AnasayfaHaber

KESK’in Çalışma Bakanlığı önündeki açıklamasına polis engeli

KESK’in Çalışma Bakanlığı önündeki açıklamasına polis engeli

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'un (KESK), üyelerine yönelik "baskı, ihraç ve sürgünler" yaşandığı gerekçesi ile İs

Kadıköy’deki eylemde işkenceyle gözaltına alınan üniversiteliler Vatan Emniyet’e götürüldü
Fehim Taştekin: “Erdoğan inanılmaz sıkışmışlık karşısında Biden’a ‘Ne isterseniz’ deme noktasına geldi”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tuzla’da doğal sit alanının yapılaşmaya açılmasının izin verdi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’un (KESK), üyelerine yönelik “baskı, ihraç ve sürgünler” yaşandığı gerekçesi ile İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüşün son durağı olan Çalışma Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılmasına izin verilmedi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), “Çalışma hakkımı, işimi istiyorum” talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapılacak açıklamayla sonlandırılacaktı.

Ancak KESK’lilerin içinde bulunduğu otobüs Bakanlığa ulaşamadan Bosna Hersek Caddesi’nde tarafından durduruldu. Polis KESK üye ve yöneticilerinin bakanlık önünde açıklama yapmalarına izin vermeyeceklerini söyşedi. Uzun süre bekleyişte kalan emekçiler, yapılan müzakere sonucu bulundukları alanda açıklama yaparak etlemi sonlandırdı. İstanbul’dan gelen heyette yer alan 8 kişinin ise bakanlık yetkilileriyle görüşeceği bilgisi verildi.

Öte yandan İstanbul’dan gelen heyeti karşılamak üzere bakanlık önüne gelen emekçilere polis saldırdı.

İtibarlarının sarsılacağını mı düşünüyorlar?

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, emekçilerin KHK’lerle işten çıkarılmasıyla ilgili 3 gündür yollarda olduklarını kaydeden KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, gittikleri her kentte yaşadıkları kanunsuzlukları anlattıklarını ifade etti. Taleplerini haykırdıklarını belirten Gezen, “Muhatabımız olan Çalışma Bakanlığı önüne gitmemiz Ankara’da bir kez daha engellenmiştir. İtibarlarının sarsılacağını mı düşünüyorlar? Eğer böyleyse itibarın sarsılacağı asıl şeyi size söyleyelim: Bir çocuk ‘En büyük hayalim diye borçlarımızı kapatalım, babam iş bulsun’ diyorsa, işçiler, emekçiler tıklım tıklım çalıştırılırken, salgın döneminde önlem alınmadığı için ölüyorsa, kendisi ahlaksızlığa dönüşmüş Kod 29 bu ülkede iş verenler tarafından yaygın bir şekilde kullanılıyorsa, emekçiler güvencesiz çalıştırılmaya işsizliğe, sefalete mecbur bırakılıyorsa, işte itibarınızı asıl bunlar sarsar. Eğer itibar kazanmak istiyorsan, emekçilerin hakkını verin” ifadelerini kullandı.

Masumiyet karinesi ve savunma hakkı çiğnendi

Binlerce kişinin bir gecede sadece kanaatlere dayanarak, iftiralarla hiçbir somut delil olmadan ihraç edildiğini belirten Gezen, masumiyet karinesi ve savunma hakkı çiğnenerek insanların işinden edildiğini söyledi. Seyahat özgürlüğü elinden alınan, pasaportuna el konulduğu için başka ülkelerde yaşamak zorunda kalan ihraç edilen emekçiler olduğuna işaret eden Gezen, “Pasaportuna el konuldu için başka bir ülkede yaşam için gidenler sınırı geçerken öldüler. Yetmedi, emekçileri işsiz, aşsız bıraktılar. Keyfi olarak hukuku çiğnediler. Ayısı bugünde devam ediyor” diye konuştu.

“İnsan Hakları Eylem Planı” ve Anayasa’ya ilişkin bir şey denildiğinde daha büyük hak gasplarının ortaya çıktığını tecrübe ettiklerinin altını çizen Gezen, şunları söyledi:

Bugün yürüyüşümüz aynı zamanda en temel insan hak ve özgürlükleri içindir. Milletvekilliklerin keyfi, hukuksuz bir şekilde düşürülmesi karşıdır. Parti kapatma davalarına karşıdır. Gerici tarikat yapılarına bu ülkenin kamu kurum ve kuruluşlarının peşkeş çekilmesine karşıdır. Aynı zamanda emekten yana laik, demokratik, barış içinde bir arada yaşadığımız bir cumhuriyet yürüyüşüdür.

KESK’liler Antalya’da selamlandı

KESK Antalya Şubeler Platformu “Çalışma Hakkımı / İşimi İstiyorum” diyerek Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. 24 Mart’ta İstanbul’dan yola çıkarak Ankara’ya ulaşan yürüyüş kolunu selamladı.

ExaL1N2WgAQ2hB8

Emekciler.net

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0