AnasayfaHaber

Kemal Kılıçdaroğlu: “Bir dilim ekmeğe savaş açtılar, Erdoğan’ın sosyal program açıklamasını bekliyoruz”

Kemal Kılıçdaroğlu: “Bir dilim ekmeğe savaş açtılar, Erdoğan’ın sosyal program açıklamasını bekliyoruz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdroğlu sözlerine İBB'nin Üsküdar ve Ümraniye

İBB, Balat’ta parkın ortasında inşaata başladı, 153 soruları yanıtsız bıraktı
Dördüncü Yargı Paketi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı
Medeni Yıldırım davasında askere ikinci beraat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdroğlu sözlerine İBB’nin Üsküdar ve Ümraniye’ye koymak istediği Halk Ekmek büfelerine çıkartılan engelleri eleştirerek başladı. Sosyal ve ekonomik desteksiz açıklanan “tam kapanma”yı da eleştiren Kılıçdaroğlu “Erdoğan’ın bir sosyal program açıklamasını bekliyoruz” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdroğlu sözlerine İBB’nin Üsküdar ve Ümraniye’ye koymak istediği Halk Ekmek büfelerine çıkartılan engelleri eleştirerek başladı.

Ekmek büfesi koyuyor Ümraniye’ye. Vatandaşlar daha ucuza ekmek alsınlar diye. Hiç görülmemiş bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Vay efendim buraya ekmek büfesi koyamazsınız. Sen vermiyorsun bari o versin. Türkiye böyle bir tabloyla hiç karşılaşmamıştır. Emin olun hayretler içindeyim. Ucuz ekmek getirecek ya! Ya senin sevinmen lazım, yer tahsis etmen lazım. Engel oluyorlar. Bir dilim ekmeğe savaş açtılar. Tam bir ibret tablosu. Ama bunları aşacağız.

Tayyip Erdoğan’ın sosyal ekonomik desteksiz “tam kapanma” açıklamasına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Üç hafta tam kapanmaya gidiyorlar. Doğru mudur? Doğrudur. Kapanma yapmak yeterli mi? Hayır. Dükkânı kapattın. Gündelikçiler var, nasıl geçinecekler. Şimdi Erdoğan’ın bir sosyal program açıklamasını bekliyoruz” dedi.

Konuşmasında İkizdere direnişine de değinen Kılıçdaroğlu, “Buradan o köylü kardeşlerimin tümüne kucak dolusu sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermeni soykırımı ifadesine yönelik değerlendirmeler yapan Kılıçdaroğlu, “1915 olaylarını siyasetçiler değil, gerekirse tarihçiler incelemeledir. Kini ve öfkeyi siyasetin malzemesi yaptığınız takdirde, gelecek kuşaklara kini ve öfkeyi taşırsınız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, dış politikada eksen kayması yaşadı”

Türkiye’nin dış politikada eksen kayması yaşadığını da vurgulayan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

Şahsım hükümeti diyor. Şahsıma ait diyor. Peki bu nereye taşıdı bizi? Yurtta barış dünyada barıştan çıkardı ihvan endeksi bir dış politikayı getirdi 21. YY. Türkiye’sinde dış politikanın ana unsuru haline getirdi. Mazlumlara örnek olan ülke biziz. Bağımsızlık savaşı veren biziz. Sen bütün bunları çöp sepetine atıyorsun gidiyorsun ihvana senin politikanı destekliyorum diyorsun. Bu ne demektir? Türkiye’nin itibar kaybı demektir. Sadece bununla yetinmediler. Dışişleri bakanlığının bütün bürokratlarını aşağıladılar. Öyle ya onların hiçbirisi sucuk fabrikasında muhasebecilik yapmamıştır. Bu her şeyi biliyor. Ben herk şeyi biliyorum diyor. Dış işleri Bakanlığı’nın bürokrasisini tamamen devre dışı bıraktı.

Değerli arkadaşlarım eksen kayması yaşadı Türkiye dış politikada. Yurtta barış ekseninden ihvan eksenine kayan bir eksen oldu. Ve bu eksen kayması Türkiye’nin başını belaya soktu. Neydi başka bir ülkenin içişleri karışmayacaktık. Her ülkenin içişlerine karıştık. Kendi ülkesini  değil başka ülkeleri adam etmeye kalkıyor. Sen önce kendi ülkeni büyük, saygınlık kazandır, zaten diğer ülkeler seni örnek alırlar. İhvan neyi öngörmüşse aynı şeyi dışarıda uyguluyorsun. kadim dostumuz Mısır’la aramızı bozdu.”

“TC devletinin Merkez Bankası’nda kendisine ait bir doları bile yok demektir”

Erdoğan’a “128 doları kimlere peşkeş çektiniz?” diye seslenen Kılıçdaroğlu şunları ifade etti:

Bütün bunlar ve sürekli Türkiye’ye her yönden eleştiri geliyor. Biz bir pankart açtık. 128 milyar dolar nerede diye. TC devletinin Merkez Bankası’nda kendisine ait bir doları bile yok demektir. Eğer bir ülkenin kasasında kendisine ait bir doları dahi yoksa bunu sadece ben görmüyorum herkes görüyor. Bir araştırmacı ne diyor Türkiye bugün savaşa girse herkes biliyor ki kasasında bir doları bile yok.’ Herkes horozlanıyor herkes Türkiye’nin aleyhine konuşuyor ve Erdoğan sesini kesmiş ortalıkta geziniyor. O da biliyor felaketin olduğunu. Biz 128 milyar dolar nerede derken Türkiye’nin itibarını geleceğini savunuyoruz. 128 milyar dolar kime peşkeş çekildi? Hâlâ açıklama yok.

Sözlerine “Türkiye’nin bugün ekonomik bağımsızlığı yoktur” diye devam eden Kılıçdaroğlu, “Efendim el değiştir. Hırsız malı çaldığı zaman zaten el değiştiriyor. Biz niye el değiştirdi diye sormuyoruz kime hangi kur üzerinden verdiniz? Malı kim götürdü? Ben bunu soruyorum. Cevap yok? Sizin babanızın parası mı? Yok ettiniz o paraları. Birilerine peşkeş çektiniz” ifadelerini kullandı.

Emekciler.net , T24

YORUMLAR

WORDPRESS: 0