AnasayfaHaber

Kolombiya halkı devlet terörüne rağmen sokakları terk etmiyor: Bütün neoliberal politikalar son bulana kadar…

Kolombiya’da vergi reformu önerisine karşı başlayan isyan genişleyen neoliberalizm karşıtı tal

Kürşat Ayvatoğlu’na ev hapsi verildi, Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti
Kızıldere Direnişi yürüyüş ve pankartlarla anıldı: “Faşizm yenilecek, halklar kazanacak”
Metin Lokumcu davası 28 Haziran’a ertelendi: Sanıklar mahkemeye getirilmedi, baroların ve kurumların müdahil olma talebi reddedildi

Kolombiya’da vergi reformu önerisine karşı başlayan isyan genişleyen neoliberalizm karşıtı taleplerle devam ediyor

Kolombiya halkı devlet terörüne rağmen sokakları terk etmiyor: Bütün neoliberal politikalar son bulana kadar…

Protestoları tetikleyen “vergi reformu”nun geri çekilmesi ve ertesi gün Maliye Bakanı’nın istifa etmesine rağmen sokakları terk etmeyen Kolombiyalılar eylemlerini bütün neoliberal politikaların sonlandırılması talebiyle sürdürüyor.

Vergi reformunun geri çekilmesi talebinin kabul edilmesinin ardından şimdi de özelleştirmelerin durdurulması, sağlık yasasının geri çekilmesi, aşının yaygınlaştırılması talepleri ön plana çıktı. Bu taleplerin yanı sıra tüm yurttaşlara 1 milyon Peso (260 dolar) temel gelir desteği de talepler arasında.

kol1 1

Kolombiya sokaklarından bir slogan: “Yoksullara ekmek yoksa zenginlere huzur yok”

Ayrıca eylemlerde uyguladığı orantısız şiddetle öne çıkan İsyan Karşıtı Mobilize Birlik’in (ESMAD) dağıtılması da talepler arasında.

Devlet şiddetinin katlanarak arttığı Kolombiya’da eylemlerin direnci ve coşkusu sokaklardan yükselen marşlara, şarkılara yansıyor.

 

Devlet şiddeti katlanarak artıyor

Ombudsmanlık Bürosu’na göre 5 Mayıs itibariyle en az 519 kişi polis şiddetine maruz kaldı, 1180 kişi keyfi olarak gözaltına alındı ve bir kısmı işkence gördü ve 381 kişi yaralandı. Ulusal Grev Komitesi’ne göre 30’un üzerinde insan yaşamını yitirdi.

TeleSur’un haberine göre Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, devam eden protestolar sırasında eylemcilerin ihbar edilmesi karşılığında 2.000 dolarlık ödül verileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği de Kolombiya’ya yönelik devlet şiddetinin durdurulması çağrısı yaptı.

kol3

#SOSColombiaNosEstanMatando etiketi Twitter’da dünya sıralamasında birinci sıraya gelirken dünyanın dört bir yanından Kolombiya halkının mücadelesine destek ve devlet şiddetine kınama mesajları geldi.

İlgili haber:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0