AnasayfaHaber

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Spotify açıklaması: “İçeriklerini yasalarımıza uygun şekilde düzenlemek zorunda”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Spotify açıklaması: “İçeriklerini yasalarımıza uygun şekilde düzenlemek zorunda”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, uluslararası müzik ve podvast pl

Demirtaş’tan mahkeme heyetine: “Savcı dosyaya bakarak mütalaa oluşturmuyor A Haber izleyerek oluşturuyor”
Cumartesi Anneleri 839’uncu hafta: “Unutturmaya karşı hatırlamayı, inkara karşı hakikati, cezasızlığa karşı adaleti savunmayı sürdüreceğiz”
SES: “Sağlık emekçilerine yönelik ayrımcı genelgeleri kabul etmiyoruz”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, uluslararası müzik ve podvast platformu Spotify’ın içerikleri Türkiye’deki yasalara uygun olarak düzenlemek zorunda olduğunu söyledi

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den Spotify açıklaması: “İçeriklerini yasalarımıza uygun şekilde düzenlemek zorunda”

RTÜK, Spotify’a 5 Mayıs günü lisans verdiğini açıkladı. İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık lisansı başvurularını değerlendiren RTÜK, uluslararası müzik platformu Spotify’ın başvurusunu da değerlendirerek kuruluşa lisans verdi. Spotify, RTÜK’ten aldığı isteğe bağlı yayıncılık lisansıyla 10 yıl süreyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdürebilecek.

Spotify’ın bundan sonra nasıl bir denetime tabi tutulacağını aktaran Şahin “Verilen lisansla birlikte bu platform, içeriklerini yasalarımıza uygun şekilde düzenlemek zorunda” diyerek şunları söyledi:

Artık 10 yıl süreyle ülkemizde yasal olarak faaliyet gösterebilecekler. Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda. Bunun dışında yayın yaparlarsa RTÜK olarak gerekeni yaparız. Bu tarz platformların lisans almasındaki en büyük yararlardan biri de hukuki ve mali sorumluluk altına girmeleridir. Türkiye’ye vergi ödeyecekler. Lisans sahibi olmadan önce vergi ödemesinden kaçıyorlardı, şimdi bunun da önüne geçilmiş oldu. Gerekli durumlarda yasal muhatap bulunduracaklar. Ülkemizde temsilcilik açmaları yine son derece önemli bir nokta. Benzeri uluslararası markaların lisans başvuruları RTÜK’e devam ediyor. Gün geçtikçe global ölçekte yayıncılık yapan platformların sayısı artıyor.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0