AnasayfaHaber

Maçka Parkı’nda homofobik saldırı: LGBTİ+’lar yaralı, saldırganlar serbest

Maçka Parkı'nda üç genç LGBTİ+ yaklaşık 10 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Darp edilen

Ulaştırma Bakanı’ndan bilindik yalan: “İkizdere’de etkilenecek 10 tane ağaç varsa yerine 100 tane ağaç dikeceğiz”
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 78. gününde
Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması tacizi duyurdu: “Hürriyet Lokantası’nı boykot etmeye çağırıyoruz”

Maçka Parkı’nda üç genç LGBTİ+ yaklaşık 10 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Darp edilen gençlerden birinin elmacık kemiği ve burnu kırıldı, kafasında da kesik oluştu. Kamera kayıtlarından kimliği tespit edilen ve haklarında suç duyurusunda bulunulan 7 saldırgan ise gözaltına alınıp ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

Maçka Parkı’nda homofobik saldırı: LGBTİ+’lar yaralı, saldırganlar serbest

Fotoğraf: 26 Haziran 2021’de İstanbul 19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ardından Maçka Parkı’ndaki polis ablukası

11 Temmuz Pazar akşamı Maçka Parkı’nda buluşan LGBTİ+ gençler M.Ö. (18), M.E. (21) ve M.Y. (21) parktan ayrılıp Kadırgalar Caddesi’ne çıktıktan sonra Macrocenter önünde yaklaşık 10 kişi tarafından saldırıya uğradı.

Parktan caddeye kadar üç genci takip eden saldırganlar saat 20.30 civarında “İbneler! Toplar!” diye bağırarak gençlerin üzerine koşmaya başladı. Saldırganlar LGBTİ+ gençleri darp ederek olay yerinden uzaklaştı. Saldırıdan M.Y.’nin elmacık kemiği ve burnu kırılırken, kafasında da kesi oluştu.

Saldırı esnasında aranan polis yaklaşık yarım saat sonra olay yerine geldi ve saldırıya uğrayan üç kişi Harbiye Polis Merkezi Amirliği’ne giderek şikayette bulundu. Kamera görüntülerinden 7 saldırganın kimliği tespit edildi ve haklarında suç duyurusunda bulunuldu.

Saldırının ertesi günü gözaltına alınan 7 kişi, görüntülere ve darp raporlarına rağmen ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

LGBTİ+’lara koruma yok, şiddet var

22 Haziran’da Onur Haftası kapsamında Maçka Parkı’nda piknik için toplanan LGBTİ+’lar polis saldırısına maruz kalmış, sonraki günlerde de park LGBTİ+’ların etkinlik yapma ihtimaline karşı polis ablukasına alınmıştı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0