AnasayfaHaber

Pandemi sürecinde ödenmeyen 3,68 milyon gaz ve elektrik faturası için kesinti uygulaması

Pandemi sürecinde ödenmeyen 3,68 milyon gaz ve elektrik faturası için kesinti uygulaması

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen'in verdiği soru önergesi üzerine Enerji ve Tabi Kayna

Tüm yargı katil polis için seferber oldu: Dilek Doğan’ın katili sadece 45 gün hapis yatacak
Toplumsal Hukuk’tan 1 Mayıs açıklaması: “Salgın yönetimi değil; salgını fırsata çevirme yöntemi”
Kadın Savunma Ağı: “Emeğimizin sömürülmesini #HangiKutsalÖrtebilir”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in verdiği soru önergesi üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında 3 milyona yakın elektrik, 750 bine yakın doğalgaz faturasının ödenmemesi sonucunda abonelere kesinti yapıldığını ifade etti. Dönmez’in cevabı pandemi sürecinin faturaların yasal takibe düşmesine engel olmadığını gösterdi

Pandemi sürecinde ödenmeyen 3,68 milyon gaz ve elektrik faturası için kesinti uygulaması

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için haklarında yasal işlem başlatılan abonelerin sayısını açıkladı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde, “Türkiye genelinde 2020 yılında kaç abonenin borçlan nedeniyle elektrik ve doğalgazı kesilmiştir? Manisa ilinde 2020 yılında kaç abonenin borçlan nedeniyle elektrik ve doğalgazı kesilmiştir? Türkiye genelinde ve Manisa ilinde bu vatandaşlarımız için herhangi bir icra ve haciz takibi başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu sayı kaçtır? Vatandaşlarımızın yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle ödeme güçlüğü çektikleri elektrik ve doğalgaz faturaları için bir çalışma yapacak mısınız?” sorularını yöneltmişti.

Başevirgen: “Kabul etmek mümkün değil”

Başevirgen’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında 105 bin elektrik, 60 bin doğalgaz abonesi hakkında yasal işlem başlatıldığını açıkladı. Yaşanan duruma tepki gösteren Başevirgen ise “ İnsanların hastalıkla boğuştuğu, eve kapandığı, gelirinden olduğu olağanüstü bir dönemde vatandaşlara elektrik ve doğalgaz borçlarını ödeyemedikleri için yasal takip başlatılmasını kabul etmek mümkün değil.” dedi.

3 milyona yakın elektrik, 750 bine yakın doğalgaz kesintisi

Bakan Dönmez’ in verdiği yanıta göre, 2020 yılında mesken abone grupları için Türkiye genelinde üretilen 320 milyon 802 bin 228 elektrik faturasından %0,92’sine (2 milyon 951 bin 380), 169 milyon 575 bin 739 doğalgaz faturasından %0,43’üne (729 bin 176) yükümlülüklerini yerine getiremediğinden dolayı geçici olarak kesinti uygulandı.

Zamanında borç ödenmemesi nedeniyle 105 bin 600 elektrik ve 60 bin 237 doğalgaz abonesi için de yasal takip başlatıldı. Bakan Dönmez, Manisa ili için bu sayıları 709 elektrik ve 534 doğalgaz abonesi olarak açıkladı.

İktidarın vatandaşını desteksiz bıraktığının itirafı

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamalar nedeniyle insanların evlerine kapanıp kazançlarından da mahrum kaldığı bir dönemde, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için kesinti uygulanması ve hatta haklarında yasal işlem başlatılması gerçekten üzüntü verici. Sosyal devlet anlayışı gereği böyle olağanüstü durumlarda yaşamsal öneme sahip elektrik ve doğalgaz kesintisi yapılmamalı ve faturalarını ödeyemedi diye insanlar hakkında yasal takip başlatılmamalıydı. İktidarın, bu süreçte vatandaşına destek olmakta ne kadar yetersiz kaldığını bu veriler bizlere açıkça gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0