AnasayfaHaber

KESK, “insanca yaşamaya yetecek maaş” talebiyle Ankara’da sokakta

KESK, “insanca yaşamaya yetecek maaş” talebiyle Ankara’da sokakta

KESK Ankara Şubeler Platformu, "İnsanca yaşamaya yetecek bir maaş" talebiyle Ankara'da basın a

CHP’li Özel: Alkol satış yasağı geri alınmalı, aksi teokratik yönetimin itirafıdır
Ölümünden sorumlu olanlar 10 yıl sonra hakim karşısına çıkıyor: Metin Lokumcu için adalet!
Devrimciler yasak tanımadı: İl il 1 Mayıs eylemleri

KESK Ankara Şubeler Platformu, “İnsanca yaşamaya yetecek bir maaş” talebiyle Ankara’da basın açıklaması yaptı. Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Bağımsız Maden İş Sendkası Genel Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter’in de anıldığı açıklamada KESK, taleplerini de okudu

KESK, “insanca yaşamaya yetecek maaş” talebiyle Ankara’da sokakta

KESK Ankara Şubeler Platformu, “İnsanca yaşamaya yetecek bir maaş” talebiyle Ankara’da basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şube önünde toplanan KESK Ankara Şubeler Platformu adına basın açıklamasını dönem sözcüsü ve Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Sacit Ünalmış okudu. Ünalmış, açıklamayı okumadan önce, geçtiğimiz günlerde Ankara’dan Soma’ya dönüşte yaptıkları trafik kazasında yaşamını yitiren Bağımsız Maden İş Sendkası Genel Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter’i andı.

Açıklamada her gün yapılan zamlar ve enflasyon karşısında emekçilerin maaşlarının alım gücünün sürekli olarak düştüğüne dikkat çekilirken TÜİK’in gerçeği yansıtmayan istatistiklerinin de bu süreçte en manipülatif araçlarda biri olduğu belirtildi. Emekçilerin yaşamlarının çılgın projelerden, refomr paketlerinden ve sermayedarların çıkarlarından daha önemsiz olmadığının hatırlatıldığı açıklamanın sonunda KESK’in talepleri okundu. Talepler şöyle:

  • En düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.
  • Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır.
  • Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalı, söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır.
  • Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmelidir.
  • Sadece geçtiğimiz yılın kayıplarını telafi etmek için maaşlarımız 2021 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 1000 (bin) TL artırılmalıdır.
  • Yıllardır yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmelerine son verilmeli, uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan grev hakkımız engellenmemeli, derhal grevli özgür toplu sözleşme mekanizması kurulmalı, bunun için 4688 sayılı yasa baştan sona yeniden düzenlenmelidir.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0