuyla ilgisiz olmadığını kabullenen bir ifadeyle “Kanal İstanbul, Boğazlar’daki egemenlik haklarımızı güçlendirecek bir projedir” demişti.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ise bugün (6 Nisan) yaptığı açıklamada Kanal İstanbul projesiyle Montrö yükümlülüklerinin ortadan kalkmayacağını belirtti.

“Bir ekonomi projesi”

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Yerhov, Kanal İstanbul projesinin Türk hükümetinin meselesi ve Türkiye topraklarındaki bir ekonomi projesi olduğunu ifade etti.

Rossiya 24 televizyonuna demeç veren Yerhov, “Bu her şeyden önce Türk hükümetinin meselesi. Burada Türkiye topraklarında ve Türkiye’nin imkanlarıyla gerçekleştirilecek bir ekonomi projesi söz konusu. Ancak öncelikle dışişleri bakanlıklarımız arasında olmak üzere, Karadeniz’deki deniz trafiği sorunu gibi konularda kapsamlı bir siyasi istişare sistemimiz mevcut, bu konu bakanlıklarımız arasında düzenli olarak istişare ediliyor” dedi.

Yerhov, Kanal İstanbul projesiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ndeki yükümlülüklerin ortadan kalkmayacağını ancak bu yeni kanaldan geçecek gemiler için yeni mali gerekliliklerin ve taleplerin söz konusu olacağını belirtti.

Rus elçi, “Kanal İstanbul ile Montrö Sözleşmesi arasında elbette bir ilişki, karşılıklı ilişki, karşılıklı bağlantı var ancak bu direkt, doğrudan niteliğe sahip değil. Kanal İstanbul inşa edilirse, bu Montrö Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz, Boğaz’dan geçiş konusundaki yükümlülükler için getirdiği, kıyıdaş olmayan ülkelerin Karadeniz’de bulunan savaş gemilerinin toplam tonajına ve sözleşmede yer verilen daha birçok hususa ilişkin kısıtlamaları hiçbir şekilde değiştirmez. Yeni güzergahlardan geçecek gemilere buralardan geçiş konusunda yeni mali gereklilikler ve koşullar getirilir” ifadelerini kullandı.

“Montrö, Karadeniz’de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından mihenk taşı”

Yerhov, Rus tarafının Türkiye’nin Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Kanal İstanbul’la ilgili planlarının Montrö Sözleşmesi’nin revize edilmesine yol açmamasını beklediğini söyledi.

Yerhov, “Montrö Sözleşmesi’nin değiştirilmesi söz konusu değil. Bu, yürürlükte olan ve görünen göre yürürlükte kalacak bir belge. Bu, Karadeniz’de bölgesel güvenliğin sağlanması açısından önemli ve mihenk taşıdır. Rusya, bu sözleşmeyi böyle görüyor” diye ekledi.

Yerhov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre Ankara’nın bu hukuki enstrümanın geçerliliğini koruyacak şekilde hareket etme niyetinde olduğunun da altını çizdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0