AnasayfaHaber

Kadınlar polis saldırısına rağmen vazgeçmedi: “Dövizlerimiz, sloganlarımız ve bayraklarımızla eylem alanındayız”

Dün (27 Mart) "İstanbul Sözleşmesi bizimdir" demek için sokağa çıkan kadınlar Kadıköy'de polis

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması, Çağlayan Adliyesi’nden seslendi: “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula”
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’den protokol krizi açıklaması: “Takım elbise giyip kravat taksaydım bu olur muydu?”
Devlet Bahçeli 2004 yılında 313 generale “siyasi iktidarı uyarmaları” için mektup yazmış

Dün (27 Mart) “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” demek için sokağa çıkan kadınlar Kadıköy’de polisin keyfi tutumu karşısında sessiz kalmayınca polis şiddetine maruz kaldı. Polis saldırısı sonucu burnu kırılıp yaralanan kadınlar oldu. Kadınlar yayımladıkları açıklamada tüm saldırılar karşısında dövizleri, sloganları ve bayrakları eylem alanına soktuklarını ifade etti

Kadınlar polis saldırısına rağmen vazgeçmedi: “Dövizlerimiz, sloganlarımız ve bayraklarımızla eylem alanındayız”

Dün (27 Mart) “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” demek için sokağa çıkan kadınlar Kadıköy’de polisin keyfi tutumu karşısında sessiz kalmayınca polis şiddetine maruz kaldı. Polis saldırısı sonucu burnu kırılıp yaralanan kadınlar oldu.

Kadınlar yayımladıkları açıklamada tüm saldırılar karşısında dövizleri, sloganları ve bayrakları eylem alanına soktuklarını ifade etti. Yayımlanan açıklamanın tam metni aşağıdaki gibi:

“İstanbul Sözleşmesi bizim”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmeye çalışılmasına karşı 27 Mart Cumartesi günü binlerce kadın yine Kadıköy’deydik. Polis önce keyfi bir uygulamayla eylem alanına getirilen LGBTİ+ dövizlerini ve gökkuşağı bayraklarını içeri almayacağını söyledi. Ardından ise yine keyfi olarak ses sisteminin eylem alanına girişine izin vermemesi üzerine, ses sistemi gelmeden eylemin başlamayacağını söyleyerek arama noktasındaki polis barikatının önünde beklemeye başladık. Barikatta beklerken polis müdahalesi başladı. Polisin fiziksel ve sözlü saldırılarına ve tehdidine maruz kaldık. Pek çok arkadaşımız darp raporu aldı. Tüm bu saldırılara ve engellemelere rağmen bütün dövizlerimizi, sloganlarımızı, bayraklarımızı ve ses sistemimizi alana sokmayı başardık.

Kadınların sesini kısmak, İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek için harcanan bu çabalar, sözleşmeyi uygulamak için harcansaydı katledilen binlerce kadın bugün hala aramızda olabilirdi. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olduğu halde uygulamayanlar, şiddeti önlemeyenler, cezasız bırakanlar, eşitliği sağlamayanlar bu cinayetlerin suç ortağıdır. Kadınların önüne konan tüm engellere rağmen yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de tek bir hakkımızdan da vazgeçmiyoruz. Biz buradayız. Her yerdeyiz. İsyandayız. Kararın iptali, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, kadınlar ve LGBTİ+ların hiçbir ayrımcılığa maruz kalmaması için mücadelemizi, isyanımızı her yerde sürdürmeye devam edeceğiz.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0