AnasayfaHaber

Kadınlar Şişli’de eylemde: “İstanbul Sözleşmesi bizim”

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine karşı tepkiler sürüyor. 20 Mart'ta Kadıköy'de

Mersin Kadın Platformu her hafta İstanbul Sözleşmesi için nöbette
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 64. gününde
Ataması yapılmayan engelli öğretmenlerden çağrı

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine karşı tepkiler sürüyor. 20 Mart’ta Kadıköy’de kitlesel bir buluşmada bir araya gelen kadınlar, eylemlerini İstanbul’un farklı noktalarına yayarak sürdürüyor

Kadınlar Şişli’de eylemde: “İstanbul Sözleşmesi bizim”

Şişli İstanbul Sözleşmesi Bizim grubunun çağrısıyla kadınlar, saat 19.00’da Cevahir AVM önünde buluştu. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim. Vazgeçmiyoruz!” yazılı pankart taşıdı.

Kadınlar “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Trans cinayetleri politiktir” sloganları attı.

20210330 190736

Kadınlar basın açıklaması sonrası eylemi sonlandırdı. Basın metnini Yağmur Yurtseven okudu. Yurtseven açıklamada şunları söyledi:

Aylardır yürütülen kadın ve LGBTİ+ düşmanı, dinci ve muhafazakâr kampanyalar sonucunda 19 Mart gecesi İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile tek taraflı olarak feshi ilan edildiğinden beri sokaklardayız. Şimdi bir de bu hukuksuz kararın Avrupa Konseyi’ne alelacele bildirilmesiyle 3 aylık “çekilme” süresi başladı. Bu kararı verenler, Türkiye’nin kadına yönelik şiddeti engelleyen uluslararası bir sözleşmeden, adı İstanbul olan, İstanbul’da imzaya açılan sözleşmeden İLK çekilen ülke olmasını istiyorlar. Ama hatırlatıyoruz: İstanbul Sözleşmesi bizim. İstanbul Sözleşmesi hala yürürlükte ve her satırını uygulatana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

 

 

Kadınların yarın (31 Mart) programı şöyle:

  • Sarıyerli kadınların çağrısıyla saat 15.00’te Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nda
  • Ataşehir 1 Mayıs Mahallesi kadınlarının çağrısıyla saat 18.00’de 30 Ağustos Okulu önünde
  • KESK İstanbul Kadın Meclisi’nin çağrısıyla saat 15.00’te Galata Köprüsü’nün Karaköy tarafında

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0