AnasayfaHaber

Mustafa Sönmez’den Kavcıoğlu değerlendirmesi: “Bu ağacı devirdikten sonra kime ne söyleseler kâr etmez, yabancılar paralarını kurtarmanın derdinde”

Mustafa Sönmez’den Kavcıoğlu değerlendirmesi: “Bu ağacı devirdikten sonra kime ne söyleseler kâr etmez, yabancılar paralarını kurtarmanın derdinde”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu atanmasının ardından ilk öze

DİSK yönetiminden 1 Mayıs öncesi ‘talihsiz’ fotoğraf
SES’ten Hemşireler Günü mesajı: “Güvenli ve güvenceli çalışma koşullarında kutlayacağımız günlere olan inancımızla…”
Çalışanlarını tazminatsız işten çıkaran Bimeks için iflas kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu atanmasının ardından ilk özel röportajında “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” dedi. İktisatçı yazar Mustafa Sönmez TL’deki değer kaybını, Borsa İstanbul’daki düşüşü ve Kavcıoğlu’nun açıklamasını Emekciler.net ‘a değerlendirdi

Mustafa Sönmez’den Kavcıoğlu değerlendirmesi: “Bu ağacı devirdikten sonra kime ne söyleseler kâr etmez, yabancılar paralarını kurtarmanın derdinde”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu atanmasının ardından ilk özel röportajını verdi. Kavcıoğlu, Bloomberg’e verdiği özel bir röportajda “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı. Türk Lirası’nın, Amerikan Doları karşısındaki değer kaybı bu açıklamanın ardından da sürmeye devam etti.

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez TL’deki değer kaybını, Borsa İstanbul’daki düşüşü ve Kavcıoğlu’nun açıklamasını Emekciler.net ’a değerlendirdi.

“Kavcıoğlu’nun kendi başına vereceği bir karar yok”

Kavcıoğlu’nun kendi başına vereceği bir karar olmadığını ifade eden Sönmez, “Hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” sözlerinin de ciddiye alınacak bir tarafının olmadığını belirtti. İktidarın her türlü güveni kaybettiğine dikkat çeken Sönmez sözlerine şöyle devam etti:

Bu kararlar Saray’dan tayin edilir. Söyledikleri şeyleri kimse ciddiye de almıyor. Bunlar her türlü güveni kaybettiler. Dışarıdan da herhangi bir temas yok. Yabancılar en uygun zamanda çıkıyorlar. Çıkmaya da devam edecekler gibi görünüyor. Yeniden de giriş olmaz. Bundan dolayı da borsa dalgalanıyor. Hem de devlet kağıtlarında ciddi zarara uğradılar. Yabancılar artık ciddiye almazlar. Artık çünkü iyiden iyiye güvenin düştüğünü gördüler. Şimdi içerideki paralarını kurtarmanın derdindeler.

“Ağbal sanırım bir şartla gelmişti”

Önceki TCMB Başkanı Naci Ağbal için “Sanırım bir şartla gelmişti” diyen Sönmez, “Sanırım Ağbal, ‘Ben de bunları yapacağım’ şartıyla geldi. Ama hiç kimsenin tahmin etmeyeceği bir şekilde ve konjonktürde, akıl tutulması mı diyelim ya da cinnet mi diyelim, bir kararla görevden alındı” ifadelerini kullandı. Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu ağacı devirdikten sonra, bu saatten sonra kime ne söyleseler kâr etmez, içeriye de dışarıya da kâr etmez. Herkes ‘bu durumdan en az zararla nasıl kurtulurum’un peşinde. Bundan sonra söylenecek lafa da, böyle paraşütle getirilmiş bir insanın lafına kimse inanmaz. Özetle, herkes enkazdan en az maliyetle kurtulmanın peşinde.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0