AnasayfaHaber

Kayyum beklentileri sordu, Boğaziçililer taleplerini bir kere daha dile getirdi

Kayyum beklentileri sordu, Boğaziçililer taleplerini bir kere daha dile getirdi

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci portalında yayınlanan ankette yönetimden beklentiler sorulunca onlarca öğrenci toplulukları ve ç

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ile maden işçisi Ali Faik İnter geçirdikleri kazada hayatını kaybetti
Bağcılar Devlet Hastanesi, bir bebeği 4 aydır rehin tutuyor: “30 bin lira masrafı var, ödenirse durum çözülür”
Aktif vaka sayısında yine rekor kırıldı: “Tam kapanma bile süreci yavaşlatmaya yetmeyebilir”

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci portalında yayınlanan ankette yönetimden beklentiler sorulunca onlarca öğrenci toplulukları ve çeşitli hesaplar kayyum rektöre karşı yürütülen mücadelenin taleplerini yeniden sıraladı

Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrenci portalında derslere Pass/Fail (Geç/Kal)* hakkı tanınması hakkında açılan ankette dördüncü ve son soru “Pandemi sürecinde okul başarımızın artışını desteklemek amacıyla üniversite yönetiminden başka beklentiniz var mı?” sorusu oldu. Soru üzerine Boğaziçi Üniversitesi öğrenciler sosyal medya üzerinden harekete geçti.

Boğaziçi Direnişi hesabının #BeklentimVar etiketiyle paylaştığı videoda öğrencilerin son soruya verdikleri cevaplar paylaşıldı. “Bir gecede kurulan iki fakülte kapatılsın”, “LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılma kararı geri çekilsin”, “Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü’ne seçilmiş aday görevlendirilsin.”, “CİTÖK’ün faaliyetlerine devam etmesi sağlansın.” gibi onlarca talebi videolarında gösteren Boğaziçi Direnişi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden özerk akademi şiarıyla açık dersler düzenleyen platform olan Serbest Yazın’ı da etiketleyerek talepler zincirini devam ettirmeye davet etti.

Bu şekilde çeşitli topluluk/gruplar ve sosyal medya hesapları zinciri takip edecek şekilde taleplerini sıraladı.

O tweetlerden bazıları şöyle:

Tweet zinciri Boğaziçi Dayanışmasının tweetiyle son buldu.

* Pass/Fail (Geç/Kal), derslerin kredisiz gibi düşünülerek harf notlarından bağımsız olarak sadece geçip kaldığının belirtildiği bir notlandırma sistemi. Bu sistemde geçilen veya kalınan dersler, toplam not ortalamasına etki etmiyor. Pandemi sürecinde derslerdeki verimin düşmesi, dönülmek zorunda kalınan aile evlerinde çalışma ortamlarının ve internet bağlantılarının yeterli düzeyde olmaması gerekçesiyle çeşitli üniversitelerin öğrencileri tarafından bu hak üniversite yönetimlerinden talep edilmiş, bazı üniversitelerde uygulanmıştır.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0