AnasayfaHaber

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor: “Cumhurbaşkanı kararı hükümsüzdür, tanımıyoruz”

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyor: “Cumhurbaşkanı kararı hükümsüzdür, tanımıyoruz”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden gece yarısı kararnamesi ile çekilmesinin ardından başlayan kadınların LGBTİ+’ların direni

Halkevleri: “Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız!”
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 60. gününde
Özgür Aybaş: “Alkol yasağı kalkmıştır, hayırlı olsun”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden gece yarısı kararnamesi ile çekilmesinin ardından başlayan kadınların LGBTİ+’ların direnişi tüm yurtta artarak devam ediyor. Hafta boyunca çok sayıda kentte mahallelerde eylemler yapan kadınlar 27 Mart Cumartesi günü de çok sayıda kent meydanında “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” demek için toplandı. Kadınlar açıklamalarında Erdoğan’ın çekilme kararının hükümsüz olduğunu ve kararı tanımadıklarını belirtti

İzmir

İzmir’de Konak İskelesi’nde bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar, “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmeyiz” yazılı pankart taşıyarak, “Yaşamak istiyoruz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği Cumhurbaşkanlığı kararını, üzerine “hükümsüzdür, tanımıyoruz” yazarak parçaladı.

Meclis’ten geçen İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma yetkisinin Cumhurbaşkanının tekelinde olmadığını söyleyen kadınlar Anayasa Mahkemesi’nin hukuksuz kararı iptal etmesi gerektiğini vurguladı. Kadınlar açıklamalarında, “Hukuken süreç böyle işlemesi gerekirken “şahsım kararı” ile bir gecede sözleşmeden çıkılmasının ardından Süleyman Soylu’nun “istediğimiz sözleşmenin altına imzamızı atar istediğimizden çıkarız” gibi hiçbir hukuki temele dayanmayan, akıl dışı açıklamasına İzmir’den ses yükseltiyoruz. Milyonlarca kadın, LGBTİ+ ve çocuğun hayatı ve hakları, sizlerin kendi kendine imzaladığı kararnameler ile belirlenemez” dedi.

2021 03 27 17.55.51

Edirne

Edirne

Edirne’de Tranya Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin çağrısıyla saat 17.00’da Çilingirler Caddesi’nde buluşan kadınlar, caddenin tamamını yürümek isterken, polis tarafından ablukaya alındı. Kadınların ısrarı sonucu polisin geri çekilmesiyle yürüyüş Saraçlar Caddesi’ne ve oradan da PTT önüne kadar devam etti.

Polis, PTT önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara dövizlerini indirmesini söyledi. Polisin talebini reddeden kadınlar açıklamalarını dövizleriyle yaptı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının hükümsüz olduğunu vurgulayan kadınlar, İstanbul’da tutuklanan Boğaziçi Direnişçisi Şilan Delipalta’nın 2 Nisan’da yapılacak duruşmasına çağrı yaptı:

Boğaziçi direnişinde demokratik üniversite ve kadın mücadelesi verdiği için 5 Şubat tarihinden bu yana tutuklu bulunan ve tecrit edilen sıra arkadaşımız, feminist yoldaşımız Şilan Delipalta’nın 2 Nisan tarihinde mahkemesi vardır. Özerk, demokratik, feminist mücadele talebimiz yargılanamaz. Şilan’ı da tüm tutuklu bulunan arkadaşlarımızı da alacağız.

Açıklama sonrası polis Saraçlar Caddesi’nin başına yürümek isteyen kadınların önünü kesti. Polis barikatını yarıp geçen kadınlar Saraçlar Caddesi’nin başına kadar yürüyerek eylemi sonlandırdı.

WhatsApp Image 2021 03 27 at 17.35.15

Antalya

Antalya

Antalya’da Kadın Savunma Ağı üyeleri, Işıklar Caddesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Bu kararnameler hükümsüzdür!” diyen kadınlar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Biz kadınlar haklarımız kimsenin lütfetmesi ile kazanmadık birinin sözüyle vazgeçelim,

Biz kadınlar erkek adalete güvenmiyoruz ki yüzümüzü oraya dönelim.

Biz kadınlar haklarımız ve hayatlarımız sokaklarda meydanlarda tırnaklarımız ile kazıya kazıya kazandık şimdi de kazandığımız yerde savunacağız!

İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz!

WhatsApp Image 2021 03 27 at 18.04.21

Eskişehir

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Ulus Anıtı önünde buluşan kadınlar Adalar’a yürüyüş yaptı. Adalar Migros önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Platform adına Burcu Akgül okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Sözleşmesi kimsenin lütfu ile imzalanmadı, kadınların kararlı, dirençli mücadelesi sayesinde kazanıldı. Bugün de sözleşmeden vazgeçmeye niyetimiz yok. Bu kararı tanımıyoruz, kabul etmiyoruz! Karar, yok hükmündedir! İktidarın LGBTİ+’ları hedef göstererek kullandığı ayrımcı dile asla geçit vermeyeceğiz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların şiddetsiz bir dünyada, eşit ve özgür bir yaşam sürmesi için, haklarımız için mücadeleye devam edeceğiz! Gücümüzü birbirimizden, gücümüzü dayanışmamızdan alıyoruz!

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0