AnasayfaHaber

“Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim” diyen Merve Akpınar okuluna alınmadı: MEB ve imam hatipliler rahatsızmış

“Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim” diyen Merve Akpınar okuluna alınmadı: MEB ve imam hatipliler rahatsızmış

"İlk başladığımda 'Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın' diyerek beni dışladılar. Sonra ben de 'Hayır,

DİSK yönetiminden 1 Mayıs öncesi ‘talihsiz’ fotoğraf
Diyarbakır’da baskınlar: Çok sayıda kadın gözaltında
KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: “Bir anayasasızlık süreci yaşıyoruz, örgütlü bir kötülükle karşı karşıyayız”

“İlk başladığımda ‘Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın’ diyerek beni dışladılar. Sonra ben de ‘Hayır, ben neden oynamayayım?’ dedim. O zaman kendime bir söz verdim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim'” sözleriyle büyük ilgi toplayan 13 yaşındaki sporcu Merve Akpınar, öğrencisi olduğu Konuklu İmam Hatip Ortaokulu’na gazetecilerle birlikte gittiğinde idarecilerin engeliyle karşılaştı

Urfa’nın Haliliye ilçesinde beden eğitimi öğretmenleri öncülüğünde hentbola başlayan ve geçtiğimiz günlerde verdiği röportajla Türkiye’nin gündemine oturan 13 yaşındaki kız çocuğu Merve Akpınar, öğrencisi olduğu Konuklu İmam Hatip Ortaokulu’na alınmadı.

Hentbolda solak olduğu için sağ kanatta oynadığını dile getiren Merve Akpınar, “Okulun toprak sahasında oyun oynamak çok zordu. Sinekler ağzımıza giriyordu. Ayaklarımızdaki beyaz çoraplar kahverengiye dönüyordu. Toprakla aynı renk oluyordu. Kızgın güneşe rağmen bu başarıyı yakaladık. Bize yeni bir spor salonunun yapılmasını istiyoruz” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Bizim Haber Ajansı’nın (BİHA) haberine göre bunun üzerine gazetecilerle birlikte Konuklu İmam Hatip Ortaokulu’na giderek antrenman yaptığı sahayı göstermek istedi. Ancak bu duruma okul idarecileri, Haliliye Milli Eğitim Müdürlüğünün talimatı gereğince okul içinde ve bahçesinde çekim yapılmayacağını belirterek Merve’nin okul tanıtımına izin verilmedi. Okul yöneticileri, Merve Akpınar ile beraberinde bulunan gazetecileri okula almadı.

Yaşananlara bir anlam veremeyen Merve Akpınar bu duruma “Ben okuluma yeni bir spor salonu açılması saha yapılmasını istiyorum. Benden sonraki kız çocukları kızgın güneşte toprakta zorluk çekmesini istemiyordum” ifadelerinde bulundu. Türkiye’de en ünlü kulüplerden ve sanatçılardan destek geldiğini anlatan Merve Akpınar, tüm kızların sesi olmak için bu zorlukları göğüslemeye çalıştığını ifade etti. Merve Akpınar’ın hocası olan Bayram Kaplan’a ise gazetecilere kesinlikle açıklama yapılmaması yönünde Haliliye Milli Eğitim Müdürlüğünce uyarıldığı öğrenildi.

Merve Akpınar’ın yanındaki gazetecilere okulu tanıtma çabası, idareciler tarafından bu şekilde engellendi.

2222 6

Urfalı gazeteci Mehmet Yetim de okul kapısına diğer gazeteciler ve Merve Akpınar ile beraber gitmişti. Sosyal medyadaki paylaşımında “Sebebi MEB ve İmam Hatipliler rahatsız olmuşlar. Merve sadece okuluna Hentbol oynamak için salon istedi diye adete Urfa’da linç ediliyor” dedi.

Haliliye Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Haberlerde iddia edilen, öğrencimizin ve ailesinin okula alınmadığı ifadeleri gerçeği yansıtmamakta olup, öğrencimiz, ailesi ve basın mensupları bu süreçte okulumuzda misafir edilmiş, ancak basın mensuplarımız izin sonucunu beklemeden okuldan ayrılmışlardır” denildi.

“Gerici kuşatmanıza boyun eğmeyeceğiz”

Liseli Feminist Dalga, sosyal medyadan tepki gösterdi.

Liseliler yaptıkları paylaşımda, “Şortumuzla, yaptığımız sporla her yerde olmaya devam edeceğiz, gerici kuşatmanıza boyun eğmeyeceğiz!” dedi.

Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’ya gelen Merve Akpınar, verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

Bayram hoca beni seçti, çok teşekkür ediyorum. İlk başladığımda ‘Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın’ diyerek beni dışladılar. Sonra ben de ‘Hayır, ben neden oynamayayım?’ dedim. O zaman kendime bir söz verdim. ‘Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim’ diye. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım, hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0