AnasayfaHaber

Kobanê Davası: Hukuksuz ve avukatsız duruşma, Demirtaş’tan “128 milyar dolar nerede?” sorusu

Kobanê Davası: Hukuksuz ve avukatsız duruşma, Demirtaş’tan “128 milyar dolar nerede?” sorusu

Kobanê Davası'nın ilk duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor. Duruşma öncesinde cezaevi önünde bir açıklama yapan Mith

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 127. gününde
Aydın’da Fırat Delikanlı isimli erkekten homofobik nefret saldırısı
Sinbo işçilerine saldırı: 3’ü gazeteci 5 gözaltı

Kobanê Davası’nın ilk duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor. Duruşma öncesinde cezaevi önünde bir açıklama yapan Mithat Sancar, “IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş bir iktidarın öfkesinin ürünü olan bir davadır” dedi. Duruşma salonu kolluk kuvvetleriyle ve müşteki sıfatlı resmi görevlilerle doldurulunca yüze yakın savunma avukatı dışarıda kaldı. Mahkeme başkanı avukatların içeri alınması talebini reddedince, içerideki avukatlar da savunma bütünlüğü bozulduğunu ve bu hukuksuzluğa ortak olmak istemediklerini belirterek salonu terk etti. Bir süre sonra mahkeme heyetinin geri adım atmasıyla tüm avukatlar salona alındı. Reddi hakim talebinde bulunan avukatlar bu talepleri kabul edilmeyip iddianame usule aykırı bir şekilde okunmaya başlayınca yarım saat bu durumu alkışlarla protesto etti, sonra da salonu bir kez daha terk etti. Demirtaş, Yüksekdağ, Tuncel ve Ata mahkemenin tutumuna itiraz ederken, Demirtaş SEGBİS ekranına “128 milyar dolar nerede” yazılı kağıt tuttu

2014’te IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına ve AKP hükümetinin bu saldırıları destekleyen tutumuna karşı gerçekleşen 6-8 Ekim eylemlerinden 6 yıl 3 ay sonra, aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı.

Duruşma öncesi cezaevi kampüsünü ablukaya alan kolluk kuvvetleri HDP Eş Genel Başkanları’nın basın açıklaması yapmasını engellemeye çalıştı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, sürekli tekrarlanan yüksek sesli anonslar arasında kısa bir açıklama yapabildi.

Duruşma başladığında ise yüze yakın savunma avukatı 1500 kişilik salonda yer kalmadığı gerekçesiyle içeri alınmadı. Bu durumu protesto eden avukatlar salonu terk etti. Salondaki sanıklar da “Savunma haktır, engellenemez” şeklinde slogan atmaya başladı.

İçeride hiçbir sanık avukatı kalmadı. Bir tek, duruşmada yaşanan hukuksuzlukları tutanak altına almak üzere baro gözlemcisi kaldı. Avukatlar dışarıdayken bina içinde ve dışında provokatif sloganlar yükseldi. Bir süre sonra mahkeme heyetinin geri adım atmasıyla tüm avukatlar salona alındı.

Reddi hakim talebinde bulunan avukatlar bu talepleri kabul edilmeyip iddianame usule aykırı bir şekilde okunmaya başlayınca yarım saat bu durumu alkışlarla protesto etti, sonra da salonu bir kez daha terk etti. Demirtaş, Yüksekdağ, Tuncel ve Ata mahkemenin tutumuna itiraz ederken, Demirtaş SEGBİS ekranına “128 milyar dolar nerede” yazılı kağıt tuttu.

IMG 7472 1

Duruşma öncesi HDP heyetinin açıklamasına engel

Davayı izlemek için Sincan’a giden HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri pandemi bahanesiyle cezaevi önünü abluka altına alan kolluk kuvvetlerinin engeliyle karşılaştı.

HDP Eş Genel Başkanları, kolluğun basın açıklamasını engellemek için sürekli tekrarladığı yüksek sesle anonslar altında kısa bir açıklama yaptı.

IMG 7482

“Bu bir siyasi kumpas davasıdır”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şöyle konuştu:

Kobanê Davası denen siyasi kumpas davasının ilk duruşması bugün biraz sonra başlayacak. Gördüğünüz gibi aramıza duvarlar ördüler. Evet, bu hakikatten korkuyorlar. Sesimizi bastırabileceklerini sanıyorlar, yanılıyorlar. Bu davada da bizi sindirebileceklerini düşündüler. Yanıldıklarını bugün de bundan sonra da göstereceğiz. Bu bir siyasi kumpas davasıdır. Demokrasi umudunu, özgürlük umudunu, barış özlemini yok etme davasıdır. Biz de barış için, demokrasi için, özgürlük için, hakikat için direnmeye devam edeceğiz. Bu bir intikam davasıdır aynı zamanda. IŞİD’in Kobanê’de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş bir iktidarın öfkesinin ürünü olan bir davadır. HDP’nin bu iktidara yaşattığı yenilgilerin yarattığı öfkenin ürünü olan bir intikam davasıdır. Bunu hep birlikte boşa çıkaracağız.

Hakikat yalanı, inanç korkuyu yargılayacak. Cesaret bu salonlardan bütün Türkiye’ye yayılacak.

HDP heyeti açıklamanın ardından salona geçti.

Avukatlar salona alınmadı

1500 kişilik duruşma salonuna yüzlerce kolluk ve müşteki sıfatıyla çok sayıda resmi görevli alındıktan sonra yüze yakın savunma avukatı yer olmadığı gerekçesiyle içeri alınmadı.

Salonda bulunan avukatlar ve milletvekilleri mahkeme heyetinin bu tutumunu alkışlarla protesto ederken mahkeme başkanı “Düzeni bozanı dışarı atarım” diyerek avukatları ve vekilleri salondan çıkarmakla tehdit etti.

Dışarıda bekleyen yüzden fazla avukatın duruşma salonuna alınmaması ve mahkeme heyetinin sorunun çözümü noktasında hiçbir girişimde bulunmaması üzerine içeride bulunan avukatlar duruşma salonunu terk etti.

Avukatlar dışarıdayken bina içinde ve dışında provokatif sloganlar yükseldi. Bir süre sonra mahkeme heyetinin geri adım atmasıyla tüm avukatlar salona alındı.

İddianame usule aykırı okundu

Avukatlar reddi hakim talebinde bulundu ancak talep yazılı olarak sunulmadığı gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme başkanı avukatların itirazlarını dinlemek yerine iddianamenin okunmasına geçti. Avukatlar da bu durumu alkışlarla, masalara vurarak protesto etti. Mahkeme başkanının iddianameyi usule aykırı bir şekilde okumaya devam etmesi üzerine avukatlar yaklaşık yarım saat alkışlı protestoda bulundu.

Avukatlar itirazları dikkate alınmayınca bir kez daha salonu terk etti, Selahattin Demirtaş SEGBİS ekranına “128 milyar dolar nerede?” yazılı kağıt tuttu.

Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş mahkeme heyetine itiraz ederek bu durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Tuncel, “Bu davayı böyle yürütemezsiniz. İşkence yapıyorsunuz bu biçimde. Avukatlarımız olmaksızın iddianameyi okumanız suçtur. 6 milyonun iradesini böyle yargılayamasınız. Bu mahkemeyi durdurun, saygılı olun. Bu duruma bir son verin. Ciddi olun. Avukatlar yok. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Madem böyle olacak karar verin…” dedi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0