AnasayfaManşetİşçi Haberleri

Tunceli Belediyesinde çalışanlara yüzde 20 zam yapıldı, regl izni tanındı

Tunceli Belediyesinde çalışanlara yüzde 20 zam yapıldı, regl izni tanındı

Tunceli Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle (TİS) çalışanların ücretlerine yüzde 20 zam ve sosyal hakları

Metal işçileri: TL ile ücret alıp dolarla yoksullaşıyoruz
İşçi hakları yoksa ‘askıya alın’
200 tl alacağını isteyen çocuk işçiyi öldüresiye dövdüler

Tunceli Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle (TİS) çalışanların ücretlerine yüzde 20 zam ve sosyal haklarında iyileştirme sağlandı. İmzalanan sözleşmeyle belediyenin kadın çalışanlarının regl, menopoz, 25 Kasım ve 8 Mart izni tanındı. Ayrıca LGBTİ+ çalışanlara onur yürüyüşlerinde idari izin verilecek.

Belediyenin meclis salonunda düzenlenen toplu sözleşme imza törenine, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay Doğan ile Ümit Kaya, DİSK Genel-İş Dersim Temsilcisi Şükran Yılmaz Koç ve işçiler katıldı.

KADINLARA REGL, MENOPOZ VE 8 MART İZNİ
İmzalanan sözleşmeyle, belediyede 63 kadrolu çalışana yüzde 20 zam yapıldı.

Yapılan zammın dışında, sözleşmede kadın çalışanlara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ve 25 Kasım’da 1 gün, her ayın belli bir günü regl izni ve menopoz izni verilmesi kararlaştırıldı. LGBTİ+ çalışanlara de Onur Yürüyüşü’nde 1 gün izin verilecek.

DHA’nın aktardığına göre imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sözleşmeyi önemli bulduklarını ifade etti. Maçoğlu, “Regl, menopoz, Onur Haftası, 8 Mart gibi, kadınların eşit temsiliyetiyle ilgili, kesin protokol kararlarımız söz konusu” dedi.

“BAZI İŞÇİLERİMİZ 8 BİN TL’YE YAKIN MAAŞ ALACAK”

Maçoğlu, “Sosyal açıdan da yemek ve kira yardımında yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir çalışmamız oldu. Bakış açınız, işçilerin ve onların sendikasıyla ilişkileriniz iyi olursa, güzel bir çalışma yürütebilirsiniz. Burada sendikadaki arkadaşların bizimle diyalogu çok iyi. Gerçekten birbirimizi anladık. Bir önceki dönem yüzde 13 zam verdik, bu dönem de yüzde 20 oranında zam verdik. Gönül isterdi ki, bütçemiz daha iyi olsun ve işçimize hak ettiğinin çok daha fazlasını verelim. İşçiler ve memurlar sınırın hep altında kalıyor. Ama yaptığımız zamlarla, bazı işçilerimiz 8 bin TL’nin üstünde, bazıları da 8 bin TL’ye çok yakın maaş alacak. Tüm işçilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

“ÇALIŞANLAR İÇİN ÇOK İYİ BİR RAKAM”

DİSK Genel-İş Temsilcisi Şükran Yılmaz Koç da imzalanan toplu sözleşmede, kadınlara yönelik maddelerin yer almasının mutluluk verici olduğunu belirtti.

Koç, kadınlara, kendilerinin belirleyeceği bir günde regl izni, menopoz izni, 25 Kasım ve 8 Mart’ta idari izin verilecek. Onur Haftası’nda da LGBTİ+ kimliğini sağlayan kişiler, idari izinli sayılacak. Yapılan sözleşmeyle işçilere yapılan zam, günümüz ekonomisinde çok iyi bir rakam. Belediye başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0