AnasayfaHaber

Kadın Savunma Ağı, Anneler Günü’nde önce çocuklarla sonra kadınlarla bir araya geliyor

Kadın Savunma Ağı, Anneler Günü’nde önce çocuklarla sonra kadınlarla bir araya geliyor

Kadın Savunma Ağı, "Pandemide annelik yükünü hangi kutsal örter" diyerek saat 16.00'da online

Yeldana Kaharman’ın otopsi raporunu yayımlayan gazeteciye soruşturma
CHP’li Mehmet Bekaroğlu: “Çağlayan Vadisi’ne dokunma”
Erdoğan: “Boğazlarda egemen değiliz, Kanal İstanbul Boğazlardaki egemenliğimizi güçlendirecek bir projedir”

Kadın Savunma Ağı, “Pandemide annelik yükünü hangi kutsal örter” diyerek saat 16.00’da online forumda buluşuyor, öncesinde ise saat 13.30’da çocuklarla “Zamanda yolculuk atölyesi” yapıyor. Zoom üzerinden 9 Mayıs Pazar günü yapılacak etkinliklere kayıt formunu doldurarak kaydolabilirsiniz

Kadın Savunma Ağı, Anneler Günü’nde önce çocuklarla sonra kadınlarla bir araya geliyor

Kadın Savunma Ağı, 9 Mayıs Pazar günü Anneler Günü’nde “Pandemide annelik yükünü hangi kutsal örter?” diyerek online forumda buluşacaklarını duyurdu. Forumun öncesinde iki saatliğine çocuklarla “Zamanda yolculuk atölyesi” de yapılacak.

Pandemi döneminin en ağır işlerinden birinin kadınların sırtına bindirilen en ağır yüklerden biri olan annelik yükü olduğunu belirten Kadın Savunma Ağı’nın yaptığı açıklamada şunlar söylendi:

Her zaman olduğu gibi pandemide de, acımasız çarkların en çok tüm hayatları sonsuz bir bakım yüküyle kuşatılan kadınların karşılıksız bakım emeğinin sırtından döndüğünü biliyoruz. Bir “Anneler Günü”nü daha, çarkları döndürmek pahasına kadınların emeğini değersizleştiren, kadınları annelik-aile rollerine hapseden “fedakâr anne” laflarını dinleyerek geçirmek istemiyoruz.

Kadınlar, “9 Mayıs Pazar günü, anneliği kutsamak için değil, bizleri anne olan-olmayan diye ayıran, hayatlarımız üzerindeki tahakkümü kutsal annelik sözleriyle meşrulaştırmaya çalışan patriyarkal kapitalizmin son bir yıldır hayatımızda yarattığı sonuçları konuşmak için buluşuyoruz” diyerek tüm kadınları 9 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da yapacakları foruma davet etti:

Pandemide annelik yükünü, hiç bitmeyen işlerimizi, annelik-aile kutsamalarıyla gasp edilen haklarımızı, tüm bunların üstüne örtülmeye çalışılan kutsallık örtülerini ve kolektif çözüm önerilerimizi konuşmak için forumumuza katılmaya çağırıyoruz.

Foruma kayıt linkine buradan ulaşabilirsiniz.

“Zamanda yolculuk atölyesi”

kadin savunma agi zamanda yolculuk atolyesi

Kadın Savunma Ağı, forum öncesinde iki saatliğine çocuklarla bir araya gelerek “Zamanda yolculuk atölyesi” adı altında yapacakları atölyeyi şöyle anlattı:

Ayrıca o gün birbirimize bir nefes aralığı yaratmak için adım atıyoruz. Anneler Günü’nde birbirimize mutfak robotu değil dayanışma hediye ediyoruz. Bir günlüğüne de olsa bakım emeğini kolektifleştirmenin minik bir adımını atmak istiyoruz. 9 Mayıs’ta iki saatliğine çocuklarla “Zamanda yolculuk atölyesi”nde buluşuyoruz.

Kadınlar 6 ile 9 yaş arasındaki çocuklarla online olarak yapılacak atölyeye “Pandemi nedeniyle evlerin oyun parkına döndüğü anda ufak bir mola vermek için çocuklarla bulaşacağımız atölyemiz 9 Mayıs Pazar saat 13.30’da yapılacak. Zamanda yolculuk yapacak olduğumuz bu atölyede tarihin eğlenceli sayfalarında dolanacağız” diyerek çağrı yaptı.

Çocuklarla yapılacak atölyeye kayıt linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0