AnasayfaHaber

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi

Konya'nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy'de ikamet eden Dal ailesine en az 60 kişilik ırkç

SES’ten Hemşireler Günü mesajı: “Güvenli ve güvenceli çalışma koşullarında kutlayacağımız günlere olan inancımızla…”
Afyon’da Kürtlere ırkçı saldırı: 7 kişi yaralandı
Soma Katliamı Davası avukatlarından duruşmaya çağrı

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de ikamet eden Dal ailesine en az 60 kişilik ırkçı grup silahla saldırdı. Saldırı sonucu Hamit Dal yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları, saldırının azmettiricisinin muhtar olduğunu ifade etti

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı Dal ailesine en az 60 kişilik ırkçı grup silahla saldırdı. Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Karahüyük’de yaşayan saldırgan grup, aileyi daha önce defalarca tehdit etmişti. Saldırıda Hakim Dal, yaşamını yitirdi.

‘Buraları satıp gideceksiniz’

Mezopotamya Ajansı’na konuşan saldırıda katledilen Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, Kürt olduklarından kaynaklı saldırının gerçekleştiğini ifade etti. Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘Buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” dedi.

Saldırıya muhtar azmettirdi

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkati çekerek, “Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok” şeklinde konuştu.

“Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız”

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan bir Kürt aile de 12 Temmuz’da aynı mahallede yaşayan ırkçı grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0