AnasayfaHaber

Pınar Gültekin cinayetinde Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı hakim karşısına çıktı

Pınar Gültekin cinayetinde Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı hakim karşısına çıktı

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili sanıklar Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı'nın y

EnerjiSA işçileri sefalet zammına karşı sarı sendika TES İŞ önünde
Ekoloji Birliği, yurttaşları Kanal İstanbul’a karşı itiraz etmeye çağırıyor: “Ya kanal ya yaşam”
İki ay önce yasaklanan polietilen ithalatı, sermayenin baskısıyla yeniden serbest

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili sanıklar Cemal Metin Avcı ile kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılanmasına Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün devam etti

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Muğla’nın Menteşe ilçesinde Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından Karabağlar Yaylasındaki bağ evinde katledilen Pınar Gültekin cinayetinin 4’üncü duruşması bugün (26 Nisan) görüldü.

Duruşmada Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bir tanık dinlendi. Pınar Gültekin’in ölüm sebebi ve zamanına ilişkin Adli Tıp raporu okundu.

Ayrıca Gültekin’in telefonu için ABD’ye Android şifresi ile ilgili yazılan müzekkerenin sonucu da açıklandı.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, dördüncü duruşma öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen duruşmada Mertcan Avcı’nın tahliyesine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve aile olarak itiraz ettiklerini belirterek, “Mertcan Avcı’nın tahliyesine yaptığımız itirazlar bir üst mahkemece reddedildi” dedi.

Gültekin ailesi ve avukatları, mahkeme heyetinin davada adil karar vereceğine inanmadıklarını belirterek heyetin çekilmesini istedi. Ailenin ikinci kez reddi hakim talebi, reddedildi.

Epözdemir, Gültekin’in ölüm zamanı ve ölüm nedeniyle ilgili Adli Tıp Kurumundan gelecek raporun bugün okunacağını, mahkemede dinlenecek yeni tanığın vereceği ifadenin de önemli olduğunu söyledi.

Maddi manevi tazminat haklarının sürüncemede kalması için karşı tarafın harekete geçtiğini öne süren Epözdemir, sanık Cemal Metin Avcı ve eşinin anlaşmalı bir şekilde boşanma davası açtıklarını dile getirdi.

Tarafların danışıklı bir protokol yaptığını öne süren Epözdemir şöyle devam etti:

Protokolde eşine 5 milyon lira ödeyeceğini söylüyor, ödenemezse şirket hisseleri ve adına kayıtlı araçlar gayrimenkullerin tamamını devredileceği belirtiyor. Kanaatimizce bu da danışıklı bir boşanma hükmü. Bunun iptaliyle ilgili de başvuruda bulunacağız. Buradaki amaç belli. İlgililerin alabilecekleri maddi ve manevi tazminat haklarını sürüncemede bırakmak. Biz boşanmanın danışıklı ve muvazaalı olduğunu düşünüyoruz. Tarafların gerçekte bir boşanma iradesinin olmadığına inanıyoruz.

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü Öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Şüphe üzerine gözaltına alınan eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin’i bağ evinde öldürdüğünü, cansız bedenini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı da soruşturma çerçevesinde telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine jandarma ekiplerince gözaltına alınmış, “delil karartmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın da “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Muğla’da bir bağ evinde Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin cinayetinin 4. duruşması 15 Şubat’ta görülmüştü. Avcı’nın kardeşi sanık Mertcan Avcı tahliye edilmişti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0