AnasayfaHaber

Özelleştirme kıskancına alınıp kaderine terk edilmiş tesis: İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Merkezi

Özelleştirme kıskancına alınıp kaderine terk edilmiş tesis: İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Merkezi

DSÖ'nün taraf olduğu Uluslararasu Sağlık Tüzüğü gereğince inşa edilen yerlerden biri olan, öze

Kadın Savunma Ağı, Anneler Günü’nde önce çocuklarla sonra kadınlarla bir araya geliyor
TEHİS: “Motokuryeler ölmesin, insanca iş ve yaşam istiyoruz!”
Demirtaş’tan mahkeme heyetine: “Savcı dosyaya bakarak mütalaa oluşturmuyor A Haber izleyerek oluşturuyor”

DSÖ’nün taraf olduğu Uluslararasu Sağlık Tüzüğü gereğince inşa edilen yerlerden biri olan, özelleştirme tehlikesini “şimdilik” atlatmış Hatay Arsuz’da bulunan Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri çürümeye terk edildi

Özelleştirme kıskancına alınıp kaderine terk edilmiş tesis: İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Merkezi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Sahil Sağlık Hudut Güvenlik Karantina Tesislerinden biri olan, 49 bin metrekare alana sahip ve 10-15 yıldır özelleştirilmeye çalışılan Pirinçlik Eğitim ve Karantina merkezi kaderine terk edildi. DSÖ’nün taraf olduğu Uluslararası Sağlık tüzüğü gereğince yapımı zorunlu olan ve devlet tarafından işletilmesi gereken Arsuz Pirinçlik Eğitim ve Karantina merkezi, yörede bulunanlardan edinilen bilgiye göre daha önce özelleştirilmeye çalışıldı ve tesisin bir kısmı boş ve bakımsız bırakılırken bir kısmı ise karantina merkezi işlevi harici kullanıldı.

Memur lojmanı, üniversite ek binası, okul

Resmi kayıtlarda zorunlu bulundurulması gereken karantina tesislerinden biri olan Pirinçlik Eğitim ve Karantina merkezi, edinilen bilgiye göre farklı şekillerde amacı dışında kullanıldı. Tesisin belli binaları limanda ve çevrede çalışan memurlara lojman olarak tahsis edildi. İdare birimi olması gereken bina ise önce sağlık meslek lisesi ardından Osman Durmuş’un Sağlık Bakanlığı yaptığı dönemde Su Ürünleri Meslek Yüksek Okuluna tahsis edildi. Sonra ise mülteci çocukların için okul olarak kullanıldı. Şimdiler de ise tamamen terk edilmiş durumda.  Memurların lojman olarak kullandığı yerler harici tesisin diğer binaları ise kaderine terk edildi. Tesisin kısmı bakımı ise yine orada yaşan insanlar tarafından yapılmakta.

Zorunlu kamu binası özelleştirilmeye çalışılmış

Uluslararası Sağlık Tüzüğü gereğince limanlarda zorunlu bulundurulması gereken binalar statüsünde olan Pirinçlik Eğitim ve Karantina merkezi, Konak Pier Tesisleri ile Ordu Limanı ve tesislerinin kiralanarak özelleştirilmesi gibi, bölgede yaşayan yurttaşlardan edindiğimiz bilgiye göre daha önce defalarca özelleştirilmeye çalışıldı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin (TDİ) İzmir’deki tarihi Konak Pier Tesisleri ile Ordu Limanı ve tesisleri kiralama yoluyla özelleştirilmiş ve  2019 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay, işletme hakkı devri yoluyla kiraya verilen tesise devleti temsilen personeli göndermesi gerektiği halde TDİ’nin bunu yapmadığı da belirlenmişti. Tabii olunan sözleşme gereği, kamu binası olarak kalması gereken yere dair özelleştirme denemeleri ise 10-15 yıldır devam ediyor.

“Kamu yatırımı neden çürümeye terk edildi?”

Salgın dönemlerinde kullanılması üzere yapılan tesise dair, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine taşıdı. Güzelmansur “T.C. Sayıştay Başkanlığı’nın, 2019 yılı Türk Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Denetim Raporu’nda, İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi değerli bir kamu kaynağı olarak nitelenerek bu taşınmazın atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararına dikkat çekiliyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde Güzelmansur, bu değerli kamu yatırımının çürümeye terk edilmesinin sebebini, karantina merkezinin atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararının miktarını ve tesisin bakım-onarımının yaptırılarak amacına uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağını sordu.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0