AnasayfaHaber

Kadıköy’de işkenceyle gözaltına alınan üniversiteliler serbest bırakıldı

Kadıköy’de işkenceyle gözaltına alınan üniversiteliler serbest bırakıldı

Tutuklu Boğaziçi direnişçileri Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz'ün ilk duruşmasına çağrı yapmak ü

SES Ankara Şubesi’nden Sağlık Bakanı’nın aşı açıklamalarının kronolojisi: “Vaatler çok aşı yok, aşı nerede?”
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlerin nöbeti 127. gününde
Kobanê Davası: Hukuksuz ve avukatsız duruşma, Demirtaş’tan “128 milyar dolar nerede?” sorusu

Tutuklu Boğaziçi direnişçileri Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz’ün ilk duruşmasına çağrı yapmak üzere Kadıköy’de eylem yapan üniversitelilerden 35’i gözaltına alındı. Gözaltı süreci boyunca gözaltı aracında, karakol ve hastanede işkenceye maruz kalan öğrenciler sağlık kontrollerinin ardından serbet bırakıldı

Kadıköy’de işkenceyle gözaltına alınan üniversiteliler serbest bırakıldı

Fotoğraf: Bülent Kılıç (@Kilicbil)

Bugün (1 Nisan) Kadıköy’de tutuklu Boğaziçi direnişçileri için eylem düzenleyen üniversiteliler Kadıköy Kaymakamlığı tarafından getirilen “eylem yasağı”nı gerekçe gösteren polisler ablukaya aldıkları ilçede yine şiddet ve işkence sahneleri sergiledi.

Onlarca öğrenciyi darp ederek gözaltına alan polis yine üniversitelilere ters kelepçe taktı, öğrencileri yere yatırdı, boğazlarına sarıldı, hakaret etti ve gözaltı esnasında başlayan işkenceyi daha sonra da sürdürdü.

Gözaltına alınan 35 kişi Vatan Emniyet’te ifadelerinin alınmasının ardından sağlık kontrolüne götürüldü. Üniversiteliler sağlık kontollerinin ardından serbest bırakıldı.

Polisin yoğun darbına maruz bırakılan Hasan Doğan ve Fatih Taşer KBB ve Beyin Cerahhı uzman doktorlarının konrollerinin ardından serbest bırakıldı.

2021 04 02 02.03.36

Polis aracında ve sağlık kontrolünde işkence

Üniversiteliler polis saldırısı nedeniyle yapamadıkları açıklamayı gözaltıların ardından Eğitim Sen ve TİP İstanbul İl Örgütü binalarında yaptı.

Bu sırada gözaltındakilerin İskele Karakolu’nda ters kelepçeli olarak bekletildiği öğrenildi. Karakola götürülen üniversiteliler polis tarafından darp edildi. Darp anını görüntülemek isteyen avukatlar da gözaltına alınmak istendi.

Gözaltında yaşadıkları işkence sebebiyle öğrencilerin bir kısmı sağlık kontrolüne götürülmeyi reddederken, polis işkencesi hastanede de sürdü. Hastanedeki işlemlerin ardından 35 öğrenci Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İlgili haber:

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0