AnasayfaHaber

Mithat Sancar: “AYM’nin bu temelsiz iddianameyi reddetmesini bekliyoruz”

Mithat Sancar: “AYM’nin bu temelsiz iddianameyi reddetmesini bekliyoruz”

HDP, 31 Mart 2019 yerel seçiminin ikinci yıl dönümü nedeniyle Mardin'de "Halkların İradesi İçin Adalet” başlıklı forum düzenle

485. F oturması: Hasta mahpus İsmail Tanboğa serbest bırakılsın
İstanbul’da CHP binalarına polis baskını: “128 milyar dolar nerede?”
İstanbul’da 1 Mayıs: Dört koldan Taksim’e yürüyüşler

HDP, 31 Mart 2019 yerel seçiminin ikinci yıl dönümü nedeniyle Mardin’de “Halkların İradesi İçin Adalet” başlıklı forum düzenledi. Forumda söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “AYM’de vicdanlı hakimlerin bu temelsiz, hukuk adına, demokrasi adına yüz kızartıcı belgeyi reddetmelerini bekliyorum” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mardin’de Halkların İradesi İçin Adalet Programı düzenledi. HDP’nin kapatılmasına ilişkin hukuksuz sürece karşı farklı kesimlerle istişare amacıyla düzenlenen programların ilki olan Halkların İradesi İçin Adalet programına Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra farklı kesimlerden çok sayıda temsilci katıldı ve sürece ilişkin önerilerini sundu. AKP-MHP iktidarının yenilgiye uğradığı 31 Mart yerel seçimlerinin yıldönümünde düzenlenen programda HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve Mardin Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk söz aldı.

Kürt siyasetini bitirme yaklaşımı

Partilerine talimat üzerine kapatma davası açıldığını belirten, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk şunları söyledi:

Sadece Kürtlerin özgürlüğü için değil, bütün halkların özgürlüğü için bir mücadeleyi başlatan bir siyasi anlayışa sahibiz. Bugün de bunu hazmedemeyenler adeta Kürt siyasetini bitirmeye yönelik bir yaklaşımın içindedir. Hepiniz biliyorsunuz birçok milletvekili arkadaşımızın dokunulmazlıkları gündemde. En son da talimat üzerine partimizin kapatılmasıyla ilgili Yargıtay Başsavcısının başlattığı ve bugün Anayasa Mahkemesinde görüşülen bir dava ile karşı karşıyayız.

“Seçeneksiz ve çaresiz değiliz, halkımızın mücadelesine güveniyoruz”

Kapatmaların hiçbir yararının olmadığını kendileri bilmesine rağmen bugün böyle bir siyaset izleniyor. Kürt halkını ve demokrasiye inananları denemek istiyorlar. İşte bunun yanıtını demokrasiye inananlar olarak bizler verecektir. Partilerin kapatılması elbette bizler açısından önemlidir. Ama seçeneksiz değiliz, çaresiz değiliz, biz yaratıcıyız. Çünkü inanıyoruz, halkımızın mücadelesini veriyoruz, başaracağımıza inanıyoruz.

Süreç sadece parti kurallarıyla yürütülmeyecek

Sadece parti kurullarında değil bütün demokrasi güçleriyle istişare ederek bu sürece cevap vereceklerini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da şöyle konuştu:

Merhaba ji we re. Hûn hemû bi xêr hatin. (Merhaba size, hepiniz hoşgeldiniz) Geçen Parti Meclisi toplantımızda da duyurmuştuk, orada da karar altına aldık. Bu süreci sadece parti kurullarıyla yürütmeyeceğiz. Bu ağır saldırı hamlesini çeşitli çevrelerle, demokrasi güçleriyle istişare ederek yürüteceğiz. Çünkü bu saldırı sadece HDP’yi ve bizleri hedef almıyor. HDP üzerinden Kürt halkının iradesini yok etmeyi hedef alıyor. Aynı zamanda Türkiye’de demokrasi adına, hukuk devleti adına geriye ne kalmışsa bunları da yok etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda bu ülkede otoriterliği kalıcı bir şekilde yerleştirmeyi esas alıyor. O nedenle sadece kendi kurullarımızda tartışarak yol belirlemenin yeterli olmayacağına karar verdik.

İktidarın 31 Mart yenilgisinin en önemli aktörü HDP’dir

Bu toplantıyı 31 Mart’ta düzenlememizin özel bir sebebi var. 2 yıl önce 31 Mart’ta yerel seçimler gerçekleşti ve iktidar bu seçimlerde ağır bir yenilgi aldı. Bu yenilginin en önemli aktörü partimiz HDP’ydi. Bunu ne saklamanın gereği var ne de mütevazi olmanın gereği var. Herkes biliyor ki yerel seçimlerde belirlediğimiz strateji hem Kürt halkının iradesini güçlü bir şekilde ortaya çıkardı hem de batıda bu iktidara kaybettirdi, demokrasi güçlerine alan açtı. Hedefimiz buydu, o hedefi de gerçekleştirdik.

“AYM’nin iddianameyi reddetmesini bekliyoruz”

Bu iddianameyi devreye sokmalarının elbette nedenleri var, parti kapatma sürecini başlatmalarının elbette nedenleri var. Ben hala Anayasa Mahkemesi’nde vicdanlı hukukçular olduğu inancımı koruyorum. Bugün şu anda raportörün ilk inceleme sonucu üzerinden AYM Genel Kurulu ilk kararını verecek. İddianameyi kabul etme ya da reddetme konusunda kararını verecek. AYM’de vicdanlı hakimlerin bu temelsiz, hukuk adına, demokrasi adına yüz kızartıcı belgeyi reddetmelerini bekliyorum. Raportörün ilk belirlemeleri de zaten biraz mahcup da olsa bu iddianamenin ne kadar saçma, hukuk dışı hazırlandığını ortaya koyuyor. AYM’nin kararının daha da ileri bir noktada olmasını bekliyoruz. Eğer bu ülkede adalet inancına katkı sağlanacaksa bu konuda herkese sorumluluk düşüyor. Şu an AYM de bu sorumlulukların merkezinde bir konumda duruyor.

“HDP’yi yaşatacağız”

Kapatma davası konusunda yolumuz bellidir. Yolumuz özgürlüktür, demokrasidir, adalettir ve bunlar üzerine kurulmuş barıştır. Bu yolun ana hedefleri konusunda tereddüdümüz yok. O hedefleri de belirledik. Biri bu partiyi yaşatmak ve büyütmektir. Biz HDP’’yi savunacağız ve yaşatacağız. Bu konuda kararımız açıktır, nettir. İkincisi; bu ülkenin siyasi dengelerini belirleyen siyaset üretim tarzımızı devam ettireceğiz. Eninde sonunda sandıklar gelecek, ister erken seçim, ister zamanında bizim talebimiz erken seçimdir. Hangi tarihte yapılırsa yapılsın seçimler başta olmak üzere Türkiye’nin siyasi dengelerine etki etme gücümüzü sonuna kadar kullanacak yolu da belirledik. Tekrarlayayım, temel hedefimiz, Türkiye’de seçimler başta olmak üzere siyasi dengeleri temelden etkilemek, hatta belirlemektir. Bu iki hedef;: HDP’yi savunmak ve yaşatmak ve Türkiye’nin siyasi dengelerine ağırlığımızı koymak. Bunlar bizim iki hedefimizdir.

“Boğaziçi öğrencileriyle adaletsizliğe karşı aynı yolu yürüyoruz”

Aramızda misafirlerimiz var. Kayyım rejiminin başka mağdurları olarak aramızdalar. Hoş geldiniz Sevgili Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri. Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrencisiyle, öğretim elemanıyla ortaya koyduğu onurlu duruş ve kararlı direniş hepimize örnek olsun. Bizler bunu tanıyoruz, bunu Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrencilerinde ve akademisyenlerinde görmekten de büyük mutluluk duyuyoruz. Birlikteyiz, adaletsizliğe baskıya karşı aynı yolu yürüyoruz. Nerede olursak olalım bu çerçevede yüreklerimiz ortak atıyor.

Söylenecek çok şey var konuşma arzum da artıyor ama biz sizleri dinlemek istiyoruz. Sizlerden fikir almak istiyoruz. Görüşlerinizi duymak istiyoruz. Bu yolu birlikte yürüyeceğiz. Umutsuzluk zaten yok. Bizim umudumuzun kaynağı mücadelemizin kendisidir. Umudumuzun kaynağı halkımızın bitmez tükenmez kararlılığı ve inancıdır. Bizim umudumuzun kaynağı haklılığımızdır. Yürüyeceğiz ve mutlaka başaracağız.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0