AnasayfaHaber

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nden üç aylık izleme raporu: 331 adet izlemede 230 ayrı tehdit, tahrip ve savunma…

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nden üç aylık izleme raporu: 331 adet izlemede 230 ayrı tehdit, tahrip ve savunma…

Kuzey Ormanları Araştırma Derneğinin, dünyanın en önemli doğa alanlarından ve ekolojik koridorlarından biri olan Kuzey Ormanla

ITUC: Türkiye işçiler için en kötü 10 ülke arasında
TRT’nin “görevde yükselme sınavı”nda kadınlar ile erkekler ayrı sınıflara alındı
Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu işyeri eylemlerindeydi: “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

Kuzey Ormanları Araştırma Derneğinin, dünyanın en önemli doğa alanlarından ve ekolojik koridorlarından biri olan Kuzey Ormanları coğrafyasını düzenli olarak izlemek, raporlamak, paylaşmak, farkındalığı ve bilinirliği artırarak Kuzey Ormanları’nın korunması ve savunulmasına katkı sağlamak amacıyla hazırladığı “Üç Aylık İzleme Raporu” kamuoyuyla paylaşıldı. 331 adet izlemede 230 ayrı tehdit, tahrip ve savunma kaydedildi

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, 7 yıldır sürdürülmekte olan Kuzey Ormanları Savunması’nın faaliyetlerine katkı vermek, Avrupa orman kuşağı kollarından biri olan Kuzey Ormanları’nı koruma çalışmalarının parçası olmak, gerek Türkiye gerekse dünya açısından hayati öneme sahip bir orman koridorunun savunma ve onarım faaliyetlerine katkı vermek amacıyla Nisan 2020 tarihinden itibaren çalışmalarına başladı.

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, hedefleri doğrultusunda, Kuzey Ormanları (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce illerinin içinde ve Bursa, Balıkesir ile Çanakkale illerinin kuzeyinde yer alan ormanlar) coğrafyasında, flora ve faunasında, yaban hayatında, içinde ve çevresinde yer alan insan yerleşmelerinde, ekosistemi tehdit ve tahrip eden insan faaliyetlerini izleyerek ve raporlayarak Kuzey Ormanları’nı günlük olarak izleme çalışmasını gerçekleştirmek amacıyla bir “İzleme Raporu Çalışması” yürütmeye başlamıştı.

3 aylık periyodlarla kamuoyuyla paylaşılan raporun ilki Temmuz – Ağustos – Eylül aylarını, ikincisi ise Ekim-Kasım-Aralık aylarını içerecek şekilde hazırlanarak paylaşılmıştı. Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nin tamamladığı 2021 yılının birinci Üç Aylık İzleme Raporu ise Ocak-Şubat-Mart aylarını içerecek şekilde paylaşıldı.

Kuzey Ormanları Coğrafyasında yer alan; Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Yalova, Kuzey Balıkesir, Kuzey Bursa illerini ve Ocak/Şubat/Mart dönemini kapsayan üç aylık izleme faaliyeti boyunca toplam yapılan 331 adet izlemede 230 ayrı tehdit, tahrip ve savunma kaydedildi.

Ormanlar kuraklığa rağmen inşaat, enerji ve maden projeleriyle tahrip edildi

İzlemelere bölgesel olarak bakıldığında 1. Bölgede (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kuzey Çanakkale) 74 adet, 2. Bölgede (İstanbul) 101 adet, 3. Bölgede (Sakarya, Kocaeli, Düzce) 72 adet ve 4. Bölgede (Yalova, Kuzey Balıkesir, Kuzey Bursa) 13 adet tehdit, tahrip ve savunma başlığı tespit edildiği belirtilen raporda şunlar kaydedildi:

Kuzey Ormanları beslediği 80’nin üzerinde göl, gölet ve barajla bölgede yaşayan onmilyonlarca insan ve sayısız canlının yegane su kaynağıdır. İzleme dönemi kış ayları olmasına rağmen en çok yapılan izleme konusu kuraklık olmuştur. Kuzey Ormanları göl ve barajlarının hemen hepsi ciddi seviyelerde su kaybına uğramış, bir kısmı kurumaya yüz tutmuştur. Uzmanlar bu durumun su havzaları üzerindeki inşaat baskısı, bölgedeki sanayi ve nüfus yığılması ile iklim krizinden kaynaklandığını belirtmişlerdir.

İstanbul, mega rant projeleri ve taş ocaklarıyla yoğun tehdit ve tahrip altında olması sebebiyle en çok izleme yapılan bölge olduğu tespit edilerek şunlar kaydedildi:

Kuzey Ormanları’nın İstanbul sınırları içinde kalan alanlarını önemli ölçüde tahrip etmiş olan 3. Köprü, KMO ve 3. Havalimanı projeleri, yine Kuzey Ormanları’nın özellikle parçalanmış mevkileri üzerindeki inşaat/yapılaşma baskısını da giderek arttırmaktadır. Özellikle Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Şile ve Çekmeköy gibi kuzey ilçelerinde bir çok yeni inşaat projesiyle orman işgalleri izlenmiştir. Ayrıca bu projelere inşaat malzemesi sağlamak için orman içine açılan dev taş ocaklarının da büyütülmeye devam edildiği gözlenmiştir. Taş ocakları İstanbul Kuzey Ormanları’nın Sultangazi, Maslak, Şile ve Ömerli mevkilerini hızla yok etmektedir.

25 02 21 saros dog%CC%86algazlimani

Kanal İstanbul Projesinin bölge coğrafyası üzerindeki etkisi devam ediyor

Ocak/Şubat/Mart 2021 aylarını kapsayan izleme faaliyeti boyunca sadece İstanbul’a değil tüm Kuzey Ormanları coğrafyasıyla, Karadeniz ve Marmara Denizi ekosistemlerine zarar verecek olan Kanal İstanbul projesinin hazırlıklarına devam edildiği izlenmiştir. Yapılan izlemelerde özellikle İstanbul’un Avrupa yakasındaki son su, tarım ve orman alanlarının bulunduğu arazilerin hızla el değiştirdiği kaydedilmiştir.

Istranca Ormanları maden ve RES projelerinin, Trakya ise sanayi faaliyetlerinin işgal ve tahribi altında

İstanbul’dan sonra en yüksek oranda tehdit ve tahrip altında bulunan bölge ise Trakya olmuştur. Trakya; Istrancalarda hızla yayılan maden ve RES projelerinin yanı sıra tüm bölgeyi etkisi altına alan sanayi kirliliğinin de tahribi altındadır. Dünyadaki en eşsiz körfezlerden biri olan Saros Körfezi ve çevresindeki ormanlık alanlar, FSRU Doğalgaz limanı ve boru hattı projesiyle hızla tahrip edilmektedir. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ikinci nükleer güç santrali için Trakya’nın daha öne çıktığını açıklaması bölgedeki nükleer santral tehdidinin yeniden ilk sıralara taşımıştır.

Avcılık Kuzey Ormanları’nda ve denizlerde yaban hayatını yok etmeye devam ediyor

Mart ayında sona eren av sezonu boyunca Kuzey Ormanları’nın tüm bölgeleri yoğun bir avcı baskısı altında kalmış, tahrip projelerinin görece uzak kaldığı orman içlerinde yaşamaya çalışan az sayıda yaban hayvanının da avcı ateşinde can verdiği gözlenmiştir. Nesli tükenme tehdidi altındaki kuş türlerinden, sayısı parmakla sayılabilecek kadar azalmış memeli türlerine kadar pek çok yaban hayvanı av hedefi olmuştur.

Ayrıca Kuzey Ormanları’nın iç içe olduğu Karadeniz ve Marmara Denizi ile Boğaziçi’nde yoğunlaşan endüstriyel balıkçılık faaliyetleri birçok balık türünün popülasyonunda tükenişe yol açmış, onlarca yunus ve deniz kaplumbağası yine bu ağlarda boğularak can vermiştir.

16 03 21 du%CC%88zce karacaav

Yangınlar 15 hektarlık orman alanını tahrip etti

Bu 3 aylık periyotta resmi kaynaklar tarafından açıklanan bilgilere göre yangın çıkan 10 noktada, 15 hektarlık bir orman alanı tahrip edilmiştir. Bu yangınların 2 tanesi ocak ayında çıkmış olup Düzce ve Sakarya’da, 8 tanesi şubat ayında çıkmış olup İznik, Düzce, Sakarya, Yedigöller, Beykoz’da gerçekleşmiştir.

11 02 21 beykoz ormanyangini

Ekolojik tahribata karşı örgütlü mücadele ediliyor

Rapor kapsamında yapılan izlemelerde tehdit ve tahrip projelerine karşı Kuzey Ormanları yerleşmelerinde yaşayanlar örgütlü bir şekilde bir araya gelip, projeye neden karşı olduklarını ifade etmişlerdir. Ekolojik tahribatın yarattığı sonuçlarının etkilerinin her geçen gün arttığı ve bu duruma karşı da Kuzey Ormanları sakinlerinin mücadele etmek için örgütlendikleri görülmektedir.

03 02 21 geyve tasocagi

Çevre haberleri en çok ulusal medyadan izlenebiliyor

2021 yılının ocak, şubat, mart ayları içerisinde yapılan izlemelerin kaynaklarına bakıldığında Kuzey Ormanlarına dair yapılan haberlerin %45 oranı ile en çok ulusal medyada, bunu takiben %27 oranında yerel medyada ve %26 oranında ise haber ajanslarında yer bulduğu görülmektedir.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0