AnasayfaHaber

Kobanê Davası’nda ilk duruşma: “Bu, HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilgilerin intikamı davasıdır”

Kobanê Davası’nda ilk duruşma: “Bu, HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilgilerin intikamı davasıdır”

Kobanê Davası bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor. Duruşma öncesinde cezaevi önünde bir

Roboski aileleri AYM’ye ikinci kez başvurdu: Dosyanın yeniden açılması için yeterince delil var
Şenyaşar: Savcı 23 kişiyi tespit etti, neyi bekliyorsunuz?
15 barodan ırkçı saldırılara karşı ortak açıklama: “Saldırılara ilişkin ivedi ve etkin bir soruşturma talep ediyoruz”

Kobanê Davası bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor. Duruşma öncesinde cezaevi önünde bir açıklama yapan Mithay Sancar, “IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş bir iktidarın öfkesinin ürünü olan bir davadır” dedi

Kobanê Davası’nda ilk duruşma: “Bu, HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilgilerin intikamı davasıdır”

Fotoğraf: MA

2014’te IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına ve AKP hükümetinin bu saldırıları destekleyen tutumuna karşı gerçekleşen 6-8 Ekim eylemlerinden 6 yıl 3 ay sonra aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor.

Davayı izlemek için Sincan’a giden HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri pandemi bahanesiyle cezaevi önünü abluka altına alan kolluk kuvvetlerinin engeliyle karşılaştı.

HDP Eş Genel Başkanları, kolluğun basın açıklamasını engellemek için sürekli tekrarladığı yüksek sesle anonslar altında kısa bir açıklama yaptı.

“Bu bir siyasi kumpas davasıdır”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şöyle konuştu:

Kobanê Davası denen siyasi kumpas davasının ilk duruşması bugün biraz sonra başlayacak. Gördüğünüz gibi aramıza duvarlar ördüler. Evet, bu hakikatten korkuyorlar. Sesimizi bastırabileceklerini sanıyorlar, yanılıyorlar. Bu davada da bizi sindirebileceklerini düşündüler. Yanıldıklarını bugün de bundan sonra da göstereceğiz. Bu bir siyasi kumpas davasıdır. Demokrasi umudunu, özgürlük umudunu, barış özlemini yok etme davasıdır. Biz de barış için, demokrasi için, özgürlük için, hakikat için direnmeye devam edeceğiz. Bu bir intikam davasıdır aynı zamanda. IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş bir iktidarın öfkesinin ürünü olan bir davadır. HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilgilerin yarattığı öfkenin ürünü olan bir intikam davasıdır. Bunu hep birlikte boşa çıkaracağız.

Hakikat yalanı, inanç korkuyu yargılayacak. Cesaret bu salonlardan bütün Türkiye’ye yayılacak.

HDP heyeti açıklamanın ardından salona geçti.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0