AnasayfaHaber

İzmir’de Suruç Katliamı anmasına saldıran polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

İzmir’de Suruç Katliamı anmasına saldıran polis saldırısı: Çok sayıda gözaltı

Suruç Katliamı'nın 6. yıldönümünde İzmir'de gençlik örgütlerinin çağrısıyla Karşıyaka İzban önünde bir araya gelindi. Karşıyak

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor: “Hangi Kadraja Sığar”
Hukukçu kadınlar Çağlayan Adliyesi önünden seslendi: “Kararı tanımıyoruz”
Cumartesi Anneleri: “Sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfillerimizi sanık kürsüsüne bıraktık”

Suruç Katliamı’nın 6. yıldönümünde İzmir’de gençlik örgütlerinin çağrısıyla Karşıyaka İzban önünde bir araya gelindi. Karşıyaka İskelesi’ne yürümek isteyenlere polis biber gazı ve kalkanlarla saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alındı

İzmir’de gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Karşıyaka İzban önünde bir araya geldi. Gençlerin eylemine HDP İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Çepni ile çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi destek vermek amacıyla katıldı. Eylemde “6. yılında Suruç için adalet, herkes için adalet” pankartı açılarak, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

Açıklamanın ardından 33 düş yolcusunun isimleri okundu.

Buradan Karşıyaka İskelesi’ne yürümek isteyenlere polis biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Yürümekte ısrar eden çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. HDP’li milletvekilleri de müdahale esnasında darp edildi. Gazetecilerin görüntü almasına izin verilmeyerek, alan dışına çıkarıldı.

Polisin yürüyüşe saldırınca İzban önünde açıklama yapıldı. Açıklamayı okuyan Zehra Akbıyık, saldırı ve gözaltılarla yılmayacaklarını belirterek, direniş ve mücadeleyi büyüteceklerini söyledi. Akbıyık, devletin açıkça desteklediği, “öfkeli gençler” olarak tanımladığı, tırlarla silah yardımı yaptığı IŞİD çetelerinin 33 devrimciyi katlettiğini belirterek, “Tarihleri katliam, tarihleri yalandır. Suruç katliamı ne bu topraklarda ilk katliamdır ne de son olmuştur. HDP’li Deniz Poyraz’ı katledenler, sokak ortasında Hrant Dink’i vuranlar, Gezi Direnişi’nde sokakları savaş alanına çeviren ve Berkin Elvan’ı 15 yaşında katledenler, Ankara’da 102 yoldaşımızı bombalı bir saldırıyla katledenler aynıdır” dedi.

Polisin ablukasına rağmen sloganlar atıldı.

İzban önünde yapılan konuşmada gözaltılara tepki gösterildi. Suruç için adalet mücadelesinin gözaltılarla kesilmeyeceğinin belirtildiği konuşmada gözaltındaki arkadaşlarını da alacakları ve Suruç ve Ankara Katliamı ve Deniz Poyraz cinayetinin hesabının sorulacağı ifade edildi.

Açıklamanın ardından sloganlar ile eylem sona erdi.

Emekciler.net

YORUMLAR

WORDPRESS: 0