AnasayfaHaber

Kadınlar İstanbul’un 4 ayrı noktasında eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”

Kadınlar İstanbul’un 4 ayrı noktasında eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden cumhurbaşkanlığı kararı ile çekilmesine karşı tepkiler sü

Çocuğunu iki yıl boyunca istismar ettiği için gözaltına alınan baba iki saat sonra serbest bırakıldı
Boğaziçi Üniversitesi direnişine katıldığı için tutuklu yargılan Ömer Şengel tahliye edildi
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan istifa etti

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden cumhurbaşkanlığı kararı ile çekilmesine karşı tepkiler sürüyor. 20 Mart’ta Kadıköy’de kitlesel bir buluşmada bir araya gelen kadınlar, eylemlerini İstanbul’un farklı noktalarına yayarak sürdüreceklerini açıklamıştı. Pazartesi 7, salı 2, çarşamba 5 farklı noktada eylem yapan kadınların sesi bu kez Çekmeköy, Üsküdar, Avcılar ve Yeldeğirme’ninden yükseldi

Kadınlar İstanbul’un 4 ayrı noktasında eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”

Çekmeköy

Kadınlar saat 18.00’de Madenler Meydanı’nda buluşarak basın açıklaması yaptı. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” yazılı pankart tuttu.

WhatsApp Image 2021 03 25 at 20.18.02

Üsküdar

Kadınlar saat 18.30’da Üsküdar İskele’de buluşarak basın açıklaması yaptı. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” yazılı pankart tuttu. Ayrıca eylemde kadınların ellerinde el emeği örgünün taşınması da dikkat çekti. Kadınlar üzerine İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu anlatarak, haklarından, hayatlarından vazgeçmeyeceğini yazarak alana getirdikleri el emeği örgü ilgi gördü.

WhatsApp Image 2021 03 25 at 18.47.40

Avcılar

Kadınlar saat 18.30’da Deprem Anıtı önünde buluşarak basın açıklaması yaptı. Kadınlar açıklamaya yaptıkları çağrıda, “Yakamadığınız cadıların torunlarıyız” demişlerdi. Eyleme ellerinde süpürgelerle gelen kadınlar eylem boyunca ellerinde süpürgeleri taşıdı.

WhatsApp Image 2021 03 25 at 18.51.55

Yeldeğirmeni

Kadınlar saat 19.30’da Karakolhane Caddesi’ndeki çeşmenin önünde buluşarak burada sloganlarla bekledi. Kadınların yürümesini engelleyen polise, kadınlar cevabını sloganlarla verdi. Kalkanlarla kadınların önünde barikat kuran polise “Kadınlara değil, katillere barikat” şeklinde slogan atıldı. Kadınlar basın açıklamasının ardından halaylarla, danslarla eğlendi. Daha sonra dağılmak isteyen kadınların önü polis tarafından kesildi. Polis bu sefer de evlerine gitmek isteyen kadınların önünü kalkanlarıyla kapattı. Polis kitleyi bölerek kadınları sırayla geçirdi. Polis burada uzun bir süre kadınları takip etti.

20210325 1931331 scaled

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0